Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam!

Jeżeli chodzi Ci o ten "kupny" to nie jest to rewelacja, jego cena jest niska, ale wystarczy ci na pare sezonów, a taki swój jak zrobisz to będziesz miał na lata.

Pozdrawiam

Opublikowano

Ja kupiłem na budowę inkubatora :

 

Termoregulator z higrometrem

 

Grzałkę firmy Heka 200W -

 

Programator Czasowy do silniczka do obracania jaj - na allegro

Polecam tego sprzedającego miły kontakt oraz szybka wysyłka

 

Silniczek do obracania jaj - tego dostałem od teścia z rożna małe obroty

 

Rozety powietrzne do regulacji wymiany powietrza - l]

 

Wentylatorek do Komputera żeby wymusić obieg powietrza

 

Transformator na 12V do wentylatora - zwykły transformator do halogenów

 

Rolki - kolki bukowe o średnicy 12mm większych nigdzie nie umiałem dostać kopiłem je w Castoramie za 1mb 2,06zl naciągnę na nie wąż gumowy

 

Płyta OSB 3 22mm - to na obudowę inkubatora

 

No i jeszcze muszę kupić plekse na okienko do drzwiczek myślę ze pleksa mniej przepuszcza ciepła niż szyba

 

Aktualnie wszystkie części elektryczne mam u elektryka co mi je łączy w całość i zabezpiecza mi przed ewentualnym uszkodzeniem będzie to skrzynka sterująca całym inkubatorem

Opublikowano
Zamiast pleksy na drzwiczki spróbuj użyć szyby zespolonej, mój znajomy załatwił sobie całe kompletne skrzydło od okna z pcv z szybą zespoloną. Wyszło naprawde dobrze.
Opublikowano

Dave,

Ja planuje obudowe zrobić trój-warstwową: płyta osb grubsza, styropian 10 (mm) i płyta osb cieńsza, czy może być tak, czy wystarczy pojedyncza płyta ??

Troche wydałeś na tą grzałke, czy może ją zastąpić zwykła grzałka piekrarnikowa ??

Pozdrawiam

Opublikowano
grzałka z piekarnika odpada temu ze jej moc na pewno jest większa niż 1000W nawet jak by była mniejsza 800W to wyobraź sobie jak długo sie musi schładzać co za tym idzie ze temperatura w inkubatorze może przekroczyć 37,8 C. Możesz tez zastosować żarówki zwykłe ale odradzam nie są długotrwałe. Co do obudowy inkubatora to tak drewno jest świetnym izolatorem ciepła nie musisz dawać styropianu przecież nie będziesz go trzymać w niskich temperaturach tylko raczej w pokojowej temperaturze. Piszesz
Trochę wydałeś na tą grzałkę
to wyobraź sobie ze jak chcesz dać drugą płytę osb cieńsza i styropian to ten inkubator wyjdzie Ci drożej niż ja za niego wydałem i gdzie tu oszczędność?? nie wiem czy 61zl plus koszt przesyłki to dużo za ta grzałkę a grzałka jest typowo przeznaczona do inkubatora
Opublikowano

Moim zdaniem nie ma co szaleć z izolacją, bo i tak w inkubatorze musi być dobra wntylacja.

Maciek jak dasz podwójną płytę osb to twój inkubator przybierze na wadze ale sam się zastanawiam czy ta izolacja dużo da?

Opublikowano

Ja dopiero zaczynam moją przygodę z "tymi" sprawami i brak mi doświadczenia praktycznego... Cena płyty OSB nie spełnia tu dużej roli bo mam mały zapas na budowie ( chyba 5 m2). Miałem już taką wizję budowy tego inkubatora : termoregulator taki jak u Dave'a z higrometrem za 117 zł, wiatraczek od komputera, cały aparat ma być bez automatycznego obracania jaj, nie duży, na 200-300 jaj bażancich. no i właśnie obudowę planowałem zrobić ocieplaną, potrójną, ale jak tak mówicie to zrobie pojedynczą z grubszej płyty. Jako element grzewczy planowałem zwykłą spiralkę piekarnikową, ale chyba też zastosuję taką jak Dave.

Pozdrawiam

Opublikowano

Co do tych żarówek to złe czy dobre? Są tanie i łatwodostępne a skoro sie sprawdzają to czemu ich nie stodować.

 

Chciałem tez wrzucić swoje 5gr jeżeli chodzi o termostat, ten co piszecie za 117zł to tylko ładnie wygląda, zwróćcie uwage na kilka rzeczy.

 

Higrometr ma tylko wskazania nie ma regulacji, oczywiście dobrze że jest ale daje tylko wskazanie.

Regulacja temperatury potencjometrem, co oznacza że krecisz potencjometrem i w ten sposób regulujesz grzałką, nie ma możliwości ustawienia temperatury, tak zebyś sobie ustawił 37,5 i on będzie to trzymał.

Zwróciłem na to uwagę bo mam taki sam i niestety wylądował u mnie jako sterowik w odchowalniku gdzie wachania temperatury +-1 stopien C nie stanowią problemu.

