Pomocy

Okres inkubacji to dla hodowli najważniejsza sprawa. Od tego zależy skuteczność naszej hodowli.
Piszcie tutaj o swoich problemach podczas inkubacji, klucia, odchowywania w pierwszych dniach życia ptaków.

Pomocy

Postprzez nikosss123 » Niedziela, 10 Czerwiec 2012 10:31

Witam Jestem Nikodem i chciałbym założyć własną hodowle bażanta łownego i mam pytanie:
Po inkubacji jaj i wykluciu jak opiekować się pisklakami gdy nie będą miały kwoki która je wychowa
Ps. Czy bez wychowania pisklaków z kwoką stracą jakieś naturalne zachowania których powinne nauczyć się od matki np. walki terytorialne, gody, i budowanie gniazd???

Proszę o szybką odpowiedz i z góry dziękuje. :?:
nikosss123
 
Posty: 10
Rejestracja: Niedziela, 10 Czerwiec 2012 10:20

Re: Pomocy

Postprzez zigi69 » Niedziela, 10 Czerwiec 2012 12:49

Jak nie masz kwoki to powinieneś bażanty trzymać pod żarówką, są żarówki specjalnie do tego. Czy coś mogą stracić, wszystkie zachowania które wymieniłeś są zachowaniami instynktownymi a co z tym idzie są dziedziczone z genami. Co prawda nie którzy mówią, tyczy się to kur że jeśli kurczęta były wychowywane pod żarówka a potem same są kwokami to są gorszymi matkami, ale u bażantów wydaje mi się że jest to zbyt mała "odległość" od dzikich przodków a zresztą bądźmy szczerzy jedna na 200 kur bażanta łownego siada i wysiaduje jaja w wolierze, chyba że masz dużą i super zarośniętą to jest szansa. U mnie siadła właśnie kura ale odmiana węgierska.
zigi69
 
Posty: 255
Rejestracja: Wtorek, 11 Maj 2010 19:48
Miejscowość: Gierałtowiczki

Re: Pomocy

Postprzez nikosss123 » Niedziela, 10 Czerwiec 2012 14:20

ok dzięki a ile dni trzymać je pod żarówką, i miał bym jeszcze jedno pytanie na np 10 jaj ile z nich będzie samcem a ile samicą ??

Z góry dziękuje
nikosss123
 
Posty: 10
Rejestracja: Niedziela, 10 Czerwiec 2012 10:20

Re: Pomocy

Postprzez zigi69 » Niedziela, 10 Czerwiec 2012 21:07

nikosss123 napisał(a):a ile dni trzymać je pod żarówką,


No około 6 tygodni bo wtedy stabilizuje się termika bażantów, oczywiście powinieneś zmniejszać temperaturę powoli, ale to będziesz widział początkowo będą siedziały pod żarówką z czasem będą od niej odchodzić bo będzie im ciepło.

nikosss123 napisał(a): i miał bym jeszcze jedno pytanie na np 10 jaj ile z nich będzie samcem a ile samicą ??


Gdybym umiał to przewidzieć obstawiałbym w totka, to raczej ciężko powiedzieć ile będzie u mnie rożnie się zdążało raz więcej kogutów innym razem więcej kur.
zigi69
 
Posty: 255
Rejestracja: Wtorek, 11 Maj 2010 19:48
Miejscowość: Gierałtowiczki

Re: Pomocy

Postprzez Paula87 » Wtorek, 12 Czerwiec 2012 9:38

W kwestii żarówek to czy na 70 kurcząt wystarczy taka o mocy 100W? czy lepiej 150W?
Paula87
 
Posty: 54
Rejestracja: Piątek, 13 Styczeń 2012 22:19

Re: Pomocy

Postprzez zigi69 » Wtorek, 12 Czerwiec 2012 13:34

ja mam 175 na 50 kurcząt, nie liczy się ilość watów tylko temperatura jaka otrzymamy od danej żarówki, jeśli 150 daje rade i ogrzewa odpowiednio to ok jeśli nie to przy większej ilości kurcząt proponuje dwie mniejsze żarówki.
zigi69
 
Posty: 255
Rejestracja: Wtorek, 11 Maj 2010 19:48
Miejscowość: Gierałtowiczki

Re: Pomocy

Postprzez Paula87 » Środa, 13 Czerwiec 2012 8:07

Dziekuje za odpowiedz. W takim razie zastosuje dwie 100W. Kupiłąm parę piskląt ostatnio, żeby rozwinąc hodowlę.
Paula87
 
