Inkubatory, klujniki. Jak się do tego zabrać?

Wszystko to co niezbędne jest do hodowli bażantów. Porady i sugestie na temat budowy wolier, pomiesczeń odchowalnikowych, itp. Pytania jak zrobić, jak zorganizować itp...

Inkubatory, klujniki. Jak się do tego zabrać?

Postprzez xwiatr » Sobota, 12 Sierpień 2006 1:05

Hej, na początku chciałem powiedzieć, że bardzo cieszy mnie fakt powstania tego forum. Od dłuższego czasu brakowało mi w interneie forum takiego jak to, na którym można by podyskutować z kolegami po fachu :D
Jak zauważył Admin w pierszwym poście przyszłość strony [url]www.bażanty.pl[/url] oraz tego forum zależy od nas i dlatego mam zamiar dać z siebie wszystko 8)

No dobra, ale nie w tym rzecz. Otóż chodzi mi o to, że mam w swojej hodowli inkubator, który jakieś 5 lat temu zrobiłem sam. Konstrukcja jest raczej prosta a jedyna elektronika jaką w nim posiadam do elektronicznych termometr lekarski do kontrolowania temperatury. Pojemności to on raczej dużej nie ma bo tylko na 200 jaj bażancich, ale uwierzcie mi, że jak mam tam 100 jaj to jest co obracać :-)
No ale teraz na przyszły sezon planuję rozkręcić nieco innteres i powiększyć hodowlę. Chciałbym trzymać stado podstawowe około 30-40 kur potrzebuję więc nieco bardziej zaawansowane urządzenia techniczne.
Początkowo myślałem żeby zrobić sobie samemu ale to chyba przerosło moje umiejętności.
Planuję kupić więc:
inkubator na 1000 jaj taki żeby mi je sam obracał, żeby "pilnował" temperaturę i może przydałby się jeszcze higrometr bo do tej pory to wilgotność regulowałem na oko
klujnik na jakieś 200-300 jaj to obowiązkowo z regulację temperatury i higrometrem
Odchowalnik to może sobie sam zrobię, ale nie wiem czy nie opłaca się go samemu kupić.
Poradzcie mi jaki sprzęt powinienem kupić aby był dobry i pewny.
A może ktoś wie jak coś takiego samemu zrobić, chętnie bym sobie sam zrobił gdybym tylko miał na to pomysł.

Z góry dziękuję Wam za pomoc[/b]
xwiatr
 
Posty: 152
Rejestracja: Sobota, 12 Sierpień 2006 0:49

Postprzez kogut » Środa, 06 Wrzesień 2006 20:52

Pamiętam, że jacyś producenci się oferowali kiedyś na allegro, teraz może już się nie ogłaszają bo to już nie sezon. Widziałem też jakieieś używane inkubatory.
kogut
 
Posty: 246
Rejestracja: Czwartek, 10 Sierpień 2006 18:12

Postprzez piotrek » Czwartek, 07 Wrzesień 2006 9:38

Hej xwiatr:)
Trochę Ciebie nie rozumiem, z jednej strony chcesz inkubator na 1000 jaj, liczysz się z tym że trzeba na to wydać kilka patoli, z drugiej chesz robić jakieś przeróbki i doróbki. Chyba poprostu lepiej poszukać po ogłoszeniach i firmach które robią inkubatory i kupić coś co ci będzie odpowiadać, albo jak czujesz się na tyle pewny to zrób go sam od początku.
piotrek
 
Posty: 11
Rejestracja: Środa, 06 Wrzesień 2006 10:49
Miejscowość: Zielona Góra

Postprzez xwiatr » Czwartek, 07 Wrzesień 2006 10:57

To prawda piotrek co piszesz, tylko ja muszę tak jakoś kombinować żeby mnie wyszło to jaknajtaniej. Bo żeby dołozyć do hodowli kilka tysiaków to musiałbym wyciągnąć conieco z domowej skarpetki :-) a tu na jej straży stoi moja małżonka :( ,
która w dodatku nie bardzo jest przychylna "naszej" hodowli.
Ehhhh te kobiety..... :cry:
xwiatr
 
Posty: 152
Rejestracja: Sobota, 12 Sierpień 2006 0:49

...

