Hodowla bażantów

Tutaj piszemy na luźne tematy, niekoniecznie związane z tematyką bażantów. Jeżeli wątek, który zamierzasz rozpocząć nie pasuje do innych kategorii to zrób to w tym dziale

Hodowla bażantów

Postprzez JarekPowozy » Poniedziałek, 15 Lipiec 2013 22:50

Szukam osoby która podzieli się doświadczeniem w zorganizowaniu hodowli bażantów .Odpłatnie oczywiście .
JarekPowozy
 
Posty: 21
Rejestracja: Sobota, 01 Grudzień 2012 19:07

Re: Hodowla bażantów

Postprzez tragopan22 » Piątek, 26 Lipiec 2013 19:22

Witam,

Jarek mógłbym Ci pomóc w zorganizowaniu hodowli bażantów i podzielić się doświadczeniem, a jest ono ogromne.

Pozdrawiam
Dominik
tragopan22
 
Posty: 2
Rejestracja: Czwartek, 25 Lipiec 2013 9:41

Re: Hodowla bażantów

Postprzez 4aqua3 » Piątek, 26 Lipiec 2013 20:47

Witam,
Myślę, że na tym forum znajdziesz wyczerpujące informacje na interesujące Cię tematy dotyczące hodowli i chowu bażantów.
ZA DARMO.
4aqua3
 
Posty: 47
Obrazki: 0
Rejestracja: Sobota, 23 Kwiecień 2011 22:00
Miejscowość: Kłodzino/Przelewice/Stargard

Re: Hodowla bażantów

Postprzez Pio45 » Poniedziałek, 29 Lipiec 2013 7:38

Popieram! Jest wiele inetresujących stron w internecie, forów gdzie możesz zdobyc informacja. A jesli miałes juz doczynienia z hodowla to tym bardziej sobie poradzisz!
Pio45
 
Posty: 205
Rejestracja: Poniedziałek, 23 Styczeń 2012 14:57

Re: Hodowla bażantów

Postprzez sputnik » Wtorek, 30 Lipiec 2013 7:14

Dokładnie, poczytaj trochę, zacznij od niewielkiej ilości ptaków, w razie pytań - pytaj - na forum na pewno dostaniesz odpowiedź :)
sputnik
 
Posty: 288
Rejestracja: Poniedziałek, 23 Styczeń 2012 14:14

Re: Hodowla bażantów

Postprzez zigi69 » Wtorek, 30 Lipiec 2013 14:33

Pisałem z tym Kolegą tzn zdeklarowałem się darmowo pomóc, ale po tym jak się "naprodukowałem" i wysłałem mu to nie dostałem żadnego zwrotnego maila, zresztą w tym temacie też już nic nie pisze, więc chyba szkoda było mojego czasu...
zigi69
 
Posty: 255
Rejestracja: Wtorek, 11 Maj 2010 19:48
Miejscowość: Gierałtowiczki

Re: Hodowla bażantów

Postprzez Pio45 » Środa, 31 Lipiec 2013 8:55

Powiem Ci ze szkoda, ale moze woli komus płacic niz tu darmowo pomoc uzyskac. Ja tam sie na forum nigdy nie zawiodełm...:)
Pio45
 
Posty: 205
Rejestracja: Poniedziałek, 23 Styczeń 2012 14:57

Re: Hodowla bażantów

Postprzez xdmetinxd1@o2.pl » Wtorek, 13 Styczeń 2015 22:25

Witam mam pytanie , jestem nowy i nawet nie wiem jak zrobić swój post . Mianowicie założyłem hodowle bażantów i jaśniej same samce . Posiadam 5 gatunków jak narazie : Złoty , bananowy , królweski , diamentowy i kiściec tajwański . Wszystkie są dorosłe lecz kiściec jest jeszcze nie do końca upierzony ( słyszałem , ze jest to gatunek agresywny " Dlatego zastanawiam się czy może być z tym problem jak dorośnie czy raczej powinno być wszystko w porządku jeżeli nie posiadam żadnej samiczki :) ? Pozdrawiam i przepraszam za dołączenie ;)
xdmetinxd1@o2.pl
 
