wydziobywanie pazurków i piór

Wszelkiego rodzaju informacje, pomoce, sugestie na temat pielęgnacji i żywienia bażantów. Zapraszamy do dyskusji związanych problemami żywienia i zabiegów pielęgnacyjnych.

wydziobywanie pazurków i piór

Postprzez kiwi » Poniedziałek, 06 Sierpień 2012 8:10

Dlaczego młode wydziobują pióra i p-alce od nóg? co z tym zrobic?
kiwi
 
Posty: 30
Rejestracja: Wtorek, 03 Lipiec 2012 7:46

Re: wydziobywanie pazurków i piór

Postprzez sputnik » Wtorek, 07 Sierpień 2012 7:17

Przyczyn może być niestety wiele: brak witamin, zbyt mało miejsca w wolierze, choroby skóry, pasożyty wewnętrzne itd.

Podawaj im darń z mrówkami, zamontuj promiennik z czerwonym światłem (zwalcza kanibalizm i agresję), w ostateczności możesz użyć osłonek na dzioby.
sputnik
 
Posty: 288
Rejestracja: Poniedziałek, 23 Styczeń 2012 14:14

Re: wydziobywanie pazurków i piór

Postprzez Pio45 » Wtorek, 07 Sierpień 2012 7:27

ja staram sie odseparować młode do czasu az sie opierza, i skaleczone palce im sie zagoja
ptaki może maja za ciasno w wolierze i dlatego sie dziobia
Pio45
 
Posty: 205
Rejestracja: Poniedziałek, 23 Styczeń 2012 14:57

Re: wydziobywanie pazurków i piór

Postprzez kiwi » Piątek, 10 Sierpień 2012 7:26

dziekuje za odpowiedzi, zastosuje sie do porad i mam nadzieje ze to cos da
pozdrawiam!
kiwi
 
Posty: 30
Rejestracja: Wtorek, 03 Lipiec 2012 7:46

Re: wydziobywanie pazurków i piór

Postprzez sputnik » Wtorek, 14 Sierpień 2012 7:21

daj znać, które rozwiązanie było pomocne w Twoim przypadku! Pozdrawiam.
sputnik
 
Posty: 288
Rejestracja: Poniedziałek, 23 Styczeń 2012 14:14

Re: wydziobywanie pazurków i piór

Postprzez kiwi » Wtorek, 14 Sierpień 2012 14:46

najpierw odseparowałem ptaki, teraz zastosowałem osłonki i faktycznie dają rade, ptaki juz się nie dziobią , bo nie maja jak, mysle jeszcze o tym promienniku, ale nie wiem jaki wybrac - biały czerwony i ile wat?
kiwi
 
Posty: 30
Rejestracja: Wtorek, 03 Lipiec 2012 7:46

Re: wydziobywanie pazurków i piór

Postprzez sputnik » Czwartek, 16 Sierpień 2012 7:14

Dobrze słyszeć, że jest już lepiej. Na twoim miejscu brałbym czerwony promiennik - czerwona barwa światła działa uspokajająco na ptaki. Zarówno czerwone i białe promienniki emitują promieniowanie podczerwone, jednak w Twoim przypadku, lepszym wyborem będzie czerwona żarówka. Co do mocy, to zależy ona od ilości ptaków jaką posiadasz.
sputnik
 
Posty: 288
Rejestracja: Poniedziałek, 23 Styczeń 2012 14:14

Re: wydziobywanie pazurków i piór

Postprzez kiwi » Czwartek, 16 Sierpień 2012 7:32

witam, na ten moment mam 35 ptaków w hodowli
a jak je trzymać pod tym promiennikiem, zawiesic go gdzies w wolierze zeby dochodziły same czy jakies specjalne pomieszczenie do tego trzeba miec?
kiwi
 
Posty: 30
Rejestracja: Wtorek, 03 Lipiec 2012 7:46

Re: wydziobywanie pazurków i piór

Postprzez sputnik » Piątek, 17 Sierpień 2012 7:00

To spokojnie jeden promiennik 100 W Ci wystarczy na taką liczbę ptaków. Myślę, że najlepsze byłoby trochę zaciemnione pomieszczenie.
sputnik
 
Posty: 288
Rejestracja: Poniedziałek, 23 Styczeń 2012 14:14

Re: wydziobywanie pazurków i piór

Postprzez kiwi » Poniedziałek, 20 Sierpień 2012 7:46

ok, dzieki za pomoc, kupiłem już taką żarówkę i oprawę, zamocowałem i zobaczymy jaki rezultat będzie, na razie ptaki sie grzeja
Ale osłonki na dzioby zostawiłem, czy lepiej je teraz sciągnąć?
kiwi
 
Posty: 30
Rejestracja: Wtorek, 03 Lipiec 2012 7:46

Re: wydziobywanie pazurków i piór

Postprzez jacob » Wtorek, 21 Sierpień 2012 7:50

Ja na Twoim miejscu zdjąłbym już nakładki z dziobów ale trzeba kontrolować zachowanie ptaków.
jacob
 
Posty: 37
Rejestracja: Piątek, 13 Styczeń 2012 15:11

Re: wydziobywanie pazurków i piór

Postprzez mario19974 » Wtorek, 30 Październik 2012 20:58

Wydziobywanie piór i okaleczanie się jest wynikiem tego że młodzieży jest za dużo w pomieszczeniu. Często oprócz wydziobywania piór dochodzi do kanibalizmu. Ja mam kilka metod:
- pierwsza to aby patki się nie nudziły dwa razy w tygodniu zmieniam świeżą słomę w nich są plewy które zajmują ptaki.
- w pomieszczeniu mam porobione grzędy na różnych wysokościach aby miały możliwość fruwania no i oczywiście należy je o ile jest ładna słoneczna pogoda po drugim tygodniu stopniowo wypuszczać na zewnątrz na parę godzin. Oczywiście warto mieć taką wolierkę połączoną z pomieszczeniem aby łatwo było je zagnać spowrotem.
- po 3 tygodniu warto im w dwa rogi wkładać po 2-3 gałązki świerku to zajmuje ptaki, a igliwie jest też konsumowane przez młodzież i ma dobre działanie trawienne
- no i należy pamiętać po 5 dniach należy podawać im posiekane na drobno pokrzywy i krwawnik
Poranione ptaki najlepiej nakropić jodyną rany kupioną w aptece. Jest ona gorzka przez co zniechęca młode do dalszego wydziobywania, a dodatkowo dezynfekuje rany i nie trzeba przez to odseparowywać młode co jest też kłopotliwe i kosztowne.
No i ja po 5 tygodniu zakładam bażantom nasadki holland co ogranicza widoczność i sprawia że dzioby są odpowiednio przez ptaki oczyszczane. Nasadki na dzioby nie polecam. Zalega w nich pożywienie stare,które może być przyczyną wielu chorób.
mario19974
 
Posty: 25
Rejestracja: Wtorek, 30 Październik 2012 13:55


Wróć do Karmienie i pielęgnacja.

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

cron
Polecamy:
Hodowla bażantów

Reklama:
Inkubatory do jaj
Sklep hodowlany