Elektryczny pastuch na kuny i lisy

Wszystko to co niezbędne jest do hodowli bażantów. Porady i sugestie na temat budowy wolier, pomiesczeń odchowalnikowych, itp. Pytania jak zrobić, jak zorganizować itp...

Elektryczny pastuch na kuny i lisy

Postprzez Bodzio » Czwartek, 13 Wrzesień 2012 18:25

Jakiś czas temu (zeszłej wiosny) założyłem pastuch elektryczny zgodnie z poradami kolegów z tego forum. Musze przyznać, że odkąd ogrodzenie elektryczne zostało podłączone nie mam żadnych problemów z lisami, kunami ani innymi szkodnikami. Elektryczny pastuch naprawdę dobrze się sprawdził, wcześniej miałem duże straty a lisy ciągnęły do moich wolier z całej okolicy. Z racji tego że mam trochę czasu chciałbym pochwalić się nieco moimi doświadczeniami odnośnie budowy pastucha.

>> Elektryzator zasilający musi być bardzo mocny, najlepiej zasilany na 220 Volt, ja mam elektryzator sec 10 000 firmy Charon tutaj jest strona producenta tych elektrycznych pastuchów gdzie prezentują te elektryczne pastuchy. Kolega założył taki zwykły polski pastuch dla krów i ogrodzenie elektryczne działało słabo bo lis mu się kilka razy wpakował.

>> Ja prowadziłem drut na wysokości 20cm od ziemi na specjalnych izolatorach odstawionych od siatki na około 20 cm, na górze płotu z siatki dawałem jeszcze jedną linię drutu już na zwykłych izolatorach. Teraz są dostępne fajne linki – plecionki, plus jest taki że łatwo się je rozkłada i naciąga.

>> Koniecznie trzeba założyć odgromnik , bo w przypadku burzy piorun może uszkodzić elektryzator.

>> Dla lepszego działania uziemienie elektryzatora warto podłączyć do siatki , ja mam siatkę ocynkowaną bez powłoki wtedy wzmaga się działanie ogrodzenia elektrycznego. Drapieżnik, który chciałby wchodzić po siatce jak zetknie się z drutem który jest pod napieciem to dostaje taki impuls elektryczny że na pewno spadnie z płota.

>> Ja pastuch włączam tylko na noc by nie było ryzyka że się ktoś z domowników dotknie i jego skarci impuls elektryczny. Kupiłem za 20 zł zwykły programator czasowy który ustawiam sobie aby pastuch uruchamiał się tylko na noc.

<>> Warto wyposażyć się w nawet najprostszy miernik lub próbnik elektryczny, żeby w razie wątpliwości łatwo sprawdzić czy ogrodzenie elektryczne działa. Za trzydzieści kilka złotych można kupić taki próbnik pracy elektrycznego pastucha który dodatkowo pokazuje nam orientacyjne napięcie na drucie
Bodzio
 
Posty: 131
Rejestracja: Czwartek, 02 Listopad 2006 16:47

Re: Elektryczny pastuch na kuny i lisy

Postprzez zigi69 » Piątek, 14 Wrzesień 2012 14:07

Kolego mam pytanie dobrze zrozumiałem przez pastucha płynie 220??
zigi69
 
Posty: 255
Rejestracja: Wtorek, 11 Maj 2010 19:48
Miejscowość: Gierałtowiczki

Re: Elektryczny pastuch na kuny i lisy

Postprzez sputnik » Środa, 19 Wrzesień 2012 9:05

Myślę, że kolega powyżej miał na myśli jedynie napięcie zasilania, bo w elektryzatorach to napięcie wyładowania ma kilka tysięcy V lub nawet więcej.
sputnik
 
Posty: 288
Rejestracja: Poniedziałek, 23 Styczeń 2012 14:14

Re: Elektryczny pastuch na kuny i lisy

Postprzez zigi69 » Środa, 19 Wrzesień 2012 18:23

Nie no pytam bo zdarzają się przypadki gdzie ludzie bezpośrednio pod 220 podpinają a potem przypadki że np dookoła pełno martwych zwierząt nie mówiąc już że i paru ludzi przez coś takiego zmarło... Zresztą przy stosowaniu pastuchów ważne jest dobranie ich do określonego gatunku zwierząt poprzez wyregulowanie odpowiedniej wartości prądu płynącego przez niego.
zigi69
 
