W jakim wieku bażant jest najsmaczniejszy?

Tutaj piszemy na luźne tematy, niekoniecznie związane z tematyką bażantów. Jeżeli wątek, który zamierzasz rozpocząć nie pasuje do innych kategorii to zrób to w tym dziale

W jakim wieku bażant jest najsmaczniejszy?

Postprzez didia12 » Środa, 29 Maj 2013 11:27

Witam. Chciałam poznać opinię hodowców i może doświadczonych smakoszów :wink: , na temat w jakim wieku bażanty będą miały najsmaczniejsze mięso? No i czy warto je tak mocno tuczyć, żeby były bardziej otłuszczone?
didia12
 
Posty: 54
Rejestracja: Środa, 17 Październik 2012 7:13

Re: W jakim wieku bażant jest najsmaczniejszy?

Postprzez zigi69 » Czwartek, 06 Czerwiec 2013 9:12

Bażanty są smaczne do około powiedzmy końca grudnia (oczywiście jeśli wykluły się powiedzmy czerwiec lipiec nie wrzesień czy później) że tak to określę czasowo. A teraz dlaczego napisałem tą datę, początkowo gdy bażanty dorastają i powiedzmy osiągają już powoli wagę dorosłego bażanta posiadają mięso które jest bardzo delikatne i kleiste, zrobienie rosołu z takiego bażanta poezja a mięso się rozpływa. Gdy bażanty zaczynają już nabierać tłuszczu przed zimą to wtedy z kolei mięso robi się bardziej zwarte ale dzięki tłuszczowi ( jest dobrym nośnikiem smaku ) który powoduje że mimo zwartości mięso jest soczyste. Wszystko zmienia się właśnie w okolicach końca grudnia początku stycznia gdzie normalnym jest że bażanty zaczynają powoli chudnąć a wtedy mięso robi się bardziej suche. A gdy dochodzi już do toków to przynajmniej u kogutów mięso robi się czerwone oraz bardziej ścięgniste.
A co do mocnego tuczenia hmm powiem tak faktem który wynika z tuczenia mamy ptaki które są cięższe jednak po uboju mamy duży odpad tłuszczu takiego nagromadzonego który zazwyczaj się usuwa, no i pozostaje kwestia smakowa wynikająca z mocnego tuczenia owszem tłuszcz nośnikiem smaku jednak przy intensywnym tuczu dostajemy mięso które nie koniecznie smakuje tak jak powiedzmy bażant upolowany czy pochodzący z normalnego chowu. Podam przykład na kurach, spróbujcie ugotować rosół z koguta który był chowany na wybiegu bez paszy lub z małym jej dodatkiem i takim powiedzmy brojlerem który był poddany intensywnemu tuczu, zjedzcie i porównajcie. Mam nadzieje ze wychwycicie o co mi chodzi.
Pozdrawiam
zigi69
 
Posty: 255
Rejestracja: Wtorek, 11 Maj 2010 19:48
Miejscowość: Gierałtowiczki

Re: W jakim wieku bażant jest najsmaczniejszy?

Postprzez didia12 » Czwartek, 06 Czerwiec 2013 14:53

Dzięki Zigi za wyczerpującą odpowiedź. Miejscami jak to czytałam to aż ślinka cieknie na myśl o rosole albo soczystego dobrze wysmażonego mięsa z bażanta.... :lol:
didia12
 
Posty: 54
Rejestracja: Środa, 17 Październik 2012 7:13


Wróć do O wszystkim.... i o niczym...

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

cron
Polecamy:
Hodowla bażantów

Reklama:
Inkubatory do jaj
Sklep hodowlany