Ja mam mały stary kupny inkubator, kiedyś chciałem zrobić sobie jakiś własny inkubator ale wkońcu zrezygnowałem. Właśnie z powodu problemu z termostatem bo kilka lat temu nie było takiej oferty szerokiej, za ten co wy piszecie 117zł za bardzo podobny ja zapłaciłem wtedy 250 :(

 

Ja na waszym miejscu poszukacł bym czegoś bardziej dokładnego i żeby można było ustawić temperature a nie moc grzałki np jak ten: http://www.hodowlany.pl/i412_Termoregulator_elektroniczny_do_inkubatora_legowego_z_wyswietlaczem_TS500P.html

 

Oczywiście ja sukcesóe nie mam jeżeli chodzi o budowe własnego inkubatora, ale jeżeli chodzi o teorie to dużo swego czasu poczytałem :)

Opublikowano
Chciałem tez wrzucić swoje 5gr jeżeli chodzi o termostat, ten co piszecie za 117zł to tylko ładnie wygląda, zwróćcie uwage na kilka rzeczy.

 

Higrometr ma tylko wskazania nie ma regulacji, oczywiście dobrze że jest ale daje tylko wskazanie.

Regulacja temperatury potencjometrem, co oznacza że krecisz potencjometrem i w ten sposób regulujesz grzałką, nie ma możliwości ustawienia temperatury, tak zebyś sobie ustawił 37,5 i on będzie to trzymał.

No to sie tu mylisz bo jest tam nastaw temperatury naciskasz nastaw i dajesz żądaną temperaturę może w Twoim tego nie było lub nie przeczytałeś instrukcji tego termoregulatora. Plusem właśnie tego termoregulatora jest to ze ma higrometr a regulacje wilgotności będę zmieniał rozetami powietrznymi. Co do żarówek można je dać ale lubią sie często palic
  • 3 tygodnie później...
Opublikowano (edytowane)

Witam

 

Jeśli mowa już o budowie inkubatora to chciałbym powiedzieć coś od siebie.

Można sobie zaoszczędzić naprawdę duża pracy, czasu i pieniędzy wyrzuconych w błoto(czyt. kupując kiepskiej jakości termostat, lub higrometr) kupując dobry sterownik, np taki z regulacją mocy grzałki(żarówki) unikamy w ten sposób skoków temperatury.. jest lepsza stabilizacja.

Możemy również kupić cały sterownik inkubatora:

-regulacja temperatury

-wilgotności

-obracanie automatyczne

-wymiana powietrza

Kupuje się w ten sposób gotowe rozwiązanie.

 

Sterownik Inkubatora v2008

 

Sterownik inkubatora(v2008) jest kompletnym urządzeniem do kontroli warunków środowiskowych

podczas procesu inkubacji i klucia (wszystkich rodzajów ptaków: kur, kaczek, perliczek, bażantów, etc). Steruje niezbędnymi warunkami, aby proces inkubacji przebiegł z jak najlepszą efektywnością - tak aby osiągnąć jak największą efektywność klucia. Dzięki niemu można całkowicie zautomatyzować każdy rodzaj inkubatora,lub klujnika, bez większych nakładów. Cały proces inkubacji będzie sterowany automatycznie bez potrzeby ciągłej ingerencji człowieka np. (dokładania misek z wodą, bądź wietrzenie inkubatora-regulacja rozet)

 

W skład zestawu wchodzi:

-moduł sterujący

-sonda(czujnik temperatury i wilgotności)

-cztery niezależne "przekaźniki elektroniczne"

 

Moduł sterujący:

Moduł sterujący pozwala na obserwację najważniejszych parametrów inkubacji i klucia:

temperatury i wilgotności z bardzo dużą dokładnością. Rozdzielczość czujnika temperatury wynosi: 0,1st, natomiast rozdzielczość czujnika wilgotności to 1%RH(błąd odczytu jest mniejszy niż 5% dodatkowo istnieje możliwość kalibracji czujnika). Po zaprogramowaniu sterownika, urządzenie przeprowadza cały proces inkubacji od pierwszych godzin, aż do momentu klucia. Uwzględnia obniżenie temperatury oraz zwiększenie wilgotności w ostatniej fazie(klucia).

 

Panel sterujący jest wyposażony w klawiaturę 5 przyciskową, 4 diody sygnalizujące działanie poszczególnych modułów inkubatora:

- grzałki

- układ do nawilżania(np. podgrzewacz wody)

- układ obracania jaj

- układ wymiany powietrza

Wyświetlacz LCD z podświetlaniem informuje o najważniejszych parametrach. Na wyświetlaczu podczas normalnej pracy urządzenia pokazują się 2 rodzaje informacji:

-o temperaturze i wilgotności(odczyt aktualnej temperatury i wilgotności oraz ustalone przez użytkownika parametry optymalne podczas procesu inkubacji i klucia)

-informacje o aktualnym czasie inkubacji(dzień, godzina, minuta,sekunda), oraz informacje o czasie zadziałania układu obracania jaj, a także układu wymiany powietrza w inkubatorze.

