Wentylacja w inkubatorze

Okres inkubacji to dla hodowli najważniejsza sprawa. Od tego zależy skuteczność naszej hodowli.
Piszcie tutaj o swoich problemach podczas inkubacji, klucia, odchowywania w pierwszych dniach życia ptaków.

Wentylacja w inkubatorze

Postprzez Sylwek98 » Sobota, 22 Grudzień 2012 11:20

Witam buduje ostatnio inkubator, i mam do was pytanie jak wykonać układ wentylacyjny? Obudowa inkubatora jest wykonana z lodówki o pojemności 120litrów, ostatecznie w inkubatorze ma sie zmieścić 150 jajek kurzych. Mam 400 watową gżałke. Miesiac temu zbudowałem podobny inkubator jednak wyniki nie były zadowalające bo z 80 jajek wykluło się tylko 15 areszta albo się podusila albo kurczak wogule niebył rozwiniety. Moje pytanie jest takie gdzie umieścić otwory wentylacyjne i wiatrak oraz co zrobić aby powietrze wlatujące do inkubatora było cały czas ogrzewane.
Sylwek98
 
Posty: 4
Rejestracja: Sobota, 22 Grudzień 2012 10:58

Re: Wentylacja w inkubatorze

Postprzez sputnik » Czwartek, 27 Grudzień 2012 13:58

Jakimś wielką specjalistą nie jestem, ale mogę podzielić się z Tobą moimi spostrzeżeniami. Jeżeli chodzi o wentylację, to inkubator musi mieć mieć otwory, przez które odprowadzany będzie CO2. W kilku modelach, które miałem okazje testować były one umieszczone w podstawie urządzenia. Co do grzałki, to najlepiej, gdyby była ona zamontowana niedaleko wiatraka, żeby emitowane ciepło było rozprowadzane równomiernie po całej komorze lęgowej.
sputnik
 
Posty: 288
Rejestracja: Poniedziałek, 23 Styczeń 2012 14:14

Re: Wentylacja w inkubatorze

Postprzez RADEK-ZAMOŚĆ » Piątek, 28 Grudzień 2012 18:31

mam problem zamontowałem 2 żarówki 40 watowe o małym gwincie połaczone szeregowo i nie daja sobie połtorej godziny nagrzewam i 33 stopnie dopiero co poradzicie dołozyć jeszcze jedna żarówke czy jak bo cienki jestem z fizyki:)
RADEK-ZAMOŚĆ
 
Posty: 92
Rejestracja: Niedziela, 11 Marzec 2012 16:52

Re: Wentylacja w inkubatorze

Postprzez zigi69 » Piątek, 28 Grudzień 2012 20:17

Kolego ja Ci doradzę coś lepszego kup cobie kabel grzewczy i wyjdziesz na tym na pewno lepiej.
zigi69
 
Posty: 255
Rejestracja: Wtorek, 11 Maj 2010 19:48
Miejscowość: Gierałtowiczki

Re: Wentylacja w inkubatorze

Postprzez RADEK-ZAMOŚĆ » Sobota, 29 Grudzień 2012 8:12

wiem ale kabel grzewczy kosztuje 50-100 zł a żarówka 1.50 w poprzednim miałem żarówki i wszystko grało super
to pomoże ktoś czy dorzucić jeszcze żarówki czy zmienić na większe i czy te energooszczedne nadaja się do tego bo zwykłe 60 chyba wycofali?
RADEK-ZAMOŚĆ
 
Posty: 92
Rejestracja: Niedziela, 11 Marzec 2012 16:52

Re: Wentylacja w inkubatorze

Postprzez zigi69 » Sobota, 29 Grudzień 2012 16:41

energooszczędne kosztują w granicach 20 zeta za około 20W które odpowiada zwykłej tam 100W powiedzmy z tym że oprócz tego ze daje ona więcej światła to raczej ciepła nie wydzieli Ci więcej niż zwykła 20W. No i żeby zastąpić dwie żarówki 60W zwykłe, potrzebujesz 6 żarówek energooszczędnych czyli jakieś 120 zł a jak odpalisz inkubator to z maską do spawania będziesz sprawdzał jak jajka żeby nie oślepnąć. Do tego czytałem gdzieś że pisklaki które się będą kluły mogą być ślepe. Więc podsumowując zainwestowałbym te 50 100 zeta i zrobił jak trzeba.
zigi69
 
Posty: 255
Rejestracja: Wtorek, 11 Maj 2010 19:48
Miejscowość: Gierałtowiczki

Re: Wentylacja w inkubatorze

Postprzez RADEK-ZAMOŚĆ » Niedziela, 30 Grudzień 2012 16:43

zwykłe 60 tez da sie kupić jeszcze za dwa złote sam mam inkubator na zarówki i przez dwa sezony nie narzekałem na legi teraz zbudowałem wiekszy 3x 60 wystarczyło a zarówki osłoniłem dla pewności tak że światło bezposrednio na jaka nie bedzie padac
RADEK-ZAMOŚĆ
 
Posty: 92
Rejestracja: Niedziela, 11 Marzec 2012 16:52

Re: Wentylacja w inkubatorze

Postprzez Pio45 » Poniedziałek, 31 Grudzień 2012 12:47

Grzałki kosztują w granicy ok 50 zł, zależy ilu watowa i z czego zrobiona, bo są miedziane, aluminiowe czy spirale grzewcze
Myslę ze bedzie to zdecydowanie korzystniejsze i bezpieczniejsze niz zarówki
Pio45
 
Posty: 205
Rejestracja: Poniedziałek, 23 Styczeń 2012 14:57


Wróć do Inkubacja i wylęgi

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

Polecamy:
Hodowla bażantów

Reklama:
Inkubatory do jaj
Sklep hodowlany