Skarmianie kukurydzy

Wszelkiego rodzaju informacje, pomoce, sugestie na temat pielęgnacji i żywienia bażantów. Zapraszamy do dyskusji związanych problemami żywienia i zabiegów pielęgnacyjnych.

Skarmianie kukurydzy

Postprzez Woliera » Poniedziałek, 20 Grudzień 2010 13:05

To ze kukurydza jest bardzo lubiana przez bażanty to wiadomo. Jest bardzo odżywcza! Mam jednak pytanie jak ja podajecie. Moje wątpliwości budzi fakt że znajomy rozdrabnia kukurydzę specjalnym rozdrabniaczem. Tzn wygląda to tak jakby każde ziarnko kukurydzy roztrzaśnięte było na 3-4 części.

Ale czy to konieczne? ja daje kolby które zrywam ręcznie, rzucam je w całości. Muszą trochę powalczyć ale dają sobie rade i wsykubiom kolby do ostatniego ziarnka.
Woliera
 
Posty: 17
Rejestracja: Piątek, 15 Październik 2010 13:42

Re: Skarmianie kukurydzy

Postprzez marcinc86 » Poniedziałek, 20 Grudzień 2010 21:31

Wolisz miec naszykowane jedzienie czy jak sobie sama szykujesz???
Czyjak jestes glodna to czekasz az ktos ci zrobi np. kanapki czy sama robisz.

To samo z bazantami. Zjedza z kolby jak beda glodne ale za pewno wola obrana albo jeszcze lepiej lekko rozdrobniona
marcinc86
 
Posty: 22
Rejestracja: Poniedziałek, 05 Kwiecień 2010 12:19
Miejscowość: Częstochowa

Re: Skarmianie kukurydzy

Postprzez zigi69 » Poniedziałek, 20 Grudzień 2010 22:41

Czy trzeba rozdrabniać kukurydze?? Hoduje łowne wiec w ich kwestii się wypowiem, według mnie nie trzeba rozdrabniać, np myśliwi oni jak dokarmiają bażanty to dają kukurydze w całości nie rozdrabniają jej. Ja swoim bażantom daje kukurydze w 3 postaciach ze tak powiem. Część kukurydzy dostają normalnie w mieszance zbóż którą dostają jednak jest to nieduża cześć. Część dostają w kolbach i kolby są zawsze obdziobane do ostatniego ziarenka. Ostatnią cześć kukurydzy dostają w ten sposób ze: po wysuszeniu ziaren kukurydzy na suszarni zostają coś w stylu takich miękkich łusek z ziarna, a że jest w nich trochę ziaren to biorę i rozsypuje to w wolierze koło karmnika, bażanty grzebią sobie w tym i wyjadają ziarna kukurydzy, z tego wszystkiego uciechę maja tez gołębie które są w wolierze. Aha czasami daje im jeszcze muto wymieszane z CCM (CCM - kiszonka z mielonej kukurydzy dla tych którzy nie wiedzą) i zawsze wszystko jest wyjedzone. W sumie to mógłbym po prostu prześrutować kukurydze na grubym sicie ale według mnie jest to nie potrzebne i w ten sposób jak ja to robię to urozmaica to bażantom sposób pobierania karmy. Rozdrabnianie ziarna i nie tylko kukurydzy ale wszystkich ziaren kojarzy mi się bardziej z tuczeniem bażantów do uboju, np porównują do kur zawsze bardziej cenione są jajka od kur które sobie grzebną coś poskubią powybierają z ziemi niż tych które są zamknięte wszystko dostają w postaci zmielonej paszy. Ale to jest moje zdanie w tym temacie i mam nadzieje że się jeszcze ktoś wypowie może są jakieś przesłanki żeby jednak rozdrabniać??
zigi69
 
Posty: 255
Rejestracja: Wtorek, 11 Maj 2010 19:48
Miejscowość: Gierałtowiczki

Re: Skarmianie kukurydzy

Postprzez bronia » Wtorek, 21 Grudzień 2010 12:31

w pełni popieram cię zigi69 ja też daję kukurydzę w paru postaciach ale najwięcej w kolbach nie rozdrobnioną, ptaki mają większe urozmaicenie i jest to rozwiązanie zdecydowanie bliższe natury raczej większość z nas ma bażanty bo to piękne ptaki a nie tylko rosół ;)
bronia
 
Posty: 21
Rejestracja: Poniedziałek, 29 Listopad 2010 10:55

Re: Skarmianie kukurydzy

Postprzez Kazik52 » Wtorek, 21 Grudzień 2010 13:36

Bronia ma rację, podawanie kukurydzy w całych kolbach jest bliższe naturalnemu odżywianiu bażantów. U mnie niedaleko jest pole kukurydzy, którego właściciel nie kosi bo jest podmokły teren i się zapada. Za to dzikie bażanty mają tam raj, słychać piękne odgłosy, zwłaszcza wieczorem. A jak podejść i zobaczyć kukurydzę to rzadnej kolby już nie ma, na każdej wysokości.
Kazik52
 
Posty: 6
Rejestracja: Środa, 15 Grudzień 2010 14:27

Re: Skarmianie kukurydzy

Postprzez jozik59 » Czwartek, 06 Styczeń 2011 17:26

kolego możesz karmić każde ptaki Kukurydzą ale jest jeden bonus do tego....
Jeśli za dużo zjedzą mogą dostać biegunki i zdechną ... Jednym z najczęstszych wypadków jedzenia kukurydzy jest (Chora Wątroba). Jeśli będą miały chorą wątrobę to będą chodzić napierzone inaczej będą miały poskakane pierze ... I zdechną ..... Pozdrawiam
jozik59
 
Posty: 49
Rejestracja: Czwartek, 30 Grudzień 2010 22:59


Wróć do Karmienie i pielęgnacja.

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości

cron
Polecamy:
Hodowla bażantów

Reklama:
Inkubatory do jaj
Sklep hodowlany