 

Sonda:

Zestaw czujników który podpinamy pod Moduł sterujący. Gniazdo sondy pomiarowej oraz gniazdo "przekaźników" posiadają inne wejścia(żeńskie oraz męskie), co uniemożliwia niewłaściwe zamontowanie czujników. Bardzo prosta instalacja.

 

 

"Przekaźniki elektroniczne":

Zestaw 4 niezależnych układów do sterowania:

-grzałką(bądź innym elementem grzejnym, np: żarówką)

-układem zwiększającym wilgotność(podgrzewacz wody)

-układem obracania jaj(np. sterowanie silnikiem wolnoobrotowym, bądź suwnicą)

-układem wymiany powietrza(wentylatorem wmontowanym w ścianę inkubatora)

Każdy z kanałów wytrzymuje obciążenia 4A(It=4,0A; Vdrm=600V), co zapewnia podłączenie dużego obciążenia, np grzałki 800W

 

 

Instrukcja obsługi:

Programowanie sterownika następuje po naciśnięciu klawisza "SET" na klawiaturze.

Po jego naciśnięciu przez chwilę pojawi się informacja na wyświetlaczu o wejściu w tryb

ustawień. Poszczególne ustawienia pojawiają się w poszczególnej kolejności:

1) Temperatura inkubacji - temperatura podczas procesu inkubacji ustawiana z dokładnością do 0,1 stopnia: np:37,5

2) Wilgotności inkubacji - wilgotność podczas procesu inkubacji ustawiana z dokładnością do

1%RH

3) Czas inkubacji - czas procesu inkubacji. Dla przykładu jeśli wprowadzimy 19 dni(dla kur),

oznaczać to będzie że proces inkubacji będzie trwał 19 dni, a po tym czasie sterownik

przejedzie automatycznie w tryb klucia - obniży temperaturę i zwiększy wilgotność.

4) Temperatura klucia - temperatura podczas procesu klucia, ustawiana jest jako temperatura

domyślna po "czasie inkubacji"(ustawianym w punkcie trzecim)

5) Wilgotność klucia - wilgotność ustawiana podczas procesu klucia, analogicznie do punktu 4tego.

6) Dzień inkubacji - aktualna liczba dni które minęły od rozpoczęcia procesu. W momencie

rozpoczęcia procesu ustawiamy "0" jako dzień inkubacji.

7) Godzina inkubacji

8) Minuta inkubacji - Punkt 6,7,i 8 informują nas o aktualnym czasie inkubacji np: 10 dni, 11h i 45 min

9) Czas obrotu jaj - okres co jaki ma się włączać układ obracania jaj(możliwość ustawienia od 1 min do 9h i 59min)

10) Czas wymiany powietrza - okres co jaki ma się włączać układ wymiany powietrza w inkubatorze(od 1 min do 9h i 59 min)

11) Czas rotacji jaj - czas ustalający jak długo ma pracować układ obracający jaja(od 1s do 99s)

12) Czas wentylacji - czas ustalający jak długo ma pracować układ wymiany powietrza(od 1s do 99s)

13) Czas kopi bezpieczeństwa - zapamiętuje informacje o czasie inkubacji w przypadku zaniku

zasilania. zakres zapisów od 60s do 99s(lub 0). Zalecany czas to 99s lub 0 gdy mamy pewność

że nie nastąpi zanik zasilania podczas całego okresu inkubacji i klucia.

14)Panel czasowy - czas wyświetlania informacji o aktualnym dniu i godzinie inkubacji, oraz

o czasie do włączenia układu obracania jaj, oraz układu wymiany powietrza(zakres ustawień od 2s-60s)

15)Panel czujników - czas wyświetlania informacji o aktualnej temperaturze i wilgotności w

komorze inkubatora, oraz informacje o optymalnych parametrach

16) Korekcja temperatury - możliwość kalibracji czujnika temperatury o +/-0,5stC. z

dokładnością do 0,1st

17) Korekcja wilgotności - możliwość kalibracji czujnika wilgotności o +/- 10%RH z

dokładnością do 1%RH

 

 

Z tego co się ostatnio dowiedziałem firma z Wrocławia: projektuje sterowniki inkubatorów na indywidualne zamówienia. Ich oferta wydaje się w miarę atrakcyjna.

Edytowane przez studenttomek
Opublikowano

Witam,

poważnie zabieram się za budowe inkubatora. Zamawiam termoregulator RT2CIW z higrometrem za 117 zł obudowa bedzie z pojedynczej płyty osb. Wymiary jeszcez przemyśle,ale chce zrobić taki na 200 jajek bażancich. Jakiej mocy powinna być grzałka ?? Czy moge zastosować zwykły termometr lekarski ( szklany) zamiast specjalistycznego ??

Pozdrawiam.

  • 4 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...
  • 3 lata później...
  • 2 miesiące temu...
Opublikowano

s

przed aż inkubatorów profesjonalnych tanio inkubatory z sklejki od 50 jaj do 300 bardzo dobry osprzęt ( nie to co na Allegro za 300zł gdzie termostat kosztuje 40zł i nadaje się tylko do klujników 603614213 Nowakowskiadam123@ wp.pl

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.