Posty: 6
Rejestracja: Wtorek, 13 Styczeń 2015 22:15

Re: Hodowla bażantów

Postprzez galazkairek » Środa, 14 Styczeń 2015 15:57

Witam!!!
Drogi Kolego, jeśli masz wszystkie ptaki w jednej wolierze to koniecznie musisz je rozdzielić aby uniknąć walk kogutów a tym samym zejść od wykrwawienia, urazów i ran :twisted: , tym bardziej iż zbliża się luty a zatem okres organizacji stad (toki / gody). Samce to znaczy koguty będą walczyć o dominację i będą starały się odpędzić konkurentów. A rozdzielić je tak aby się nie widziały, będą walczyć nawet przez siatkę (równie krwawo i bezwzględnie). I nie ważne czy będą miały publikę samic - kur, czy będą same. Natura jest natura.
Jeśli chodzi o kurki to lepiej aby koguty miały swoje stada i miały zajęcie w postaci zajmowania się nimi. A i dla facetów jest zdrowiej jak mają rozrywkę :wink: . Stadko 3-7 kurek pozwoli kogutom na rozwinięcie swojej populacji a tym samym rozładuje napięcie emocjonalne :oops: . tak jak u ludzi samotność jest nie zdrowa a z towarzyszką / partnerką jest weselej a na pewno nie nudno :mrgreen: . Pozdrawiam. A tak nawiasem pisząc to chyba jest najfachowsze forum w tej dziedzinie hodowli ... :D
Awatar użytkownika
galazkairek
 
Posty: 62
Rejestracja: Czwartek, 27 Marzec 2014 8:29

Re: Hodowla bażantów

Postprzez gaudi » Piątek, 16 Styczeń 2015 15:55

Zgadzam się z przedmówcą, kup każdemu samcowi po kilka kurek i wtedy wszystko będzie grało :)
gaudi
 
Posty: 32
Rejestracja: Środa, 15 Styczeń 2014 9:39

Re: Hodowla bażantów

Postprzez galazkairek » Piątek, 16 Styczeń 2015 19:49

Witajcie !!!
To jeszcze raz ja. Podkreślam tylko że na małej przestrzeni trzeba te stadka i tak rozdzielić, koguty będą walczyć ... W dużej wolierze "rodziny" się rozpierzchną i samce nie będą wchodzić sobie w drogę, choć i tak zajdzie duże prawdopodobieństwo że staną na przeciwko siebie w mało pokojowych zamiarach. Zresztą będzie to miało również wpływ na "czystość rasy i gatunku" - bez podtekstów rasistowskich, szczególnie iż Kolega napisał że jest w posiadaniu szlachetnych gatunków bażanta. A każdemu hodowcy zależy na jak najczystszych barwach upierzenia, no chyba że chcemy poeksperymentować genetycznie i tworzyć nowe rasy. Pozdrawiam z wyrazami szacunku.
Awatar użytkownika
galazkairek
 
Posty: 62
Rejestracja: Czwartek, 27 Marzec 2014 8:29

Re: Hodowla bażantów

Postprzez xdmetinxd1@o2.pl » Sobota, 17 Styczeń 2015 9:25

A to jest pewne że się będą biły ? Posiadam tylko te bażanty i z doświadczenia innych hodowców dowiedziałem się , że nie powinno być z tym problemu dlatego taką właśnie " hodowlę " założyłem . jesteście pewni , że będą się biły ? Ja słyszałem , że może być tak , ze 1-2 samce będą dominować a reszta się podporządkowuje . Teraz była taka sytuacja , że dokupiłem jeszcze bażanta srebrnego i jak go wpuściłem było małe spięcie z bananowym które trwało dosłownie 5 minut i od tamtej pory przez 3 dni wszystko jest w porządku . Jesteście pewni , że to nie wypali :) ?
xdmetinxd1@o2.pl
 
