budowa inkubatora.

Okres inkubacji to dla hodowli najważniejsza sprawa. Od tego zależy skuteczność naszej hodowli.
Piszcie tutaj o swoich problemach podczas inkubacji, klucia, odchowywania w pierwszych dniach życia ptaków.

budowa inkubatora.

Postprzez Maxim100 » Niedziela, 14 Styczeń 2007 20:44

Jestem początkującym hodowcą ,a zarazem lubie maisterkowanie.Poszukuje schematu budowy inkubatora. Jeśli by ktoś miał taki lub opisać jak go zrobić to byłbym bardzo wdzięczny.
Pozdrawiam.
Maxim100
 
Posty: 16
Rejestracja: Niedziela, 14 Styczeń 2007 20:30
Miejscowość: Sieklówka

Postprzez kogut » Niedziela, 14 Styczeń 2007 22:46

Z tego co pamiętam tp już ktoś o coś podobnego kiedyś pytał.
Patrząc na sówj inkubator nie wydaje mi się to aż takie skąplikowane urzadzenie. Problem tkwi tylko w dokładnej regulacji temperatury.
Najlepiej dla Ciebie było bu chyba obejrzeć dokładnie jakiś wybrany model.
Na forum jest użytkownik "wodnikus" zajmuje się tym profesjonalnie.
kogut
 
Posty: 246
Rejestracja: Czwartek, 10 Sierpień 2006 18:12

Postprzez xwiatr » Poniedziałek, 15 Styczeń 2007 17:56

Wszystko zależy od tego jaki wileki chcesz mieć ten inkubator (na ile jaj).
Mały inkubator można faktycznie zrobić bez problemu własnymi rękoma.
Potrzebujesz jakąś skrzynkę dość szczelną i ocieploną aby ciepło nie uciekało na boki. Do tego jakiś układ grzewczy połączony z regulatorem. Ja stosowałem w swoim małym inkubatorze żarówki 150W. Chodzi o to, by bez problemu można było utrzymać temperaturę na poziomie ~37 stopni.
Do tego jakiś regulator i trochę pomysłowości na obracanie jaj.
Ja zastosowałem bardz prosty sposób na zasadzie równi pochyłej. Raz przechylam w jedną stronę raz w drugą i wszystkie jaja zmieniają położenie względem ziemi :)
Pozdrawiam
xwiatr
 
Posty: 152
Rejestracja: Sobota, 12 Sierpień 2006 0:49

Postprzez Maxim100 » Poniedziałek, 15 Styczeń 2007 21:24

Dzięki za odpowiedz .
Na dzień dzisiejszy chciałbym zbudować inkubator na kilkanaście -kilkadziesiąt jajek ,nie na wielką skale.
Jeśli chodzi o te żarówki to mają być te żarówki zwane "Kwokami" czy zwykła wystarczą i czy światło które świeci nie szkodzi jajką.?
I jeszcze jedno gdzie umieścić te żarówki,nad jajkami czy pod nimi?
Na allegro widziałem takie kable grzewcze,czy coś takiego można by zastosować zamiast żarówek ?
Pozdrawiam wszystkich użytkowników tego forum !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Maxim100
 
Posty: 16
Rejestracja: Niedziela, 14 Styczeń 2007 20:30
Miejscowość: Sieklówka

Postprzez xwiatr » Wtorek, 16 Styczeń 2007 23:23

Ja na żarówki zdecydowałem się z jednego względu.
W razie awarii można je najłatwiej i najszybciej wymienić.
Zastosowałem zwykłe żarówki 150W, dodatkowo pomalowałem je ciemną pastą, żeby mocniej się grzały, przez co praktycznie wogóle nie dają światła. Żarówki promiennikowe (sztuczne kwoki) stosuję przy odchowie młodych.
Żarówki mieszczą się w górnej części inkubatora, w której też zamontowany jest wentylator. Część ta odzielona jest płytą OSB aby jaja znajdujące się najbliżej nie były narażone na rzegrzanie.
Wentylator powoduje równomierne rozprowadzenie powietrza (i temperatury) w inkubatorze.
Pniżej taki uproszczony schmat mojego inkubatora . "W" to wentylator a Ż to żarówka. Na kilkanaście jaj spokojnie wystarczą ci 2 żarówki 100W.
Kod: Zaznacz wszystko
-------------------------------
|    Ż          W           Ż |
|     --------------------    |
|             jajka           |
|      -------------------    |
|             jajka           |
|      -------------------    |
--------------------------------


Pozdrawiam
xwiatr
 
Posty: 152
Rejestracja: Sobota, 12 Sierpień 2006 0:49

Postprzez studenttomek » Wtorek, 13 Luty 2007 0:58

Witam...

