Komora UV

Okres inkubacji to dla hodowli najważniejsza sprawa. Od tego zależy skuteczność naszej hodowli.
Piszcie tutaj o swoich problemach podczas inkubacji, klucia, odchowywania w pierwszych dniach życia ptaków.

Komora UV

Postprzez Maciek » Niedziela, 13 Kwiecień 2008 18:46

Witam,

Komora UV do dyzynfekcji jaj,

Czy używacie takiego urządzenia?
Czy można je skonstruować samodzielnie ?? ( skrzynka z płyty osb i w środku promiennik UV ?? )

Dzięki za odp.
Pozdrawiam
www.bazanty.pl - najlepsza strona poświęcona hodowli bażantów ;)
Maciek
 
Posty: 142
Rejestracja: Poniedziałek, 20 Listopad 2006 13:52
Miejscowość: Kamienna Góra

Postprzez tragopan » Czwartek, 17 Kwiecień 2008 8:47

Ciekawe. Ale nie spotkałem się z tym żeby ktoś naświetlał jaja wylęgowe promieniami UV. Mogę się mylić, ale takie promienie na pewno sa szkodliwe dla takich jaj. Aparaty wylęgowe, pomieszczenia do odchowu, i inne przedmioty, klatki można naświetlać promieniami UV.
Według mnie to promieniowanie jest szkodliwe dla zdrowia i może uszkodzić zarodki.
tragopan
 
Posty: 44
Rejestracja: Piątek, 01 Grudzień 2006 15:44
Miejscowość: ALEKSANDRIA

Postprzez xwiatr » Piątek, 18 Kwiecień 2008 7:57

Witam,

Ja naświetlam jaja zawsze przed włożeniem do inkubatora. Nie zauważyłem, aby miało to wpływ na rozwój zarodków.
Mam do tego zrobioną komorę UV na 90 jaj. Zrobiłem ją właśnie z płyt OSB. W środku wyłożyłem taką papą, którą stosuje sie do izolacji kominków odprowadzających w kominkach (chyba). Ma ona tę zaletę, że jest gruba a z jednej strony ma aluminiową folię. Dzięki temu światło UV odbija się od każdej ściany wewnątrz komory i mam pewność, że 99% powierzchni jaj jest naświetlona. Jaj układam w takim metalowym koszu który kupiłem w sklepie meblarskim. To jest taki kosz zrobiony jakby z kraty o średnicy około 2cm-3cm. Tak akurat mi przypasował, że w taki otów pasuje jedno jajo bażancie.

Do komory UV jaja wkładam na 1min. Zrobiłem sobie w tym cely wyłącznik czasowy.
Tak, jak mówię nie mam żadnych problemów z lęgami. W odchowie też nie ma problemów, które moglyby wywodzić się ze szkodliwego promieniowania UV.

tragopan a Ty w jaki sposób dezynfekujesz jaja przed włożeniem do inkubatora?
xwiatr
 
Posty: 152
Rejestracja: Sobota, 12 Sierpień 2006 0:49

Postprzez tragopan » Piątek, 18 Kwiecień 2008 13:12

Ja nie dezynfekuje jaj. Po prostu zbieram i wkładam. Ale tylko jaja bażantów.

Jedynie jak mam obce jaja, lub kaczek. Takie jaja kąpię w Virkonie.
I jak do tej pory nie miałem problemu z lęgami i odchowem Czy to bażantów, głuscy, czy kaczek.
tragopan
 
Posty: 44
Rejestracja: Piątek, 01 Grudzień 2006 15:44
Miejscowość: ALEKSANDRIA


Wróć do Inkubacja i wylęgi

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 22 gości

Polecamy:
Hodowla bażantów

Reklama:
Inkubatory do jaj
Sklep hodowlany