Posty: 6
Rejestracja: Wtorek, 13 Styczeń 2015 22:15

Re: Hodowla bażantów

Postprzez galazkairek » Sobota, 17 Styczeń 2015 9:47

Hej !!!
Walki kogutów - częstotliwość, natężenie i czas starcia zależy w dużej mierze od temperamentów poszczególnych osobników. Można poeksperymentować, ale czy ryzyko będzie się opłacało ... analiza kosztów i zdrowia ptaków. Osobiście widziałem jak sypały się pióra do krwi i kości ... z wykrwawieniem włącznie a skończywszy na dekapitacji łebka. Ryzykuj ... , bo może trafiłeś na uległe sztuki i tylko jeden będzie dominował, ale z tego co się orientuję to masz rasy raczej słynące z waleczności ... czym szlachetniejszy ptak tym bardziej bojowo nastawiony do konkurentów. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
galazkairek
 
Posty: 62
Rejestracja: Czwartek, 27 Marzec 2014 8:29

Re: Hodowla bażantów

Postprzez xdmetinxd1@o2.pl » Sobota, 17 Styczeń 2015 16:15

To co radzicie robic , bo mam teraz poważny dylemat . Trochu zapłaciłem za te bażanty i nie mam możliwości rozbudowy woliery mam jedną dużą (5m-5m- 3m wysoką ) raczej nie mam możliwości jej przedzielić . jest sens schodzić do jednego Gatunku skoro posiadam te bażanty miesiąc ? Czy lepiej zaryzykować i może się uda ponieważ naprawde podoba mi się takie coś jak są same samce . mam zamiar hodować 9 gatunków ( może wiecej ) co byście zrobili na moim miejscu . od miesiąca jest ok , ani jedna kropla krwi się nie wylała a każdy bażant pochodzi od innego hodowcy , co mi doradzicie ?
xdmetinxd1@o2.pl
 
Posty: 6
Rejestracja: Wtorek, 13 Styczeń 2015 22:15

Re: Hodowla bażantów

Postprzez galazkairek » Niedziela, 18 Styczeń 2015 19:23

Hej !!!
Szczerze mówiąc to nie wiem co Ci Kolego doradzić. Fakt kosztów zakupu ptaków nakazuje obserwację i czekanie, rzeczywiście może nic nie zaistnieć z czarnego scenariusza. Ale na przyszłość jeśli Kolega chce rozwijać hodowlę to trzeba pomyśleć dla bezpieczeństwa o rozbudowie wolier dla wszystkich "bażancich" rodzin, a żeby rozwijać hobby to i trzeba trochę kur (samic). Jaką dumą się człowiek napawa kiedy ma "swoje" bażancie potomstwo - a i można zejść trochę z kosztów utrzymania hobby przez sprzedaż ptaków. A swoją drogą to rzeczywiście koguty są śliczne i tak dumnie prezentują swoje wdzięki. Mądrze się ale ja również popełniłem błędy i straciłem koguta i kurę przez swoją lekkomyślność ( czytaj optymizm) i niedocenienie warunków bezpieczeństwa, ale ja mam takie szczęście że wszystkie prawa murphego sprawdzają się na mojej osobie. Po analizie doradzę Koledze ... czekaj i obserwuj ... bądź optymistą ... ja bym tak zrobił. Jak do tej pory nic się nie wydarzyło to może brak partnerek ma na to wpływ i nie będą walczyć o wpływy na terytorium woliery i nie trzeba będzie zaciągać "żelaznej kurtyny". Ja mam jeden gatunek - bażanta obrożnego (łownego , polnego) i nie mam doświadczenia z tymi egzotycznymi, chociaż planuję mongolskie tu dzież kaukaskie ( wciąga ta zabawa w ptaki) . Pozdrawiam i powodzenia. Proszę o relacje z zachowań kogutów.
Awatar użytkownika
galazkairek
 
Posty: 62
Rejestracja: Czwartek, 27 Marzec 2014 8:29

Re: Hodowla bażantów

Postprzez xdmetinxd1@o2.pl » Poniedziałek, 19 Styczeń 2015 20:41

Dziękuję za na pewno przydatne rady , przydadzą się . Mam zamiar powiększyć jeszcze "hodowle " o bażanta srebrnego , łownego , mongolskiego i węgierskiego . Będę zdawał relacje na bieżąco . Na wiosne planuje zbudować poważną woliere dla każdego gatunku z osobna i oczywiście dokupić samiczki , relacje będę zdawał na bieżąco . Orientujecie się mniej więcej jaka jest cena rynkowa samca bażanta łownego ? Zastanawia mnie to . Już nie mogę doczekać się wiosny i prawdziwej koloryzacji tych bażantów . pozdrawiam , czekam na odpowiedz :)
xdmetinxd1@o2.pl
 