Uprzedzam że post jest długi, ale mam nadzieję że się lekko będzie go czytało :mrgreen:


A propo samoróbek... chciałem gdzieś wcisnąć swoje 3 grosze na temat inkubatora.. a właściwie samoróbek.

Zbudowałem jakiś czas temu inkubator, a w tej chwili sprzedaję sterowniki inkubatorów które sprawują się jak na razie bez zarzutu. Przybliżę troszkę temat. Ponieważ cały opis jest na aukcji i jak ktoś zauważył że aukcja niebawem pewnie zniknie, więc skopiuje tutaj tekst (mam nadzieje że nie dostanę ostrzeżenia... za powtarzanie tematów). A tak z innej beczki do bardzo ciekawie przedstawia się oferta firmy z Wrocławia - projektują sterowniki inkubatorów oraz klujniki nawet na indywidualne zamówienia.






//*********************************************************************//
//*********************************************************************//

Do sprzedania mam kolejny sterownik inkubatora. Jest to dokładnie ta sama sprawdzona konstrukcja, tak więc serdecznie zapraszam do licytacji.

Sterownik składa się z układu mikroprocesorowego z wyświetlaczem oraz wewnętrzną pamięcią, zestawu czujników(na zdjęciu) i z układu przełączającego.Płytka czujników wyposażona jest w kabel z wtyczką RS232 męską, natomiast układ sterownika wyposażony jest w gniazdo czujnikowe z wtyczką RS232 żeńską, tak więc nie jest możliwe podłączenie urządzenia nieprawidłowo.

Sterownik posiada w dolnej płycie 3 gniazda: gniazdo męskie układu przełączającego(od lewej), gniazdo żeńskie układu czujników, oraz gniazdo zasilające (standardowa wtyczka).

Płytka z czujnikami zawiera dwa czujniki: cyfrowy czujnik temperatury DS18B20 (produkowany przez firmę MAXIM) o dokładności 0,5 st. Celcjusza i rozdzielczości 0,1 st.Celcjusza, analogowy czujnik wilgotności firmy SYHITECH.

Sterownik na panelu czołowym posiada wyświetlacz ciekłokrystaliczny LCD (bez podświetlania) , 4 diody sygnalizacyjne: diodę załączonego układu nagrzewania (od góry), diodę załączonego układu nawilżania, diodę załączonego układu obracania jaj, diodę załączonego układu wymiany powietrza. Oraz 5 przycisków sterujących:
- przycisk środkowy: służy do wejścia w tryb menu, oraz do wyjścia z menu z jednoczesnym zapisaniem ustawień
- przyciski boczne: w lewo , w prawo służą do przechodzenia między opcjami w menu
- przyciski: górny i dolny służą do zmiany wartości parametrów w menu (np. zmianę wartości temperatury inkubacji)

Sterownik posiada 2 przemienne komunikaty informacyjne:
- komunikat "panelu czasowego"
- komunikat "panelu czujników"

"Panel czasowy" informuje nas o:
- aktualnym dniu inkubacji oraz o czasie trwania procesu inkubacji (po upływie tego czasu sterownik zmienia tryb pracy na "tryb klucia"),
- aktualnej godzinie oraz minucie inkubacji,
- czasie pozostałym do załączenia układu obracania jaj i układu wymiany powietrza.

"Panel czujników" informuje nas o:
- aktualnej temperaturze i wilgotności inkubacji
- trybie procesu: Inkubacja lub klucie
- warunkach wzorcowych ustawionych przez użytkownika

Wejście w trym ustawień (naciśnięcie środkowego klawisza) jest zauważalne po komunikacie powitalnym, po upływie 2s mamy juz możliwość wprowadzenia własnych parametrów:

Menu 1: umożliwia zmianę temperatury inkubacji w szerokim zakresie z dokładnością do 0,1 st. Celcjusza.

Menu 2: umożliwia zmianę wartości wilgotności z dokładnością do 1%RH.

Menu 3: ustawienie czasu trwania inkubacji, po upłynięciu tego czasu następuje przejście w tryb klucia.

Menu 4: ustawienie temperatury klucia.

Menu 5: ustawienie wilgotności klucia.

Menu 6: ustawienie aktualnego dnia inkubacji (start dzień: 0).

Menu 7: ustawienie aktualnej godziny inkubacji.

Menu 8: ustawienie aktualnej minuty inkubacji.

Menu 9: ustawienie odstępu czasu między włączeniem układu obracającego jajka (max. 9h 59min.).

Menu 10: ustawienie odstępu czasu między włączeniem układu wymiany powietrza.

