pułapka na jastrzębie / lisy - zezwolenia

Tutaj piszemy na luźne tematy, niekoniecznie związane z tematyką bażantów. Jeżeli wątek, który zamierzasz rozpocząć nie pasuje do innych kategorii to zrób to w tym dziale

pułapka na jastrzębie / lisy - zezwolenia

Postprzez zbyniu78 » Wtorek, 05 Listopad 2013 9:49

Witajcie, mam do was pytanie - powiedzmy mam problem z lisem czy jastrzębiem i wiem, że chwytanie dzikich zwierząt jest regulowane przez polskie prawo. Czy można dostać zgodę na stosowanie takich pułapek? Jeżeli tak to gdzie ją można uzyskać?
zbyniu78
 
Posty: 107
Rejestracja: Środa, 08 Luty 2012 7:59

Re: pułapka na jastrzębie / lisy - zezwolenia

Postprzez mokwam » Wtorek, 05 Listopad 2013 12:59

W skrócie i według prawa wygląda to mniej więcej tak:

•odławianie zwierząt dzikich przez osoby postronne-jest wykroczeniem podlegającym karze aresztu lub grzywny.

•zabijanie,chwytanie,umyślne płoszenie i niepokojenie ptaków,przechowywanie ich jaj jak i wydmuszek, niszczenie gniazd,siedliski ostoi ptaków jest zabronione.

•warunkowo dopuszczone jest odłowienie zwierząt dzikich „ w celu udzielenia im pomocy weterynaryjnej i przemieszczenia do ośrodków rehabilitacji zwierząt oraz przetrzymywania w tych ośrodkach na czas odzyskania zdolności do samodzielnego życia i przywrócenia ich do środowiska przyrodniczego”.Może być dokonane jedynie przez osoby odpowiednio przeszkolone lub przez lekarzy weterynarii i tylko metodami mało inwazyjnymi dopuszczonymi przez stosowne przepisy.

A najlepiej skontaktuj się z najbliższym Kołem Łowieckim. Myśliwi znają się na tych wszystkich przepisach i na pewno chętnie pomogą pozbyć się problemu.

Pozdrawiam,
mokwam
 
Posty: 73
Rejestracja: Niedziela, 07 Październik 2012 10:54
Miejscowość: Zator

Re: pułapka na jastrzębie / lisy - zezwolenia

Postprzez sputnik » Środa, 06 Listopad 2013 8:45

Znalazłem też dobry fragment:

Większość gatunków ptaków i zwierzyny leśnej występujących w Polsce objęta jest ochroną prawną na mocy rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 12 października 2011r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (Dz. U. Nr 237, poz. 1419), w stosunku do których zgodnie z §7 ww. rozporządzenia obowiązuje szereg zakazów, w tym określony w punkcie 2 zakaz umyślnego okaleczania i chwytania.

Zgodnie z art. 56 ust. 2 pkt 2 oraz ust. 4 w związku art. 52 ust. 1 pkt. 2, ustawy o ochronie przyrody (Dz. U. z 2013r., poz. 627 ze zm.), regionalny dyrektor ochrony środowiska na obszarze swojego działania może zezwolić na chwytanie dziko występujących zwierząt objętych ochroną gatunkową. Zezwolenie takie może być wydane w przypadku braku rozwiązań alternatywnych, jeżeli nie są szkodliwe dla zachowania we właściwym stanie ochrony dziko występujących populacji chronionych gatunków zwierząt oraz jeśli spełniona jest jedna z przesłanek określonych w art. 56 ust. 4 pkt 1 - 7 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004r. o ochronie przyrody.

Ponadto zgodne z art. 131 pkt 14 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004r. o ochronie przyrody kto bez zezwolenia narusza zakazy w stosunku do zwierząt objętych ochroną gatunkową podlega karze aresztu lub grzywny.
sputnik
 
Posty: 288
Rejestracja: Poniedziałek, 23 Styczeń 2012 14:14

Re: pułapka na jastrzębie / lisy - zezwolenia

Postprzez Jan77 » Środa, 06 Listopad 2013 8:47

Ta sprawa jest uregulowana w rozporządzeniu Ministra Środowiska, gdzie odławianie jest dozwolone przez osoby do tego upoważnione, choć chyba każdy wie jak niestety wygląda to w praktyce...
Jan77
 
Posty: 142
Rejestracja: Wtorek, 31 Styczeń 2012 14:27

Re: pułapka na jastrzębie / lisy - zezwolenia

Postprzez zbyniu78 » Środa, 13 Listopad 2013 8:19

Dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi :)
zbyniu78
 
Posty: 107
Rejestracja: Środa, 08 Luty 2012 7:59

Re: pułapka na jastrzębie / lisy - zezwolenia

Postprzez zaremba12 » Czwartek, 14 Listopad 2013 10:41

Ktoś wie może jaka jest ewentualna grzywna za łapanie zwierząt w pułapki bez odpowiednich zezwoleń?
zaremba12
 
Posty: 3
Rejestracja: Sobota, 05 Październik 2013 7:25

Re: pułapka na jastrzębie / lisy - zezwolenia

Postprzez Jan77 » Piątek, 15 Listopad 2013 8:49

Znalazłem informację ze do 2 lat pozbawienia wolności , grzywna 2500 zł , możliwość utraty praw do wykonywania zaowdu jeśli jest związany ze zwierzętami. Niestety nie było określone jaki stopień przewinienia...
Jan77
 
Posty: 142
Rejestracja: Wtorek, 31 Styczeń 2012 14:27

Re: pułapka na jastrzębie / lisy - zezwolenia

Postprzez zigi69 » Piątek, 15 Listopad 2013 8:57

albo do 5 lat za kłusownictwo!
zigi69
 
Posty: 255
Rejestracja: Wtorek, 11 Maj 2010 19:48
Miejscowość: Gierałtowiczki


Wróć do O wszystkim.... i o niczym...

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości

cron
Polecamy:
Hodowla bażantów

Reklama:
Inkubatory do jaj
Sklep hodowlany