Sposób na lisa, który robi podkopy

Wszystko to co niezbędne jest do hodowli bażantów. Porady i sugestie na temat budowy wolier, pomiesczeń odchowalnikowych, itp. Pytania jak zrobić, jak zorganizować itp...

Sposób na lisa, który robi podkopy

Postprzez dominikp64 » Poniedziałek, 03 Grudzień 2012 8:55

Witam. Kilka miesięcy temu założyłem woliere dla bażantów i drobiu. Od pewnego czasu mam problem z lisem, który podkopuje się pod siatką i już kilka razy porwał parę ptaków. Myślałem żeby zrobić ogrodzenie elektryczne i poprowadzić dwa druty dookoła siatki przy samej ziemi żeby nie rył pod siatką. Czy ktoś może próbował takiej metody na lisa?
dominikp64
 
Posty: 79
Rejestracja: Wtorek, 18 Wrzesień 2012 7:42

Re: Sposób na lisa, który robi podkopy

Postprzez zigi69 » Poniedziałek, 03 Grudzień 2012 18:41

Najlepiej jest obkopać wolierę, gdzieś czytałem ze 80cm to głębokość do której lisowi ani żadnemu innemu drapieżnikowi nie uda sie dokopać, można dać np płyty eternitowe (w sumie dobra opcja ponieważ można je za darmo dostać i nie zgniją po jakimś czasie). A do tego warto skontaktować się z jakimś myśliwym myślę ze go "zaszczepią" i nie będzie problemu.
zigi69
 
Posty: 255
Rejestracja: Wtorek, 11 Maj 2010 19:48
Miejscowość: Gierałtowiczki

Re: Sposób na lisa, który robi podkopy

Postprzez mokwam » Poniedziałek, 03 Grudzień 2012 22:26

Nie ma lepszego sposobu jak dobry pies - oczywiście poza dobrą dubeltówką...... :)
mokwam
 
Posty: 73
Rejestracja: Niedziela, 07 Październik 2012 10:54
Miejscowość: Zator

Re: Sposób na lisa, który robi podkopy

Postprzez sputnik » Wtorek, 04 Grudzień 2012 8:14

Też bym zalecał wkopanie fundamentu, możesz też po prostu wkopać zwykłą siatkę plecioną na kilkadziesiąt cm w ziemię i też będzie dobrze. Co pastucha to oczywiście dobry pomysł, tylko jeżeli puścisz go przy ziemi nisko to będziesz musiał potem pilnować, żeby nic nie wrastało w linię ogrodzenia, bo w przeciwnym razie pastuch nie będzie działał jak należy. Tylko wybierz coś mocnego, żeby szybko nauczyło rudzielców respektu 8)
sputnik
 
Posty: 288
Rejestracja: Poniedziałek, 23 Styczeń 2012 14:14

Re: Sposób na lisa, który robi podkopy

Postprzez garzew2 » Wtorek, 04 Grudzień 2012 10:20

Jeżeli masz taką możliwość i oczywiście chęci żeby wykopać rowki na ok. 0.5m głębokie to jak najbardziej tak jak pisali koledzy wyżej powinieneś wkopać siatkę lub inną zaporę. Wymaga dużo pracy, ale raz na zawsze i skutecznie zabezpieczysz woliere i ptaki przed lisem.
garzew2
 
Posty: 105
Rejestracja: Środa, 12 Wrzesień 2012 12:42

Re: Sposób na lisa, który robi podkopy

Postprzez zbyniu78 » Środa, 05 Grudzień 2012 8:16

zigi69 napisał(a):Najlepiej jest obkopać wolierę, gdzieś czytałem ze 80cm to głębokość do której lisowi ani żadnemu innemu drapieżnikowi nie uda sie dokopać, można dać np płyty eternitowe (w sumie dobra opcja ponieważ można je za darmo dostać i nie zgniją po jakimś czasie). A do tego warto skontaktować się z jakimś myśliwym myślę ze go "zaszczepią" i nie będzie problemu.


