Szafy, stoły do przechowywania jaj.

Okres inkubacji to dla hodowli najważniejsza sprawa. Od tego zależy skuteczność naszej hodowli.
Piszcie tutaj o swoich problemach podczas inkubacji, klucia, odchowywania w pierwszych dniach życia ptaków.

Szafy, stoły do przechowywania jaj.

Postprzez Maciek » Czwartek, 21 Grudzień 2006 14:55

Witam!
Prosze o jakieś informacje jak można zrobić, jakieś plany, co jest potrzebne na szafke na jaja ( do przechowywania przed nałożeniem do inkubatora ) i stół jak skonstruować. Czy ta szafka na jaja musi mieć jakieś klimatyzatory czy coś ?? Czy może znajdować się w wymurowanym takim magazynku nie ocieplanym ?? Jak utrzymać odpowiednią temparaturę i wilgotność przez czas przechowywania jajek.
Dzięki za odpowiedź!
Pozdrawiam
www.bazanty.pl - najlepsza strona poświęcona hodowli bażantów ;)
Maciek
 
Posty: 142
Rejestracja: Poniedziałek, 20 Listopad 2006 13:52
Miejscowość: Kamienna Góra

Postprzez kogut » Niedziela, 24 Grudzień 2006 11:29

Maciek, o klimatyzatorach to raczej można zapomnieć, bo klimatyzatory osuszają powietrze, co może mieć znacznie gorszy wpływ niż wyższa temperatura. Ja tam przechowywaniem jaj to się nie przejmuje, używam zwykłej wytłaczanik od jaj, która położona jest na deseczce, raz dziennie zmieniam położenie, podkładam kawałek klocka raz pod jedną raz pod drugą stronę. Jaja przechowóje w starej komórce.
kogut
 
Posty: 246
Rejestracja: Czwartek, 10 Sierpień 2006 18:12

...

Postprzez Maciek » Niedziela, 24 Grudzień 2006 15:47

A ile masz jajek w sezonie średnio ?? Wilgotności też nie kontrolujesz?? Wylęgi miałeś dobre czy z jakimiś wadami, bo wyczytałem że to ważne sprawy wilgotność i temperatura.
www.bazanty.pl - najlepsza strona poświęcona hodowli bażantów ;)
Maciek
 
Posty: 142
Rejestracja: Poniedziałek, 20 Listopad 2006 13:52
Miejscowość: Kamienna Góra

Postprzez rapit » Poniedziałek, 25 Grudzień 2006 10:39

Tak też słyszałem że najlepiej sprawdza się niezagrzybiona głęboka piwnica, wilgotność zawsze wacha się tam w granicach 60-70% a temperatura jest wmiare stała może nie jest to 10 stopni ale też nie wiecej niż 15-16.

Jeżeli planujesz więcej niż kilkadziesiąt jaj w jednym rzucie warto zrobić sobie taką chylnie półka z kołkiem pod spodem, tak jak ro bywa na placu zabaw "dzieci nazywają to konikami", poprostu jedym ruchem przemieścisz sobie całość jaj.

Ja kupiłem kiedyś na targu takie kratki do przechowywania jaj takie jak wytłaczanki, tylko ze plastikowe - można je zawsze umyć.
rapit
 
Posty: 241
Rejestracja: Poniedziałek, 28 Sierpień 2006 10:39
Miejscowość: Polska

...

Postprzez Maciek » Poniedziałek, 25 Grudzień 2006 14:38

Ja niestety nie będe miał piwnicy, raczej. Na budowie jak to na budowie zawsze zostaną jakieś pustaki czy inne materiały budowlane. Myślałem o budowie takiego pomieszczenia np. 4x4 w którym przechowywałbym jaja i inkubator. ( to pomieszczenie byłoby nieocieplone). Czy to dobry pomysł ?? i czy inkubator może być podczas pracy w takim nieocieplonym pomieszczeniu??
Pozdrawiam
Dzięki za odpowiedź
www.bazanty.pl - najlepsza strona poświęcona hodowli bażantów ;)
Maciek
 
Posty: 142
Rejestracja: Poniedziałek, 20 Listopad 2006 13:52
Miejscowość: Kamienna Góra

Postprzez kogut » Środa, 27 Grudzień 2006 9:12

Ja jestem jak już gdzieś wcześniej wspominałem raczej amatorem niż profesjonalnym hodowcom, jajek mam kilkadzieścia moze kilkadziesiąt wciągu sezonu, przechowuje je poprostu w piwnicy na półce, nie przykładam się też zbytnio do statystyk, ile procent odpada, a ile się wykluje, ale śrdnio jest to w grnicach 70%.