Menu 11: czas działania układu obracania jaj, max 99s (możliwość zmiany czasu umożliwia zastosowanie dowolnego silnika, oraz dowolnego mechanizmu wykonawczego jak również dopasowanie kąta obrotu jaj bez względu na ich wielkość)

Menu 12: czas działania układu wymiany powietrza, max 99s. ( możliwość zastosowania dowolnego układu, rozmiar oraz moc wentylatora są nieistotne, dodatkowo unika się nadmiernego wychłodzenia jaj)

Menu 13: możliwość ustawienia kopi bezpieczeństwa podstawowych zmiennych sterownika: czas inkubacji, czas do zadziałania układu wymiany powietrza itd. Zabezpieczenie to przydaje się w wypadku zaniku zasilania, po ponownym włączeniu zasilania układ rozpocznie proces inkubacji od "miejsca" w którym nastąpił brak zasilania.

Menu 14: czas wyświetlania "panelu czasowego".

Menu 15: czas wyświetlania "panelu czujników"

Menu 16: korekcja temperatury w zakresie +/- 0,5 st. Celcjusza. Umożliwia to dodatkowe skalibrowanie termometru w wypadku posiadania lepszego urządzenia pomiarowego (nie zaleca się kalibrowanie termometru urządzeniem o mniejszej dokładności).

Menu 17: korekcja wilgotności w zakresie +/-10%RH. Wrażliwość czujników wilgotności na temperaturę jest cechą negatywną, układ można wykalibrować z dużą precyzją dla konkretnej temperatury, co pozwala na uzyskanie b.precyzyjnych pomiarów.

Po naciśnięciu środkowego przycisku nastąpi zapis ustawień i powrót do normalnego trybu pracy.


W związku z pytaniem o wielkość inkubatora jaki może obsługiwać sterownik wyjaśniam iż sterownik nie jest uzależniony od gabarytów samego inkubatora. Może sterować pełnym cyklem inkubacja + klucie inkubatorów i klujników dowolnej wielkości. Niezależnie czy będzie to inkubacja 50 czy na 500 jaj. Oczywiście należy tutaj uwzględnić prawidłową budowę inkubatora(swobodny przepływ powietrza w całym urządzeniu), zamontowanie wewnętrznego wentylatora do poprawienia cyrkulacji powietrza (większość prawidłowo zbudowanych inkubatorów, profesjonalnych, posiada taką konstrukcję). Drugorzędne znaczenie ma obudowa: czy zostanie zbudowana przez stolarza, czy zbudujecie ją sami, lub wykorzystacie swój stary inkubator chcąc go udoskonalić. Nie ma bowiem sensu płacić za ładną obudowę, która sama z siebie do niczego nie służy i nie przyczyni się do lepszej efektywności inkubacji. Zwracam też uwagę na układ do regulacji temperatury: nie jest to bowiem żaden kiepskiej jakości termostat (starej daty) który raz zawyża, a raz zaniża odczyt ( a dokładność układu jest wymyślona w celu zachęcenia kupującego). Wszystko jest sterowane CYFROWO, bez pokrętełek gdzie temperaturę dobiera się na wyczucie korzystając z termometru. Jedna z firm elektronicznych wykorzystuje ten sam czujnik do swoich sterowników temperatury (cena 170zl):

Moj sterownik posiada dodatkową kalibrację temperatury! Mój sterownik inkubatora posiada w sobie także cyfrowy regulator wilgotności z możliwością kalibracji. Ta sama firma sprzedaje go w cenie 280zł.
Więc można już zapomnieć o starej metodzie ustalanie wilgotności przy pomocy misek z wodą (która była niedokładna i czasami dosyć uciążliwa). Sterownik dodatkowo posiada funkcję automatycznej wymiany powietrza w inkubatorze (nie znajdziecie tej funkcji w tanich i nieprofesjonalnych sterownikach), oraz funkcję automatycznego obracania jajek. Dzięki ostatniej możliwości jest się zwolnionym z tej czynności, można zapomnieć o codziennym a nieraz i nocnym zajmowaniem się tą czynnością. Sterownik sam co pewien ustalony czas obróci jajka o żądany kąt. Tak więc układ który jest wystawiony do licytacji jest to sterownik który spełnia wszystkie funkcję profesjonalnego sterownika (a nawet więcej).

.Cena (1299zl !) Macie Państwo możliwość kupić ode mnie sterownik za wiele niższą cenę niż sterowniki wiodących firm które produkują profesjonalny sprzęt.


Proszę pamiętać że od jakości sprzętu który kontroluję warunki środowiskowe zależy skuteczność procesu inkubacji. Zastosowanie termostatu RT-2C (za 50zł) i chińskiego higrometru (za 20zł) nie jest zbyt rozsądne jeśli ktoś poważnie myśli o hodowli.

Obecny sterownik wyposażony jest w niebieski wyświetlacz(w metalowej obudowie) z zielonym podświetlaniem.