Postprzez Maciek » Piątek, 24 Listopad 2006 19:36

Witam!!!
Mam pytanie czy ktoś z Was ma może inkubator którego nie używa, najlepiej który sam obraca jaja, poszukuje takiego w rozsądnej cenie. Prosze nie odsyłać mnie na allegro i inne aukcje i strony firm gdyż już tam byłem.
Pozdrawiam
www.bazanty.pl - najlepsza strona poświęcona hodowli bażantów ;)
Maciek
 
Posty: 142
Rejestracja: Poniedziałek, 20 Listopad 2006 13:52
Miejscowość: Kamienna Góra

Postprzez Bażancik1991 » Niedziela, 26 Listopad 2006 22:09

Ja mam teraz inkubator (na 600 jaj) i muszę się wam przyznać, że sam go zbudowałem z moim kolegą po FACHU :) :P Tak więc mimo wszystko najlepiej jak dla mnie zbudować samemu.
Łukasz
Bażancik1991
 
Posty: 20
Rejestracja: Niedziela, 27 Sierpień 2006 19:47
Miejscowość: Wrocław

Postprzez kogut » Poniedziałek, 27 Listopad 2006 10:06

Maciek, z używanymi inkubatorami bywa różnie, o tym że jest niesprawny dowiesz się dopiero gdy bedzie za późno. Z zakupem nie warto się śpieszyć. Tuż przed sezonem (marzec) robi się większy ruch, pamiętam że cały czas nic nie było, a na samym allegro w marcu i kwietniu mozna było przebierać w ofertach.
kogut
 
Posty: 246
Rejestracja: Czwartek, 10 Sierpień 2006 18:12

...

Postprzez Maciek » Poniedziałek, 27 Listopad 2006 17:09

Witam! Wiem, że tego dowiem sie z doświadczenia, ale ile lat bażanty są zdolne do prawidłowego rozmnażania się ?
www.bazanty.pl - najlepsza strona poświęcona hodowli bażantów ;)
Maciek
 
Posty: 142
Rejestracja: Poniedziałek, 20 Listopad 2006 13:52
Miejscowość: Kamienna Góra

Postprzez kogut » Wtorek, 28 Listopad 2006 9:25

Ja nie trzymam bażantów dłużej niż 3 lata, wydaje mi się że najlepszy jest 2 rok życia (2 sezon lęgowy). Ale z tego co wiem to w profesjonalnych hodowlach stawia się na młode bażanty.
kogut
 
Posty: 246
Rejestracja: Czwartek, 10 Sierpień 2006 18:12

Postprzez Bażancik1991 » Wtorek, 28 Listopad 2006 19:23

Szczerze mówiąc 1 i 2 letnie bażanty są (tak słyszałem) najlepsze.

Pozdrawiam
Łukasz
Bażancik1991
 
Posty: 20
Rejestracja: Niedziela, 27 Sierpień 2006 19:47
Miejscowość: Wrocław

...

Postprzez Maciek » Środa, 29 Listopad 2006 14:41

Witam! Mam pytanie do Franka :) na ile jajek masz inkubator ??
www.bazanty.pl - najlepsza strona poświęcona hodowli bażantów ;)
Maciek
 
Posty: 142
Rejestracja: Poniedziałek, 20 Listopad 2006 13:52
Miejscowość: Kamienna Góra

Inkubator wylęgowy

Postprzez Franek » Środa, 29 Listopad 2006 16:25

Mam taki mały, "amatorski inkubatorek na 48 jaj, dało by się upchnąć więcej ale nigdy nie wypełniłem go do pełna. Wszystko trzeba w nim robić ręcznie, ale nie narzekam.
Franek
 
Posty: 20
Rejestracja: Poniedziałek, 23 Październik 2006 15:17

...

Postprzez Maciek » Środa, 29 Listopad 2006 17:34

Witam, masz amatorski inkubator, bo ja zastanawiam sie nad profilem mojej hodowli, i chciałem zapytać ile masz bażantów, jakie wymiary woliery, i jaki wylęg ;) sorki że w tym temacie :)
www.bazanty.pl - najlepsza strona poświęcona hodowli bażantów ;)
Maciek
 
Posty: 142
Rejestracja: Poniedziałek, 20 Listopad 2006 13:52
Miejscowość: Kamienna Góra

Postprzez Franek » Środa, 29 Listopad 2006 22:21

Ja puki co wogóle nie mam bażantów mam kilka pawi, planuje zbudować małą wolierkę na kilka sztuk różnych bażantów, ale tylko tak dla ozdoby ogródka.
Franek
 
Posty: 20
Rejestracja: Poniedziałek, 23 Październik 2006 15:17

...

