od jakiego miesiąca bażanty znoszą jaja

Okres inkubacji to dla hodowli najważniejsza sprawa. Od tego zależy skuteczność naszej hodowli.
Piszcie tutaj o swoich problemach podczas inkubacji, klucia, odchowywania w pierwszych dniach życia ptaków.

od jakiego miesiąca bażanty znoszą jaja

Postprzez bronia » Poniedziałek, 29 Listopad 2010 11:02

Kupiłam w tym roku dwa stadka bażantów i chcę w następnym sezonie spróbować inkubacji. Mam 2 samce i 10 samic. Mam nadzieje, że moje koguty dadzą radę i będę miała zapłodnione jaja. Czy ktoś z was wie od kiedy jaja mogą się pojawić i czy te pierwsze co będą mogą być inkubowane? Czy jest jakiś sposób na to żeby dowiedzieć się wcześniej, że jaja nadają się do inkubacji?
bronia
 
Posty: 21
Rejestracja: Poniedziałek, 29 Listopad 2010 10:55

Re: od jakiego miesiąca bażanty znoszą jaja

Postprzez Przepióreczka » Poniedziałek, 29 Listopad 2010 11:27

Witaj bronia! Ja tez od niedawna hoduję bażanty więc chętnie pomogę. Pierwsze jaja z reguły nie są zapłodnione, u mnie też tak było, ale kolejne już coraz lepiej. Kury znoszą jaja przez parę miesięcy więc szansa na inkubację w pierwszym roku oczywiście jest spora. 2 samce na 10 samic powinny dać radę :wink: , aczkolwiek ja wybrałam schemat 1 kogut 7 kurek i jest ok. O tym czy jaja są zapłodnione można się dowiedzieć prześwietlając je odpowiednią lampą, ale dopiero po ok. 7 dniach inkubacji. Polecam lapmę i fajny sklep dla hodowców drobiu http://www.infermo.pl/i58-Przeswietlark ... odowa.html. W razie innych pytań polecam się i życzę udanych lęgów, ale to dopiero na wiosnę :D !
Przepióreczka
 
Posty: 3
Rejestracja: Poniedziałek, 29 Listopad 2010 11:07

Re: od jakiego miesiąca bażanty znoszą jaja

Postprzez bronia » Wtorek, 30 Listopad 2010 10:56

Dziękuję przepióreczko za cenne informacje. Zobaczymy co z tego wyniknie. Na razie tak nas zasypało, że nie lęgi mi w głowie tylko odśnieżanie dojścia do woliery ;) żeby nakarmić ptaki. Mam nadzieje, że jak zima szybko złapała tak też szybko (np. w lutym) odpuści i zaczniemy zbierać jaja. Póki co pozostało mi czytanie forum w długie zimowe wieczory i dokształcanie się ;)
bronia
 
Posty: 21
Rejestracja: Poniedziałek, 29 Listopad 2010 10:55

Re: od jakiego miesiąca bażanty znoszą jaja

Postprzez xwiatr » Wtorek, 30 Listopad 2010 21:12

No spokojnie bronia, z tym lutym, może do lutego zima odpuści (daj Panie Boże), ale na pierwsze jaja od bażantów trzeba będzie poczekać nieco dłużej, myślę, że druga połowa marca. Choć to też zależy od pogody.

Jeśli chcesz mieć szybciej jaja (o jakieś 2-3 tygodnie) to możesz zastosować doświetlania światłem sztucznym. Brzmi strasznie, ale żeby doświetlać wystarczy na prawdę niewielka żarówka zapalana na 2 godziny przed zapadnięciem zmierzchu. Doświetlać można zacząć od połowy stycznia. Efekty murowane! Polecam! Profesjonalne hodowle bażantów tak robią!
xwiatr
 
Posty: 152
Rejestracja: Sobota, 12 Sierpień 2006 0:49

Re: od jakiego miesiąca bażanty znoszą jaja

Postprzez bronia » Środa, 01 Grudzień 2010 11:05

Super no takich informacji to bym nigdzie nie zdobyła. A z tym doświetlaniem to musi być jakaś żarówka o konkretnej mocy czy zwykła 60 da radę? No i kolejny problem to to, że ptaki mam głównie w wolierze. Rozumiem, że bym musiała zaganiać je wcześniej do kurnika żeby mialy ciągle światło. Czyli od jakiejś 16 popołudniu? Czy jak będę dawać je do pomieszczenia oświetlonego później ok. 19 to też może być czy raczej już nic z tego?
bronia
 
Posty: 21
Rejestracja: Poniedziałek, 29 Listopad 2010 10:55

Re: od jakiego miesiąca bażanty znoszą jaja

Postprzez jozik59 » Piątek, 07 Styczeń 2011 21:27

koledzy nie które bażanty nawet zaczynają znosić jaja w Marcu .....
jozik59
 
Posty: 49
Rejestracja: Czwartek, 30 Grudzień 2010 22:59

Re: od jakiego miesiąca bażanty znoszą jaja

Postprzez robs123 » Czwartek, 24 Luty 2011 11:36

Mam pytanie czy kury bażanta złotego z 2010 roku zaczną mi nieść jaja na wiosnę? I czy kogut z 2010roku bażanta złotego jest już zdolny do zapładniania?
robs123
 
Posty: 47
Rejestracja: Czwartek, 24 Luty 2011 11:27

Re: od jakiego miesiąca bażanty znoszą jaja

Postprzez monti » Poniedziałek, 28 Luty 2011 22:26

To zalezy od tego czy bazanty są z wczesnych lęgów czy z późnych . Co do samcow to czasem sie trafiają jaja zapłodnione, ja natomiast mialem czyste, ale slyszalem juz ze pierwszoroczne bazanty odchowały młode . Samice powinny spokojnie nieść jajka, tylko pytanie cyz samiec bedzie płodny ?
monti
 
Posty: 59
Rejestracja: Wtorek, 17 Luty 2009 12:04
Miejscowość: Radom

Re: od jakiego miesiąca bażanty znoszą jaja

Postprzez rapit » Wtorek, 01 Marzec 2011 23:01

Ja w swojej przygodzie z bażantami złotymi miałem samca 2 letniego i roczne kury, kury jednak musiały być z wczesnych lęgów bo były ładnie wyrośnięte. Jaja w takiej konfiguracji były zaplodnione i inkubacja calkiem się udała. Jeżeli chodzi o koguta rocznego to jest to ryzyko, że nie bedzie jeszcze płodny.
rapit
 
Posty: 241
Rejestracja: Poniedziałek, 28 Sierpień 2006 10:39
Miejscowość: Polska

Re: od jakiego miesiąca bażanty znoszą jaja

Postprzez robs123 » Środa, 02 Marzec 2011 11:24

Dzięki za odpowiedź czyli najlepiej będzie jak zmienię samca na starszego dwuletniego albo poczekam sobie do przyszłego roku za młodymi.
robs123
 
Posty: 47
Rejestracja: Czwartek, 24 Luty 2011 11:27

Re: od jakiego miesiąca bażanty znoszą jaja

Postprzez Grześ » Czwartek, 10 Marzec 2011 6:05

Witaj
Nie napisałaś jakie masz bażanty bo jeśli masz łowne to koguty już w pierwszym roku są płodne
a jeśli chodzi o złote to tak jak pisano w innych postach.
Grześ
 
Posty: 92
Rejestracja: Środa, 03 Styczeń 2007 0:27
Miejscowość: Woj.Śląskie


Wróć do Inkubacja i wylęgi

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości

cron
Polecamy:
Hodowla bażantów

Reklama:
Inkubatory do jaj
Sklep hodowlany