Posty: 6
Rejestracja: Wtorek, 13 Styczeń 2015 22:15

Re: Hodowla bażantów

Postprzez zigi69 » Wtorek, 20 Styczeń 2015 9:14

Na tak małej powierzchni obstawiam że w kwietniu już możesz nie mieć problemu. Oczywiście nie życzę Ci tego, ale w momencie wydłużenia dnia wzrasta "popęd" kogutów co jest związane z zbliżającymi się tokami i okresem lęgowym. Koguty wyznaczają sobie rewiry i ich pilnują i nie wierze aby się podporządkowywały jedne drugim. Bażant jest specyficznym gatunkiem i nie toleruje innych gatunków terytorialnych w hodowli wolierowej. Dlatego nie można trzymać na wiosnę ich z kuropatwami np. Je śli nie masz co z nimi zrobić to już im pozakładaj osłony na dzioby i spróbuj spiłować ostrogi choć nie wiem czy to cokolwiek da. I szczerze nie kupuj więcej kogutów przynajmniej do czerwca.
zigi69
 
Posty: 255
Rejestracja: Wtorek, 11 Maj 2010 19:48
Miejscowość: Gierałtowiczki

Re: Hodowla bażantów

Postprzez galazkairek » Wtorek, 20 Styczeń 2015 11:37

Witam !!!
Kolega Zigi69 ma " jedyne słuszne poglądy", powierzchnia woliery 25m2 lub 75m3 to o wiele, wiele za mało na taką ilość ptaków płci męskiej. Taką wolierę robi się na jedne stado (1+7). Okres zimowy nie jest najlepsza porą na roboty ziemne, ale jest możliwość rozpoczęcia prac szczególnie iż dzisiejsze zimy są tylko z nazwy, ja pierwszą "klatkę" wyprodukowałem w lutym (na początku miesiąca) ubiegłego roku łącznie z wkopaniem płyt betonowych na głębokość 30-40 cm. W pojedynkę, bez szarpania się po pracy zajęło mi to tydzień (rozmierzenie, przywóz materiałów, wkopanie płyt, uspawanie z rur i kątownika stelażu, pomalowanie, osiatkowanie - no z malowaniem, siatką i ustawianiem w pionie segmentów stelaża pomogła mi moja wspaniała Żona) Dało się i to bez wielkich ceregieli. Ale wracając do tematu, rzeczywiście, Zigi69 ma racje w swojej szczerości, nie kupuj już więcej ptaków do momentu wystarczającej ilości wolier. To tak jak z budową domu, człowiek nie wprowadza się jeśli nie ma ścian, okien, drzwi i dachu. Musisz wykazać cierpliwość, powoli czy szybko ale sukcesywnie i zgodnie z kolejnością. Tym bardziej iż są to żywe stworzenia. Komfort ptaków to klucz do sukcesów hodowlanych. Ja Kolegę doskonale rozumiem,, bo ja z cierpliwością jestem na bakier, muszę mieć już, natychmiast a najlepiej na wczoraj ... niestety natura jest niesubordynowana i nie słucha poleceń ani rozkazów :lol: .
Cena bażanta łownego (obrożnego) waha się od 35 do 40 zł w dużych hodowlach, w małych hobbystycznych cena oscyluje między 50 a 100 a nawet 150 zł, w tym roku dokupowałem dwa koguty i kurę w cenie 35 zł za sztukę. A dokupowałem ze względów uzupełnienia stad do równych ilości i wymiany materiału genetycznego. Dochowałem się "swojego potomstwa" ale cele konsumpcyjne uszczupliły inwentarz a wspomniana genetyka wymusiła kogutki. I dlatego te tegoroczne zakupy.
W sumie mądraluje się a ja swoja hodowlę (hobby konsumpcyjno - estetyczne) posiadam od roku, ale właśnie wiem na świeżo jakie błędy popełniłem i jak to się od początku wszystko zaczyna i doskonale rozumiem początkujących i niecierpliwych. Nauczyłem się pokory przed żywą naturą na bieżąco obserwując mieszkańców mojej woliery ( wszystko zgadza się z radami forumowiczów a jak się nie zgadza to tylko z terminem ale wcześniej czy później pojawia się systematyka ). Pozdrawiam i jeszcze raz życzę powodzenia trzymając kciuki za Kolegę i jego bażanciarnię. :D
Awatar użytkownika
galazkairek
 
