bażanty łowne i kuropatwy w jednej wolierze

Wszelkiego rodzaju informacje, pomoce, sugestie na temat pielęgnacji i żywienia bażantów. Zapraszamy do dyskusji związanych problemami żywienia i zabiegów pielęgnacyjnych.

bażanty łowne i kuropatwy w jednej wolierze

Postprzez jacob » Poniedziałek, 20 Luty 2012 8:28

Witam.

W tej posiadam w hodowli 6 bażantów łownych i chciałbym dokupić kilka kuropatw polnych. Moja woliera ma wymiar 6 x 5 m. Czy są jakieś przeciwwskazania odnośnie trzymania w jednym miejscu tych dwóch gatunków ptaków?

Pozdrawiam,

Jacob
jacob
 
Posty: 37
Rejestracja: Piątek, 13 Styczeń 2012 15:11

Re: bażanty łowne i kuropatwy w jdnej wolierze

Postprzez zigi69 » Poniedziałek, 20 Luty 2012 8:45

Kolego masz 6 bażantów łownych jak się domyślam jest 5 kur i jeden kogut, przyjdzie wiosna i zacznie się niesienie jaj na pewno będziesz chciał mieć młode bażanty jeśli nie masz innej woliery to młode bażanty zapewne wpuścisz do starych i teraz pomyśl jak duże będziesz miał zagęszczenie w wolierze czy jest jeszcze miejsce na kuropatwy które też będą zapewne miały młode?? A do tego kogut bażanta w czasie godów jest agresywny i będzie się wyładowywał na kuropatwach więc małe szanse żeby jedne z drugimi normalnie funkcjonowały w jednej wolierze, nie wiem czy coś da nawet mocne zakrzewienie woliery.
zigi69
 
Posty: 255
Rejestracja: Wtorek, 11 Maj 2010 19:48
Miejscowość: Gierałtowiczki

Re: bażanty łowne i kuropatwy w jdnej wolierze

Postprzez jacob » Wtorek, 21 Luty 2012 8:12

Masz całkowitą rację. Dzięki za pomoc. Pozdrawiam
jacob
 
Posty: 37
Rejestracja: Piątek, 13 Styczeń 2012 15:11

Re: bażanty łowne i kuropatwy w jdnej wolierze

Postprzez JarekPowozy » Sobota, 01 Grudzień 2012 19:13

Witam Wszystkich.
No tak trafne spostrzeżenie.Ale mam pytanie.Pomijając wielkość woliery .Mam wystarczającą - czy można hodować razem czy nie .
Może inaczej czy ktoś hoduje i może podzielić się uwagami .Chciałbym aby w mojej wolierze były te piękne ptaki ale jednocześnie jeśli ktoś już to przetestował i jest to poprostu niemożliwe to proszę o radę .
Dziękuję.
JarekPowozy
 
Posty: 21
Rejestracja: Sobota, 01 Grudzień 2012 19:07

Re: bażanty łowne i kuropatwy w jdnej wolierze

Postprzez RADEK-ZAMOŚĆ » Sobota, 01 Grudzień 2012 19:27

o ile mi wiadomo to żeby hodowac kuropatwy polne trzeba miec na to pozwolenie ...
RADEK-ZAMOŚĆ
 
Posty: 92
Rejestracja: Niedziela, 11 Marzec 2012 16:52

Re: bażanty łowne i kuropatwy w jdnej wolierze

Postprzez JarekPowozy » Niedziela, 02 Grudzień 2012 21:15

No jasne .Nie mówimy o oczywistościach i tym co wszyscy łatwo mogą ustalić .Chodzi mi o pomoc praktyków .
Pozdrawiam
JarekPowozy
 
Posty: 21
Rejestracja: Sobota, 01 Grudzień 2012 19:07

Re: bażanty łowne i kuropatwy w jdnej wolierze

Postprzez mokwam » Poniedziałek, 03 Grudzień 2012 22:23

Z praktycznego punktu widzenia nie ma prawie żadnych przeciwskazań do wspólnego trzymania bażantów łownych z kuropatwami polnymi. Piszę prawie ponieważ nie jest to możliwe w okresie lęgowym. Po pierwsze bażanty (zwłaszcza koguty) w okresie lęgowym sa bardzo agresywne i tolerują na swoim terenie tylko swoje kury (i tutaj mała ciekawostka - nie zawsze samiec bażanta wychodzi zwycięsko ze starcia z samcem kuropatwy, gdyż te pomimo, że mniejsze są wyjątkowo ambitne), a po drugie kuropatwy w okresie lęgowym łączą się w pary i nie toleruja jakichkolwiek innych ptaków, nawet innych kuropatw.
Poza okresem lęgowym te dwa gatunki moga przebywać razem i nic złego sie nie dzieje.
U mnie w wolierze poza sezonem legowym razem przebywa podstawowe stado bażantów (1 kogut + 6 kur) oraz 3 pary kuropatw, które na wiosne rozdzielam parami do małych wolier rozrodowych.
Takie wspólne zimowanie ptaków w jednej wolierze jest bardzo wygodne choćby ze względu na pojenie ptaków zimą (mamy na utrzymaniu tylko jedno poidło zamiast kliku, a jak wiadomo poidła w zimie zamarzają).
mokwam
 