Posty: 54
Rejestracja: Piątek, 13 Styczeń 2012 22:19

Re: Pomocy

Postprzez nikosss123 » Niedziela, 17 Czerwiec 2012 17:20

Co sądzicie o tym inkubatorze. :?:
nikosss123
 
Posty: 10
Rejestracja: Niedziela, 10 Czerwiec 2012 10:20

Re: Pomocy

Postprzez zigi69 » Niedziela, 17 Czerwiec 2012 22:08

Może się wypowiem i napisze dlaczego ja bym nie kupił tego inkubatora.
Po pierwsze styropian co z tego że utwardzany, ciekawi mnie sposób jego dezynfekcji lub mycia no chyba ze to jest jednorazówka!
Po drugie żarówki jako element grzejny, jeśli by styropian przeszedł to żarówki już na pewno nie, stanowczo odradzam choćby z tego względu że istnieje możliwość ze wyklują się ślepe pisklaki.
Do tego regulacja wilgotności jedyne co może zrobić to dać większą lub mniejszą tackę na wodę. Termometr akwarystyczny za 2.50 jako super dodatek no oki, haha. Co do higrometru wystarczy zwykły analogowy. A tekst o kratce pokrytej virkonem no bez jaj proszę po pierwsze kupując inkubator trzeba się bezwzględnie zaopatrzyć w środek bakteriobójczy i grzybobójczy najlepiej virkon i trzeba cały inkubator nim spryskać a nie sama kratkę.
No i kwestia wentylacji same otwory nie wystarczają a wiatraki nie są po to żeby wymusić wymianę powietrza bo to jest jedna z funkcji druga to jest mieszanie powietrza aby w każdym miejscu inkubatora była taka sama a jak ten inkubator jest wysoki to na dole będzie inna a przy żarówkach inna i pies trąca cały dokładny termometr jak takie rzeczy się dzieją.
Ja osobiście posiadam http://www.hodowlany.pl/i1063_Inkubator ... ME_60.html i nie żałuje ceny jaką za niego dałem ponieważ przy stosowaniu się do zaleceń obchodzenia się z inkubatorami i inkubacją spokojnie można uzyskać 100% wykluć.
zigi69
 
Posty: 255
Rejestracja: Wtorek, 11 Maj 2010 19:48
Miejscowość: Gierałtowiczki

Re: Pomocy

Postprzez Pio45 » Poniedziałek, 18 Czerwiec 2012 7:10

Zgadzam się. Nie mówie ze jak na domowe wylegi inkubator ma nie wiem ile kosztować, ale takiego tez bym nie wybrał. Lepiej dołożyc drugie tyle niż pozniej załować ze sie przyoszczedzilo i nie ma pisklat.
Pio45
 
Posty: 205
Rejestracja: Poniedziałek, 23 Styczeń 2012 14:57

Re: Pomocy

Postprzez nikosss123 » Sobota, 23 Czerwiec 2012 10:21

Mam pytanie po jakim czasie można wypuścić młode bażanty na dwór.
nikosss123
 
Posty: 10
Rejestracja: Niedziela, 10 Czerwiec 2012 10:20

Re: Pomocy

Postprzez zigi69 » Sobota, 23 Czerwiec 2012 10:57

To zależy czy z kwoka czy bez. Ja z kwoką po trzech czterech tygodniach daje na do woliery ale do zadaszonego małego kojca żeby się przyzwyczaiły one do tego ze są na polu a dorosłe bażanty do nich. A jeśli chodzi o wychowywane pod żarówka to około 6 tygodnia stabilizuje im się termika ciała wiec przy ciepłych dniach i nocach można spróbować je wypuścić z tym że ja robię to wpierw do tego kojca wewnątrz woliery.
zigi69
 
Posty: 255
Rejestracja: Wtorek, 11 Maj 2010 19:48
Miejscowość: Gierałtowiczki

Re: Pomocy

Postprzez nikosss123 » Sobota, 23 Czerwiec 2012 17:22

Mam jeszcze jedno pytanie czy wiecie czy we Wrocławiu na targach zwierzęcych można zakupić bażanty :?: :?: :?: :?: :?:
nikosss123
 
Posty: 10
Rejestracja: Niedziela, 10 Czerwiec 2012 10:20


Wróć do Inkubacja i wylęgi

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

Polecamy:
Hodowla bażantów

Reklama:
Inkubatory do jaj
Sklep hodowlany