Przechowywanie jajek przed inkubacją

Okres inkubacji to dla hodowli najważniejsza sprawa. Od tego zależy skuteczność naszej hodowli.
Piszcie tutaj o swoich problemach podczas inkubacji, klucia, odchowywania w pierwszych dniach życia ptaków.

Przechowywanie jajek przed inkubacją

Postprzez Maciek » Niedziela, 18 Luty 2007 16:54

Witam!
Mam pewien dylemat... otóż na początek zamierzam otworzyć małą hodowlę tj. 10, może 12 kurek, a co za tym idzie nie potrzebuje dużego inkubatora, ale mała liczba kurek daje też małą liczbe jajek na tydzień, a przez taki właśnie okres czasu planuje przechowywać jajka. Moje wątpliwości dotyczą rozbieżności wiekowej między pierwszą a ostatnią grupą wyklutych pisklaków. Stwarza to po pierwsze trudności w wychowie gdyż dla różnych grup wiekowych potrzebne są odpowiednie zabiegi hodowlane, a po drugie młodsze ptaki mogą sie zarazić chorobami które dla starszych są niegroźne a dla młodych śmiertelne. Prosze o rade i informacje, czy moge trzymac jaja w chłodni np. sklepowej w idealnych do tego warunkach przez np. 14 czy więcej dni, jaka jest maksymalna racjonalna długość przetrzymywania jajek.
Dzięki za odpowiedzi :)
Pozdrawiam
www.bazanty.pl - najlepsza strona poświęcona hodowli bażantów ;)
Maciek
 
Posty: 142
Rejestracja: Poniedziałek, 20 Listopad 2006 13:52
Miejscowość: Kamienna Góra

Postprzez rapit » Niedziela, 18 Luty 2007 20:28

Maciek nie przejmuj się i poprostu przedłuż czs przechowywania jaj np do 15 dni. Może się okazać że nieliczne starsze jaja się nie wyklują, ale ja tak trzymam i tylko spadek legności jaj jest niewielki. Zresztą na taką ilośc jak ci sie kilka jajek zepsuje to tragedii nie bedzie.

Ja przechowuje w chłodnej piwnicy, czy lada sklepowa bedzie lepsza? trudni mi się wypowiadać. Zbadaj stabilnośc warunków, temperatury i wilgotności.
rapit
 
Posty: 241
Rejestracja: Poniedziałek, 28 Sierpień 2006 10:39
Miejscowość: Polska

Postprzez xwiatr » Środa, 21 Luty 2007 20:53

Maćku przedewszystkim najważniejsze jest aby miejsce przechowywania jaj było przewiewne. Ja radzę ci nie trzymać jajek dłużej niż 10 dni. Potem może być problem z kluciem.
Jeśli chodzi o odchów, to faktycznie ostatni miot ma trochę mało czasu na wypierzenie prze ziomą. dlatego może zdażyć się, że ptaki z tego miotu będą trochę mniejsze.
Ogólnie jednak spokojnie da je się odchować.
xwiatr
 
Posty: 152
Rejestracja: Sobota, 12 Sierpień 2006 0:49

...

Postprzez Maciek » Czwartek, 22 Luty 2007 8:36

Dzięki! Chyba raczej podejme sie zbierania jajek przez siedem dni, jest to dla mnie bardzo dobre rozwiązanie, gdyż chodze do szkoły i w tygodniu bym musiał zarywać dni w szkole a tak wsadzam jajka do inkubatora w środe, i w piątek, sobote ( za 24 dni) sie klują, wtedy mam czas wolny.
Jednak nadal mam wątpliwości, bo przez ten tydzień nazbieram góra 30 jajek, ale wpadłem na pomysł dokupienia partii jajek i wtedy po trzech czterech kluciach, będe miał odpowiednią ilość pisklaków, adekwatną do rozmiarów woleiry, co Wy na to ?
www.bazanty.pl - najlepsza strona poświęcona hodowli bażantów ;)
Maciek
 
Posty: 142
Rejestracja: Poniedziałek, 20 Listopad 2006 13:52
Miejscowość: Kamienna Góra

Postprzez kogut » Czwartek, 22 Luty 2007 15:43

Zakup jaj to zawsze dobry pomysł, ale pamiętaj aby sie nie naciąć. bo ja kupiłem kiedyś na allegro i okazało się, że z z 20 sztuk wykluł się tylko 1 pisklak! reszta była albo stara albo niezalężona.
kogut
 
Posty: 246
Rejestracja: Czwartek, 10 Sierpień 2006 18:12

Postprzez xwiatr » Piątek, 23 Luty 2007 19:42

Uważam, że sam zakup jajek na allegro nie jest żadnym problemem. Większym problemem jest ich bezpieczny transport. Jajek do ikubacji nie można sobie potrząsać i stukać do woli. Znajdujący się tam embrion jest bardzo wrażliwy. Nie bez powodu wkłada się wiele staranności podczas zbierania i gromadzenia jaj.

Jeśli kupować na allegro to tylko w przypadku odbioru osobistego.
(Nawiasem mówiąc, wtedy też będziesz mógł osobiście stwierdzić za jakiej jakościowo fermy pochodzą jajka)

Myślę, że sytuacja którą opisał kogut to nie fakt, że jaja były niezalężone, ale zniszczone podczas transportu.
xwiatr
 
Posty: 152
Rejestracja: Sobota, 12 Sierpień 2006 0:49


Wróć do Inkubacja i wylęgi

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości

Polecamy:
Hodowla bażantów

Reklama:
Inkubatory do jaj
Sklep hodowlany