Co do pomiesczenia w którym chciałbyś mieć inkubator i zarazem jaja to raczej nie jest to dobry pomysł. Bo w pomieszceniu z inkubatoremnie może być niskiej temperatury, przynajmniej z takim inkubatorem jak wcześniej proponowałeś. Duża różnica pomiędzy komorą a otoczeniem spowoduje np skraplanie się pary wodnej. Poza tym inkubator będzie jadł dużo prądu a przy okazji nagrzewał pomieszcenie.
kogut
 
Posty: 246
Rejestracja: Czwartek, 10 Sierpień 2006 18:12

Postprzez wodnikus » Poniedziałek, 01 Styczeń 2007 13:46

Co do przechowywania jaj bażanta . Literatura podaje następujące dane:
1. Jaja przechowywać w temp. 7-9st. C nie dłużej niż10 dni.
2. Przy wilgotnośći 65%
3. Obracać minimum raz na dobę. Wskazane obracać 2-3 razy na dobę.

Jeśli zamierzasz wybudować budynek specjalnie z przeznaczeniem na wychów młodych. To powinien mięć przynajmniej dwa oddzielne pomieszczenia. Jak widzisz, przechowywanie jajek bażanta wymaga stosunkowo niskiej temperatury. Praca w takich warunkach inkubatora będzie dość kosztowna z uwagi na duży pobór prądu w takich warunkach. warunkach dętego będzie on nagrzewał powietrze z tego względu, że w inkubatorze jest wentylacja. Dochodzi także temat higieny w jednym pomieszczeniu, wykluwać i przechowywać jajka grozi roznoszeniem zarazek . A już niedopuszczalne jest w jednym pomieszczeniu odchowywać tak dużej ilości ptaków, przechowywać jajka, inkubowąć i kluć. KATASTROFA!!!
Dlatego jeśli zamierzasz budować coś specjalnie, radzę ci budynek z trzema pomieszczeniami.
wodnikus
 
Posty: 24
Rejestracja: Niedziela, 31 Grudzień 2006 16:06
Miejscowość: Kierzków

Postprzez wodnikus » Poniedziałek, 01 Styczeń 2007 13:48

Co do przechowywania jaj bażanta . Literatura podaje następujące dane:
1. Jaja przechowywać w temp. 7-9st. C nie dłużej niż10 dni.
2. Przy wilgotnośći 65%
3. Obracać minimum raz na dobę. Wskazane obracać 2-3 razy na dobę.

Jeśli zamierzasz wybudować budynek specjalnie z przeznaczeniem na wychów młodych. To powinien mięć przynajmniej dwa oddzielne pomieszczenia. Jak widzisz, przechowywanie jajek bażanta wymaga stosunkowo niskiej temperatury. Praca w takich warunkach inkubatora będzie dość kosztowna z uwagi na duży pobór prądu w takich warunkach. warunkach dętego będzie on nagrzewał powietrze z tego względu, że w inkubatorze jest wentylacja. Dochodzi także temat higieny w jednym pomieszczeniu, wykluwać i przechowywać jajka grozi roznoszeniem zarazek . A już niedopuszczalne jest w jednym pomieszczeniu odchowywać tak dużej ilości ptaków, przechowywać jajka, inkubowąć i kluć. KATASTROFA!!!
Dlatego jeśli zamierzasz budować coś specjalnie, radzę ci budynek z trzema pomieszczeniami.
wodnikus
 
Posty: 24
Rejestracja: Niedziela, 31 Grudzień 2006 16:06
Miejscowość: Kierzków

...

Postprzez Maciek » Wtorek, 02 Styczeń 2007 15:14

Witam! Z tymi jajkami to pomyśle jeszcze gdzie przechowywć, ale absolutnie nie myślałem o odchowie młodych w tymże pomieszczeniu :) pierwotne założenie było takie żeby tam przehoywać jaja i inkubować, ale już te plany zmodyfikowałem. Pomieszczenie do odchowu pisklaków ( po pierwszym dniu życia) będzie znajdować się bezpośrednio przy wolierze wychowawczej. Co do inkubatora to może on być gdzieś w domu.
Jednakże dzięki za poprawienie blędów.
Pozdrawiam
www.bazanty.pl - najlepsza strona poświęcona hodowli bażantów ;)
Maciek
 
Posty: 142
Rejestracja: Poniedziałek, 20 Listopad 2006 13:52
Miejscowość: Kamienna Góra


Wróć do Inkubacja i wylęgi

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

Polecamy:
Hodowla bażantów

Reklama:
Inkubatory do jaj
Sklep hodowlany