Witam i proszę o kilka informacji.

Tutaj piszemy na luźne tematy, niekoniecznie związane z tematyką bażantów. Jeżeli wątek, który zamierzasz rozpocząć nie pasuje do innych kategorii to zrób to w tym dziale

Witam i proszę o kilka informacji.

Postprzez Krzysiek_k81 » Wtorek, 12 Czerwiec 2012 13:06

Witam wszystkich forumowiczów.
Wspólnie z kilkoma Kolegami myśliwymi chcemy reintrodukować w naszym obwodzie populację bażanta.
Mam w związku z tym pytanie.
Co powinniśmy zrobić aby za jakiś czas cieszyć oczy widokiem tego ptaka na naszych polach?
Zaznaczę, że ilość drapieżników( w szczególności lisa ) została w naszych łowiskach dość znacznie ograniczona. Na polach coraz częściej spotykam zające. Niestety bażantów nie ma, a kuropatwy to widok niezmiernie rzadki.
Myślimy o budowie woliery i zakupie powiedzmy 50 - 100 bażantów, ale nasza wiedza jest praktycznie zerowa.

Z góry dziękuję za wszelkie rady/sugestie.

Pozdrawiam!!!
Krzysiek_k81
 
Posty: 1
Rejestracja: Wtorek, 12 Czerwiec 2012 12:48

Re: Witam i proszę o kilka informacji.

Postprzez zigi69 » Wtorek, 12 Czerwiec 2012 14:22

Kolego ja jestem na stażu łowieckim właśnie więc mogę Ci kilka sugestii podpowiedzieć, u nas w łowisku jest dosyć ustabilizowana populacja bażanta.
Więc tak co do woliery jeśli bażanty mają być wypuszczane powinna ona być duża i możliwie maksymalnie "zarośnięta" chodzi o jak najmniejszy kontakt ptaków z ludźmi, do tego woliera powinna być umiejscowiona w miejscach spokojnych aby bażanty jak najmniej przyzwyczajały się do ludzi. Oczywiście bardzo ważnym jest aby odpowiednio zabezpieczyć wolierę przed drapieżnikami. Woliera powinna być obkopana gdzieś na głębokość około 80cm i albo siatka albo beton, chodzi o zabezpieczeniem przed podkopem, wiadomo ze lis potrafi dosyć głęboko kopać.
W kwestii karmienia, powinna to robić jedna osoba lub osoby ubrane w ten sam sposób, bażanty przyzwyczają się do tej osoby i nie będą się płoszyły w czasie karmienia czy jakichś prac powiedzmy porządkowych.
No i chyba meritum bażanty. Koledzy 50 - 100 bażantów jedno wsiedlenie będę szczery nie dam wam zbyt wiele, najlepiej żebyście co roku wsiedlali np 50 bażantów, u nas w kole mimo że populacja bażanta jest dosyć stabilna wiosną wpuszczamy bażanty. Z 100 bażantów powiedzmy że z 15 - 20% może będzie uczestniczyło w lęgach. Stad polecam wam zrobić dodatkową wolierę już mniejszą w której będziecie sobie utrzymywać stadko zarodowe powiedzmy 6 + 1 i zakładając że kury będą znosić po 30 jaj w sezonie co u mnie norma to macie 180 jaj powiedzmy ze połowę z tego wychowacie to macie 90 bażantów do wsiedleń. A do kompletacji stada zarodowego polecam jaja że tak powiem "znalezione" po dzikich rodzicach. U nas w kole był przypadek gdzie wsiedlono koguty i później w czasie polowań były one na tyle oswojone ze potrząsanie drzew dopiero zmuszało je do poderwania do lotu. Jeśli będziecie inkubować jaja to możecie na trzy sposoby albo inkubator albo kura lub mieszanie, ja w tym roku robię mieszanie np kura dostała kilka jajek reszta w inkubatorze klują się w tym samym czasie z inkubatora podkładałem pod kurę która przyjmowała pisklaki, nawet miałem przypadek ze po tygodniu jeszcze przyjmowała. Plus z kwoki jest taki ze wodzi ona odrazu pisklaki i można ją wpuścić do woliery ogólnej, bażanty klute w inkubatorze muszą 6 tygodniu przebywać pod żarówką aż im się termoregulacją ustatkuje. Wszystko to ma na celu otrzymanie bażantów jak najbardziej dzikich wtedy jest dużo większa pewność że nie staną się one pożywieniem dla lisów czy jastrzębi.
Co do przygotowania łowiska no to oprócz usunięcia drapieżników ważne jest też dla bażanta aby miały miejsca gdzie mogą się chować lubią ugory zarośnięte trawą zakrzaczone, lubią też trzcinowiska. Oczywiście ważne są podsypy w których bażanty będą miały od jesieni już od września października możecie im sypać odpadki z młynów tak zwany poślad, nie chodzi o tuczenie bażantów tylko o zatrzymanie ich na miejscu, jeśli nie będzie tego one będą wędrować.
To tyle z moich sugestii są to moje doświadczenia jako osoby hodującej bażanty łowne i interesujacą się łowiectwem. Miałbym takie pytanko takie na marginesie jak się nazywa wasze koło i gdzie macie obwód, jeśli można wiedzieć?
zigi69
 
Posty: 255
Rejestracja: Wtorek, 11 Maj 2010 19:48
Miejscowość: Gierałtowiczki


Wróć do O wszystkim.... i o niczym...

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 9 gości

cron
Polecamy:
Hodowla bażantów

Reklama:
Inkubatory do jaj
Sklep hodowlany