A mam pytanie czy myśliwi mają obowiązek pomóc takiej osobie co ma problem z lisem atakującym kurnik? Bo jakby nie było to szkody łowieckie prawda?
zbyniu78
 
Posty: 107
Rejestracja: Środa, 08 Luty 2012 7:59

Re: Sposób na lisa, który robi podkopy

Postprzez garzew2 » Środa, 05 Grudzień 2012 8:49

Wątpię czy by się w ogóle ruszyli dziś nie ma nic za darmo. Może jak byś im zapłacił to pewnie by się pofatygowali. Po drugie jak to jest gdzieś w terenie zabudowanym to tam na pewno jest zakaz polowań i wtedy myśliwi na pewno ci nie pomogą.
garzew2
 
Posty: 105
Rejestracja: Środa, 12 Wrzesień 2012 12:42

Re: Sposób na lisa, który robi podkopy

Postprzez Pio45 » Środa, 05 Grudzień 2012 10:28

Wiesz szkody działaja troche na innej zasadzie, lis prawdopodobnie sie zasiedlil tam a to juz razcej nie jest problem mysliwych,
Albo wkop siatkę głeboko na min. 50 cm tak jak koledzy proponowali lub moze jakies pułapki zywochwytne?
Pio45
 
Posty: 205
Rejestracja: Poniedziałek, 23 Styczeń 2012 14:57

Re: Sposób na lisa, który robi podkopy

Postprzez zigi69 » Środa, 05 Grudzień 2012 20:34

zbyniu78 napisał(a):A mam pytanie czy myśliwi mają obowiązek pomóc takiej osobie co ma problem z lisem atakującym kurnik? Bo jakby nie było to szkody łowieckie prawda?


Raczej nie są to szkody łowieckie po pierwsze nie słyszałem aby którekolwiek kolo zapłaciło za szkody jakie popełniły lisy. Co do tego czy mają obowiązek pomóc no też nie, ale jak sie pogada z myśliwymi to mają to na uwadze, raczej zależy im na dobrych stosunkach z rolnikami, z mieszkańcami wsi na których mają swój obwód. Co do możliwości wykonywania polowania to nie wolno polować w odległości mniejszej niż 150 metrów od zabudowań a lis raczej wątpię aby spał w stodole, dobry myśliwy jest w stanie wytropić skąd przychodzi przechera i zastawić się na niego zwłaszcza w pełnie po białej stopie (gdy jest śnieg).
zigi69
 
Posty: 255
Rejestracja: Wtorek, 11 Maj 2010 19:48
Miejscowość: Gierałtowiczki

Re: Sposób na lisa, który robi podkopy

Postprzez zbyniu78 » Czwartek, 06 Grudzień 2012 8:13

zigi69 napisał(a):
zbyniu78 napisał(a):A mam pytanie czy myśliwi mają obowiązek pomóc takiej osobie co ma problem z lisem atakującym kurnik? Bo jakby nie było to szkody łowieckie prawda?


Raczej nie są to szkody łowieckie po pierwsze nie słyszałem aby którekolwiek kolo zapłaciło za szkody jakie popełniły lisy. Co do tego czy mają obowiązek pomóc no też nie, ale jak sie pogada z myśliwymi to mają to na uwadze, raczej zależy im na dobrych stosunkach z rolnikami, z mieszkańcami wsi na których mają swój obwód. Co do możliwości wykonywania polowania to nie wolno polować w odległości mniejszej niż 150 metrów od zabudowań a lis raczej wątpię aby spał w stodole, dobry myśliwy jest w stanie wytropić skąd przychodzi przechera i zastawić się na niego zwłaszcza w pełnie po białej stopie (gdy jest śnieg).


Rozumiem...więc nie ma co takich incydentów porównywać to szkód wyrządzonych na polach przez dziki na przykład.
zbyniu78
 
Posty: 107
Rejestracja: Środa, 08 Luty 2012 7:59

Re: Sposób na lisa, który robi podkopy

Postprzez Pio45 » Czwartek, 06 Grudzień 2012 8:43

No dokładnie, pamietam jak jednemu sasiadowi całkiem spory kawałek pola kukurydzy dziki zniszczyly, kola wtedy kupily pastucha elektrycznego i w sumie obie strony sa teraz zadowolone, bo jednak odszkodowania sa duzo wyzsze...
Pio45
 