Postprzez Maciek » Czwartek, 07 Grudzień 2006 17:50

No, a jak bażant się wykluje już, to gdzie go umieścić ?? i czy klujnik jest koniecznie potrzebny jaką pełni funkcje ??
Pozdrawiam
Ostatnio edytowany przez Maciek, Niedziela, 04 Marzec 2007 11:20, edytowano w sumie 1 raz
www.bazanty.pl - najlepsza strona poświęcona hodowli bażantów ;)
Maciek
 
Posty: 142
Rejestracja: Poniedziałek, 20 Listopad 2006 13:52
Miejscowość: Kamienna Góra

Postprzez Wiciu » Czwartek, 07 Grudzień 2006 23:19

Z inkubatora wyciąga się pisklaki i wkłada pod żarówkę.
Wiciu
 
Posty: 11
Rejestracja: Poniedziałek, 25 Wrzesień 2006 20:14

Postprzez kogut » Piątek, 08 Grudzień 2006 8:59

Drogi Wiciu chyba nie o to Maćkowi chodziło :)

Maciek, klujnik to jest dodatkowe urządzenie dokładie takie samo jak inkubator tylko, że nie obraca jaj gdyż. Na na 3 dni przed wylęgiem należy przestać obracać jaja, (dla lepszego klucia zwiększyć wilgotność).
Jeżeli masz mały onkubator to poprostu przestajesz obracać te jaja, które mają sie ladadzień wykluć.

Dodatkowo klujnik przystosowany jest do tego, żeby przetrzymać w nim małe pisklaki przez pierwszy dzień życia, jaja układa się na specjalnej siatce, tak by po wykluciu małym pisklaką nie groziło niebezpieczeństwo.

Jeżeli wykluły by się w dużym inkubatorze który mechanicznie obraca jaja w naturalny sposób groziło by im niebezieczeństwo, że zostaną zgniecione lub np spadną z najwyższej półki itp.

Jak widzisz wielu hobbystycznych hodowców nie porusza wogóle tego tematu. Tylko poprostu wykluwa wszystko w inkubatorze a potem pod żarówkę.
kogut
 
Posty: 246
Rejestracja: Czwartek, 10 Sierpień 2006 18:12

...

Postprzez Maciek » Piątek, 08 Grudzień 2006 19:51

Witam!
Dzięki, a czy taki duży inkubator, może posłużyć jako klujnik po prostu zmienia się te pułeczki tak ??
www.bazanty.pl - najlepsza strona poświęcona hodowli bażantów ;)
Maciek
 
Posty: 142
Rejestracja: Poniedziałek, 20 Listopad 2006 13:52
Miejscowość: Kamienna Góra

Postprzez kogut » Sobota, 09 Grudzień 2006 11:35

Są takie inkubatoro-klujniki, poprostu część tacek jest przystosowana jako tacki do inkubacji z obracaniem jaja, a część bez obracania z podłogą z dronej siatki.
kogut
 
Posty: 246
Rejestracja: Czwartek, 10 Sierpień 2006 18:12

...

Postprzez Maciek » Sobota, 09 Grudzień 2006 17:04

A można te pułki wymieniać ??
www.bazanty.pl - najlepsza strona poświęcona hodowli bażantów ;)
Maciek
 
Posty: 142
Rejestracja: Poniedziałek, 20 Listopad 2006 13:52
Miejscowość: Kamienna Góra

Postprzez rapit » Sobota, 09 Grudzień 2006 22:54

Witaj Maćku,
ja zastanawiałem się nad zakupem takiego właśnie inkubatora, jednak nie wiem czy do końca jest to dobre rozwiazanie. Tace w nich można wkładać jak się chce, ale nawet w zwykłym inkubatorze zawsze można wybrane tace zciągać z zaczepu i jajka na nich nie bedą obracane. Moje obawy wiążą się z bałaganem jakie robiły bedą młode pisklaki i czy nie bedzie on niekorzystny dla reszty jaj.
rapit
 
Posty: 241
Rejestracja: Poniedziałek, 28 Sierpień 2006 10:39
Miejscowość: Polska

...