Posty: 62
Rejestracja: Czwartek, 27 Marzec 2014 8:29

Re: Hodowla bażantów

Postprzez xdmetinxd1@o2.pl » Czwartek, 22 Styczeń 2015 22:30

Witam .
No to teraz pozostaje czekać i zabrać się za woliery , ciekawe jak to będzie . Zainwestuje w te ochronki na dzioby i mam nadzieję , że będzie wszystko w porządku . Myślałem , że nie będzie z tym problemu a jednak . Dobrze , że mnie doświadczyliście i na pewno mi się to przyda. Dziękuję . Jednak mam dalej nadzieję , że póki co będzie wszystko w porządku ;)
xdmetinxd1@o2.pl
 
Posty: 6
Rejestracja: Wtorek, 13 Styczeń 2015 22:15

Re: Hodowla bażantów

Postprzez michalinna » Czwartek, 29 Styczeń 2015 9:57

xdmetinxd1@o2.pl napisał(a):Witam .
No to teraz pozostaje czekać i zabrać się za woliery , ciekawe jak to będzie . Zainwestuje w te ochronki na dzioby i mam nadzieję , że będzie wszystko w porządku . Myślałem , że nie będzie z tym problemu a jednak . Dobrze , że mnie doświadczyliście i na pewno mi się to przyda. Dziękuję . Jednak mam dalej nadzieję , że póki co będzie wszystko w porządku ;)


Czy możesz mi podpowiedzieć jaki typ osłonki Ci się sprawadził? Bo niestety też muszę zakupić :/
michalinna
 
Posty: 12
Rejestracja: Piątek, 26 Wrzesień 2014 7:10

Re: Hodowla bażantów

Postprzez xdmetinxd1@o2.pl » Niedziela, 08 Luty 2015 7:03

Dowiedziałem się , że najlepsza osłonką jest ta wykonana ze skóry ponieważ jest miękka i nie przeszkadza bażantom. Niestety nigdzie się z nią nie spotkałem i postanowiłem kupić uniwersalne :)
xdmetinxd1@o2.pl
 
Posty: 6
Rejestracja: Wtorek, 13 Styczeń 2015 22:15

Re: Hodowla bażantów

Postprzez sputnik » Poniedziałek, 09 Luty 2015 8:32

Widziałem takie osłonki, zrobione z elastycznej gumy:

Image
sputnik
 
Posty: 288
Rejestracja: Poniedziałek, 23 Styczeń 2012 14:14

Re: Hodowla bażantów

Postprzez michalinna » Środa, 18 Luty 2015 16:27

Czy mogę prosić o namiar na takie osłonki? Fajnie, że są z gumy robione, nie będą się o siatkę haczyć :)
michalinna
 
Posty: 12
Rejestracja: Piątek, 26 Wrzesień 2014 7:10

Re: Hodowla bażantów

Postprzez sputnik » Wtorek, 03 Marzec 2015 8:52

Witam, podaję link do osłonek:

Kod: Zaznacz wszystko
http://www.hodowlany.pl/i1309_Oslonki_na_dzioby_przeciw_dziobaniu_dla_bazantow_Elastic_20_sztuk.html
sputnik
 
Posty: 288
Rejestracja: Poniedziałek, 23 Styczeń 2012 14:14

Re: Hodowla bażantów

Postprzez fibi » Wtorek, 19 Maj 2015 20:45

Dzięki za linka.
fibi
 


Wróć do O wszystkim.... i o niczym...

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

cron
Polecamy:
Hodowla bażantów

Reklama:
Inkubatory do jaj
Sklep hodowlany