Posty: 255
Rejestracja: Wtorek, 11 Maj 2010 19:48
Miejscowość: Gierałtowiczki

Re: Elektryczny pastuch na kuny i lisy

Postprzez sputnik » Środa, 26 Wrzesień 2012 8:02

Rozumiem, zdarzają się i takie talenty ;) W zasadzie elektryzatory działają impulsowo, wysyłają krótkie impulsy elektryczne co ułamek sekundy, tak żeby osoba/zwierzę, które się dotknie mogła od razu odejść od tego pastucha.
sputnik
 
Posty: 288
Rejestracja: Poniedziałek, 23 Styczeń 2012 14:14

Re: Elektryczny pastuch na kuny i lisy

Postprzez denber » Środa, 14 Wrzesień 2016 10:51

To powszechny problem, każdy chce mieć spokój ze szkodnikami, które utrudniają życie. Też zamontowałem pastucha od horizont, bo szwagier taki polecił. Mają teraz ofertę specjalną np na elektryzatory i inne elementy do budowy ogrodzeń to może ktoś zechce spróbować.
denber
 
Posty: 4
Rejestracja: Środa, 14 Wrzesień 2016 10:48

Re: Elektryczny pastuch na kuny i lisy

Postprzez danielo22 » Poniedziałek, 16 Styczeń 2017 20:04

Zastanawiam sie również nad takim pastuchem.
To ogólnie polecacie żeby cos takiego założyć?:-)
Na jesień mialem spory problem, bo coś pożerało moje ptactwo.
Podejrzewam że to był lis albo ich większa ilość.
U Was po zamontowaniu pastucha taka sytuacja się poprawiła?
danielo22
 
Posty: 20
Rejestracja: Środa, 11 Styczeń 2017 20:20

Re: Elektryczny pastuch na kuny i lisy

Postprzez maryjanekmaryjanek » Niedziela, 22 Styczeń 2017 13:36

Bardzo poprawiła.
Jak kuna albo lis albo inny szkodnik zostanie kopnięty prądem to odechce się im nachodzić i atakować ptactwo.
Ogólnie bardzo polecam, stado będzie na pewno profesjonalnie chronione .
Wydać troszkę grosza, a napewno będziesz zadowolony, od razu zaobserwujesz poprawę i zanikną szkody.
maryjanekmaryjanek
 
Posty: 10
Rejestracja: Niedziela, 22 Styczeń 2017 13:18

Re: Elektryczny pastuch na kuny i lisy

Postprzez hunter » Środa, 15 Listopad 2017 11:19

Ale przydatny post! Te kuny to już przegięcie. W aucie odstraszacz, na rynnach odstraszacz i do woliery też warto pomyśleć.
hunter
 
Posty: 64
Rejestracja: Poniedziałek, 06 Listopad 2017 12:45

Re: Elektryczny pastuch na kuny i lisy

Postprzez rolniczka585 » Czwartek, 28 Grudzień 2017 15:56

no i stało się. Zagościła u mnie kuna. Doskonale radzi sobie z wejściem na poddasze. Dzwoniłam dziś po pastucha i zaproponowano mi montaż w pasie podrynnowym. Mam drewnianą podbitkę i nawet podoba mi się ten pomysł, gdyż nie będzie to ogrodzenie tak widoczne. Czekam na Wasze opinie. Tutaj link do sklepu: https://www.pastuchy.pl/i922_Pastuch_el ... NDARD.html z tym że robią indywidualną wycenę pode mnie.
rolniczka585
 
Posty: 64
Rejestracja: Wtorek, 05 Wrzesień 2017 9:54


Wróć do Urządzenia hodowlane

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości

cron
Polecamy:
Hodowla bażantów

Reklama:
Inkubatory do jaj
Sklep hodowlany