...no to tyle tego dobrego ;-)
A co do dogrzewania żarówkami mam swoją teorie... nie do końca popartą badaniami(niemiałem czasu na takie testy): Szczerze mówiąc nie polecał bym jednak żarówki z prostego względu. Tak zwane kwoki (domyślam się że o tych żarówkach była mowa emitują światło podczerwone. Z jedne strony to dobrze...(światło podczerwone ma właściwości rozgrzewające, przenosi energię w głąb ciała ,ciepło wnika w tkankę- stosowane w medycynie, ma właściwości przeciwzapalne - wiem bo niestety miałem przyjemność korzystać) ale osobiście nie polecam tego rozwiązania z powodu trudności jakie mogą wyniknąć z naświetlania jaj, chyba że żarówki nie są skierowane bezpośrednio na jaja. W moim układzie zaleciłbym zastosowanie grzałki , najrozsądniejsza się wydaje grzałka napowietrzna(spirala nagrzewająca się jest na zewnątrz rdzenia) ponieważ ma małą bezwładność cieplną, szybko stygnie i się nagrzewa... cena takiej grzałki to koszt około 10zł. Można wykorzystać najzwyczajniejszą grzałkę od elektrycznych kuchenek, ale należy połączyć dwie grzałki szeregowo żeby zmniejszyć ich moc, tak ja zrobiłem (grzałka nagrzewa się powoli, nie powodując gwałtownych skoków temperatury, w przeciwieństwie do żarówki), tak przygotowana grzałka idealnie się nadaję do pracy przy regulowaniu temperatury i podejrzewam jest bardziej wytrzymała od żarówki - ciągłe włączanie i wyłączanie chyba szybciej wykończy żarówkę niż grzałkę pracującą na 20% mocy :-)


Jeśli chcemy zastosować automatyczną regulację wilgotności to najtańszym i najpewniejszym sposobem jest, podgrzewanie wody. Podgrzana wody zaczyna szybciej parować i zwiększa wilgotność w inkubatorze. A temperatura oddawana przez wodę jest kompensowana słabszym dogrzewaniem przez grzałki. Nie trzeba się już bawić w dokładanie naczyń z wodą, układ sam wyreguluje wilgotność do żądanej wartości np 60%RH i zmieni ją automatycznie(według życzenia) na inna np 65%RH bez jakichkolwiek zmiany naczynia. Oczywiście należy zadbać żeby w podgrzewaczy była woda. W moim inkubatorze dolewa się samoczynnie ze zbiorniczka umieszczonego na zewnątrz inkubatora - prosta rzecz a jak cieszy :) . Do podgrzewacza można wykorzystać np. czajnik na wodę(odpowiednio "przygotowany" oczywiście... a i radzę uprzedzić żonę przed "pożyczeniem czajnika ;-) ) ... może brzmi to śmiesznie, ale sprawdza się idealnie... ale tutaj trzeba zastosować małą sztuczkę... grzałki należy zasilić np przez transformator na uzwojeniu wtórnym 40V (tak jest u mnie). Ponieważ grzałki w tego typu urządzeniach mają dosyć dużą moc i nie nadają się do powolnego podgrzewania wody. Ten sam sposób regulacji wilgotności stosuje heka i fest. Możliwe jest jeszcze nawilżanie z nawilżaczy ultradzwiękowych - ale tego nie próbowałem.





Czujnik temp. i wilgotności. Jeśli ktoś będzie chciał zamontować dwa czujniki to nie ma sprawy: można zamontować nawet 5... umieszczając wszystkie tylko na 3 liniach. Oczywiście wymaga to ingerencji w oprogramowanie samego sterownika.




Testy z regulacją temp. na 36,4.

Już wyjaśniam dlaczego taka temperatura (a nie np. 37,6): Sprawdzałem czy ink. będzie w stanie utrzymać warunki środowiskowe dla inkub jaj strusia... efekt teoretyczny eksperymentu pozytywny, cześć praktyczna - niebadana





Menu.




Tak wygląda sam sterownik




Jeśli ktoś ma jakieś pytania w sprawie inkubatorów to proszę śmiało pytać.


Powiem tak... nie dajcie się naciągnąć na płacenie po 400-600zł za pudełka ze sklejki z żarówką w środku i z termostatem o wątpliwej dokładności za 50 zł. To bez sensu! Lepiej samemu sobie zrobić inkubator. To nie jest trudne , trzeba tylko chcieć.


W razie jakichkolwiek pytań zapraszam do dyskusji... albo do zadawania pytań na maila: djifobos@poczta.fm

Polecam też stronę www znajdziemy tam mnóstwo ciekawych informacji na temat procesów inkubacji oraz klucia, jak również na temat sterowników inkubatorów oraz klujników.

Pozdrawiam..
studenttomek
 
Posty: 12
Rejestracja: Wtorek, 13 Luty 2007 0:13
Miejscowość: Wrocław


Wróć do Inkubacja i wylęgi

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

Polecamy:
Hodowla bażantów

Reklama:
Inkubatory do jaj
Sklep hodowlany