Posty: 73
Rejestracja: Niedziela, 07 Październik 2012 10:54
Miejscowość: Zator

Re: bażanty łowne i kuropatwy w jdnej wolierze

Postprzez JarekPowozy » Wtorek, 04 Grudzień 2012 22:44

Bardzo Dziękuję za informacje.
Pozdrawiam
JarekPowozy
 
Posty: 21
Rejestracja: Sobota, 01 Grudzień 2012 19:07

Re: bażanty łowne i kuropatwy w jdnej wolierze

Postprzez JarekPowozy » Poniedziałek, 10 Grudzień 2012 22:26

Witam Ponownie

Mam jeszcze jedno pytanie. Czy kuropatwy bardzo "dewastują" roślinność w wolierze. Rozważam możliwość odgrodzenia oddzielnej części i wykonanie woliery dla kuropatw .Ponieważ na tej części rośnie trochę ładnych drzewek nie wiem czy sobie poradzą .Bażantów to wiem z własnego doświadczenia że drzewka nie wytrzymałyby.
Z góry dziękuję z porady .
JarekPowozy
 
Posty: 21
Rejestracja: Sobota, 01 Grudzień 2012 19:07

Re: bażanty łowne i kuropatwy w jdnej wolierze

Postprzez mokwam » Środa, 12 Grudzień 2012 0:02

Drzewka powinny wytrzymać "działanie" kuropatw - przynajmniej u mnie nic złego z drzewkami jak do tej pory nie zrobiły.
Na pewno z kuropatwami nie ma szans żadna trawa, zwłaszcza ta świeżo wyrastająca - w grzebaniu w ziemi są po prostu mistrzami. Sprawdza się natomiast proso, gdyż jest dosyć "twadre", ale pod warunkiem, że wpuścimy kuropatwy do woliery dopero jak proso jest już w miarę wysokie (minimum 30 cm.) - ze świeżo posianego oraz bardzo młodego (niskiego) na pewno nic nie zostanie.

Pozdrawiam,
mokwam
 
Posty: 73
Rejestracja: Niedziela, 07 Październik 2012 10:54
Miejscowość: Zator

Re: bażanty łowne i kuropatwy w jdnej wolierze

Postprzez JarekPowozy » Środa, 12 Grudzień 2012 18:31

Dzięki Wielkie
Powtarzam pytanie .Może ma ktoś do sprzedania parkę kuropatw ?
JarekPowozy
 
Posty: 21
Rejestracja: Sobota, 01 Grudzień 2012 19:07

Re: bażanty łowne i kuropatwy w jdnej wolierze

Postprzez didia12 » Czwartek, 27 Grudzień 2012 11:44

Witam. Chciałam odświeżyć wątek, ponieważ mam jeszcze pytanie. Czy trzymanie wspólnie różnych gatunków ptaków nie ma przeciwwskazań ze względu na jakieś choroby, którymi ptaki mogłyby się wzajemnie zarażać?
didia12
 
Posty: 54
Rejestracja: Środa, 17 Październik 2012 7:13

Re: bażanty łowne i kuropatwy w jdnej wolierze

Postprzez garzew2 » Piątek, 28 Grudzień 2012 9:15

Nie widzę żadnych przeszkód, aby różne gatunki ptaków były hodowane w jednym pomieszczeniu tak jak pisali wcześniej inni forumowiczem. Mogą jeść i pić właściwie to samo z tych samych karmideł.
Co do chorób albo pasożytów to tylko od ciebie zależy czy będziesz o nie dbać, o ich właściwe odżywianie i dobry stan zdrowia i nie będziesz miał żadnych problemów; a nie tam jakieś przenoszenie chorób między gatunkami - pierwsze słyszę takie coś. 8)
garzew2
 
Posty: 105
Rejestracja: Środa, 12 Wrzesień 2012 12:42

Re: bażanty łowne i kuropatwy w jdnej wolierze

Postprzez clark5901 » Wtorek, 15 Styczeń 2013 12:10

Dzięki za miły postu drogi, lubię ten post ...
clark5901
 
Posty: 1
Rejestracja: Wtorek, 15 Styczeń 2013 12:02


Wróć do Karmienie i pielęgnacja.

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

Polecamy:
Hodowla bażantów

Reklama:
Inkubatory do jaj
Sklep hodowlany