pleśń wewnątrz jaj

Okres inkubacji to dla hodowli najważniejsza sprawa. Od tego zależy skuteczność naszej hodowli.
Piszcie tutaj o swoich problemach podczas inkubacji, klucia, odchowywania w pierwszych dniach życia ptaków.

pleśń wewnątrz jaj

Postprzez bieganos » Poniedziałek, 27 Maj 2013 14:20

witam...
proszę o wskazanie ewentualnej przyczyny niepowodzenia:
inkubacja jaj gęsich

20 jaj się kołysało w wodzie w 25 dniu lęgu - czyli były rozwinięte pisklęta;

w okresie klucia w znacznej ilości doszło do zamarcia piskląt w jajach nie rozklutych;

po ręcznym otwarciu skorupy kilku jaj na wysokości komory powietrznej stwierdziłem że dziubek wyszedł z błony do tej komory jednakże na błonie wokół dziubka znajdowała sie pleśń.

W dwóch jajach - nie czekając na samodzielne wyklucie naddłubałem skorupki i również w nich zauważyłem pleśń na błonie ale pisklaki żyły, po usunięciu przeze mnie błony z pleśnią wykluły się, jednakże na drugi dzień padły.

W dwóch kolejnych jajach podobna sytuacja, jednakże po usunięciu kawałka błony z pleśnią pozostawiłem do dalszego wyklucia się, ale były okryte błoną konsystencji żelatyny i zasychała ona na ich puchu do stanu krystalicznego, tworząc twardą przeźroczystą okrywę.

W sumie z 20 jaj w których były już pisklęta, w 11 sztukach po ich otwarciu stwierdziłem zamarłe pisklęta otoczone wyschniętą błonę w komorze powietrznej i w znacznej ilości znajdowały się na nich widoczne zarodki pleśni.
dodam że wilgotność w ostatnim okresie (10 dni przed kluciem) wynosiła około 65-70% temperatura obniżona z 37,8 na 37,5
bieganos
 
Posty: 1
Rejestracja: Poniedziałek, 27 Maj 2013 14:16

Re: pleśń wewnątrz jaj

Postprzez sputnik » Wtorek, 28 Maj 2013 7:48

sprawdź ten temat, Zigi69 świetnie tutaj opisał możliwe przyczyny problemów z jajkami:

Kod: Zaznacz wszystko
http://forum.bazanty.pl/post9199.html?sid=2bf6efc28682ccbce361a5ecabf71343#p9199
sputnik
 
Posty: 288
Rejestracja: Poniedziałek, 23 Styczeń 2012 14:14

Re: pleśń wewnątrz jaj

Postprzez Jan77 » Środa, 29 Maj 2013 8:55

Możliwe ze wilgotność była za niska, przy jajach gesich najczesciej jest to ok. 80%. Z ta plesnia nie pomoge bo niestety nie miałem nigdy takiego przypadku, ani tez o takim nie słyszałem.
Z tego co piszesz to temperatura była odpowiednia, wiec zakładam ze miały zbyt niską wilgotność
Jan77
 
Posty: 142
Rejestracja: Wtorek, 31 Styczeń 2012 14:27

Re: pleśń wewnątrz jaj

Postprzez zigi69 » Środa, 29 Maj 2013 14:40

Tą wilgotność bieganos masz trochę za niską. Powinieneś podnieść wilgotność następnym razem i dodatkowo spryskiwać jajka zraszaczem przy obracaniu. Kaczki i gęsi schodzą z gniazda i pływając namaczają pióra na podbrzuszu i tym samym podwyższają wilgotność jaj po powrocie do gniazda. Pozdrawiam.
zigi69
 
Posty: 255
Rejestracja: Wtorek, 11 Maj 2010 19:48
Miejscowość: Gierałtowiczki


Wróć do Inkubacja i wylęgi

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości

Polecamy:
Hodowla bażantów

Reklama:
Inkubatory do jaj
Sklep hodowlany