Rejestracja ptaków ozdobnych i egzotycznych

Tutaj piszemy na luźne tematy, niekoniecznie związane z tematyką bażantów. Jeżeli wątek, który zamierzasz rozpocząć nie pasuje do innych kategorii to zrób to w tym dziale

Rejestracja ptaków ozdobnych i egzotycznych

Postprzez Bodzio » Poniedziałek, 31 Styczeń 2011 16:32

Na temat rejestracji ptaków ozdobnych wiele się mówi, wiadomo bażantów łowych np. nie trzeba rejestrować, ale bażanty ozodbne tzn gatunki chronione juz tak. Natknąłem się na ciekay artykuł.

Wielu mieszkańców wsi hoduje w swoich zagrodach ozdobne gatunki ptaków (np. gęsi lub bażanty, ptaki egzotyczne), które znajdują się na liście CITKS. Obejmuje ona zwierzęta zagrożone wyginięciem, które trzeba rejestrować. Przepisy dotyczące tej czynności są różnie interpretowane. Ustawa o ochronie zwierząt nakłada taki obowiązek we wszystkich państwach, a koszt rejestracji dotyczy jednego wniosku. Na wniosku jest napisane, że rejestracja kosztuje 20 zł. Każdy, kto rejestruje ptaki, jest przekonany, że oplata dotyczy wszystkich ptaków z jednego gatunku. Ja wpisałem na wniosku 24 sztuki.

Pewnie hodowca po miesiącu dostał pismo o należności za rejestrację 23 ptaków. Za wszystkie zapłacił 300zł, a 600zl kosztowała ich rejestracja :).

Urzędniczka Starostwa Powiatowego automatycznie sama zarejestrowała pozostałe 23 ptaki, wystawiając bez wiedzy hodowcy 23 oddzielne wnioski. Na żadnym z nich nie było podpisu hodowcy. Następnie pani wysłała do Urzędu Skarbowego pismo, że jestem dłużnikiem starostwa, gdyż nie uiścił opłaty za te 23 ptaki, (gdyby poinformowano go, że za 20 zl zarejestruję tylko jedną sztukę, to zrezygnowałbym z pozostałych. Mogłem je sprzedać. Rejestrował je piątego dnia po kupieniu i miałem jeszcze 9 dni na ich sprzedanie, bo nie stać go było na kosztowną rejestrację. Hodowca próbuje odwołać się od krzywdzącej go decyzji.

- Nie chcąc mieć do czynienia z komornikiem, wpłacił te pieniądze. Korzystając z przysługującego mu prawa, odwołał się do prezydenta powiatu, lecz nic to nie dało, gdyż Urząd Skarbowy dokonał 24 oddzielnych wpisów. Prezydent wystosował pismo do starostwa o wyjaśnienie. Starostwo odpowiedziało, że według ustawy opłata dotyczy jednej sztuki oraz że urzędniczka dokonała 24 wpisów.

Nie dodano, że ja złożyłem 1 sek - skarży się pan Sebastiai Solnica zwrócił się również moc do Łódzkiego Związku Hodowców Kanarków i Ptaków Egzotycznyh, do którego należy, oraz i nych hodowców, by dowiedzie jak to wygląda w innych miast.

Jak podają koledzy z całej Polski, na jednym wniosku za można zarejestrować i 100 ptaków z jednego gatunku.

Reasumując jaja jak berety.
Bodzio
 
Posty: 131
Rejestracja: Czwartek, 02 Listopad 2006 16:47

Wróć do O wszystkim.... i o niczym...

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości

Polecamy:
Hodowla bażantów

Reklama:
Inkubatory do jaj
Sklep hodowlany