Posty: 205
Rejestracja: Poniedziałek, 23 Styczeń 2012 14:57

Re: Sposób na lisa, który robi podkopy

Postprzez andrzej-1948 » Czwartek, 06 Grudzień 2012 11:31

Witaj najlepszy jest pastuch elektryczny 2 druty nisko nad ziemią to wystarczy ja tak mam i mam spokój a ptaki mam na działce
andrzej-1948
 
Posty: 150
Rejestracja: Wtorek, 04 Wrzesień 2007 19:49

Re: Sposób na lisa, który robi podkopy

Postprzez janek » Piątek, 07 Grudzień 2012 9:12

andrzej-1948 napisał(a):Witaj najlepszy jest pastuch elektryczny 2 druty nisko nad ziemią to wystarczy ja tak mam i mam spokój a ptaki mam na działce


Jakiego mocnego masz pastucha? Ile impulsów? A co z działaniem pastucha jak spadnie śnieg?
janek
 
Posty: 101
Rejestracja: Wtorek, 24 Styczeń 2012 15:32

Re: Sposób na lisa, który robi podkopy

Postprzez garzew2 » Poniedziałek, 10 Grudzień 2012 10:06

Jak z każdym pastuchem to trzeba jednak pilnować żeby go nie zagłuszyła roślinność, ponieważ takie zarośnięte ogrodzenie elektryczne działa o wiele słabiej. Podobnie jest ze śniegiem, który ogranicza skuteczność pastucha.
Tyle, że zimą to raczej ziemia przymarza i lis już tak łatwo się nie podkopie pod siatką.

Co do mocy impulsów na lisa nie jestem ekspertem ale chyba musiałbyś dobrać dosyć mocny elektryzator (nawet 4J) ze względu na gęste furto no i lis powinien dostać taką nauczkę :twisted: aby to na bardzo długo zapamiętał. :)
garzew2
 
Posty: 105
Rejestracja: Środa, 12 Wrzesień 2012 12:42

Re: Sposób na lisa, który robi podkopy

Postprzez mokwam » Środa, 12 Grudzień 2012 1:14

Taka mała porada dla wszystkich zamierzających zastosować jako zabezpieczenie woliery pastucha elektrycznego:

- nie oszczędzajcie na zakupie elektroryzatora!!!

Większość dostępnych na rynku tanich pastuchów działa poprawnie z przewodem do 100 metrów.
Przykładowo jeżeli mamy wolierę 5 na 5 metrów to do dobrego zabezpieczenia woliery potrzebujemy rozciągnąc 6 do 7 przewodów co 10 centymetrów i to da nam to barierę wysokości 60 do 70 centymetrów czyli spokojnie wystarczającą na lisa.
Jak łatwo policzyć taka bariera wymaga już 120 do 140 metrów przewodu i może wydaje się to niewiele ponad rzeczone 100 metrów to prawda jest taka, że pastuch nie będzie w stanie wystaraszyć nawet myszy (fizyki nie da sie oszykać... :( )
No i potem oczywiście będzie biadolenia na forum, ze pastuch elektryczny nie jest nic wart, a to jest nieprawdą gdyż dobrze zaprojektowana bariera elktryczna (pastuch) jest świetnym zabezpieczeniem przed drapieżnikami.

PS. Przy dobrze zaprojektowanej i wykonanej barierze elektrycznej na lisa w zupełności wystarczy impuls o mocy 2 Joule i futro lisa nie ma tu praktycznie żadnego znaczenia.... :D

Pozdrawiam,
mokwam
 
Posty: 73
Rejestracja: Niedziela, 07 Październik 2012 10:54
Miejscowość: Zator

Re: Sposób na lisa, który robi podkopy

Postprzez zigi69 » Środa, 12 Grudzień 2012 21:00

A tam najlepsza i tak jest dla delikwenta szczepionka z ołowiem :twisted:
zigi69
 
Posty: 255
Rejestracja: Wtorek, 11 Maj 2010 19:48
Miejscowość: Gierałtowiczki


Wróć do Urządzenia hodowlane

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości

Polecamy:
Hodowla bażantów

Reklama:
Inkubatory do jaj
Sklep hodowlany