Postprzez Maciek » Niedziela, 10 Grudzień 2006 15:20

Wiatm! Rapit ja też się nad tym zastanawiałem, niestety nie mam doświadczenia praktycznego, więc prosze Kolegów hodowców o opinie.
Pozdrawiam
www.bazanty.pl - najlepsza strona poświęcona hodowli bażantów ;)
Maciek
 
Posty: 142
Rejestracja: Poniedziałek, 20 Listopad 2006 13:52
Miejscowość: Kamienna Góra

Postprzez kogut » Niedziela, 10 Grudzień 2006 19:29

Maćku myślę że nie jest to najgorsze rozwiązania, tym bardziej że skoro takie rozwiązania są produkowane to znaczy że są i chętni na zakup takowych inkubatorów. Plusów można dopatrzyć się wielu, mniej miejsca zajmuje, mniej prądu no i oczywiście mniej kosztów zakupu.
kogut
 
Posty: 246
Rejestracja: Czwartek, 10 Sierpień 2006 18:12

...

Postprzez Maciek » Poniedziałek, 11 Grudzień 2006 17:04

Witam!
Czy ten inkubator według Was jest odpowiedni ?? Mi by pasował duża pojemność, możliwość klucia itd. Czy klucie moża przeprowadzić na tych tackach które widać na zdjęciu czy trzeba je zmienić?
www.bazanty.pl - najlepsza strona poświęcona hodowli bażantów ;)
Maciek
 
Posty: 142
Rejestracja: Poniedziałek, 20 Listopad 2006 13:52
Miejscowość: Kamienna Góra

Postprzez kogut » Poniedziałek, 11 Grudzień 2006 20:25

Z doświadczenia wiem że tacji z rolkami do obracania jaj nie bardzo nadają sie do klucia. Bo małe muszą mieć dobre podłoze po wykluciu, najlepiej drobna siatka. Musiał byś zakupić 3 tacji do inkubacji i 2 do klucia, tak bedzie najoptymalniej. Jedna do klucia warto zeby była w zapasie i jak bedzie potzreba to podmienisz.
Zastanów się jednak czy warto kupić taki inkubator za 2000 zł i z ręcznym obracaniem jaj.
kogut
 
Posty: 246
Rejestracja: Czwartek, 10 Sierpień 2006 18:12

...

Postprzez Maciek » Poniedziałek, 11 Grudzień 2006 20:50

Coś sugerujesz ?? Poradź mi bo jestem zielony w tych sprawach, a ten inkubator ma półautomatyczny system obracania jaj, a te półki to ja bym wziął taką samą ilość inkubacyjnych jak i klujnikowych.
Pozdrawiam
Dzięki za odpowiedź!
www.bazanty.pl - najlepsza strona poświęcona hodowli bażantów ;)
Maciek
 
Posty: 142
Rejestracja: Poniedziałek, 20 Listopad 2006 13:52
Miejscowość: Kamienna Góra

Postprzez kogut » Poniedziałek, 11 Grudzień 2006 23:36

Uważam, że powinieneś wziąść 1 tace klujnikową i 3 tace lęgowe z obracaniem jaj. Pamiętaj, że na tacy klujnikowej jaja spędzą po 3 dni natomiast na tacy lęgowej 21 dni.

Tak sobie teraz myślę, że w sumie ten inkubator to moze nie być takie złe rozwiazanie. Wkońcu znajdzie sie zawsze ktoś w domu kto 2 razy dziennie pociągnie za wajche i obróci jajka.
kogut
 
Posty: 246
Rejestracja: Czwartek, 10 Sierpień 2006 18:12

...

Postprzez Maciek » Wtorek, 12 Grudzień 2006 15:17

Ten Heka7 ma takie obracanie jaj że wysuwasz i wsuwasz tace i sie obracają te jajka, a tacka 80 zł kosztuje do wylęgu. Co Ty Kogut na to ??
www.bazanty.pl - najlepsza strona poświęcona hodowli bażantów ;)
Maciek
 
Posty: 142
Rejestracja: Poniedziałek, 20 Listopad 2006 13:52
Miejscowość: Kamienna Góra

Postprzez kogut » Wtorek, 12 Grudzień 2006 22:57

Maciek, ja na Twoim miejscu chyba bym kupił inkubator "na początek" za jakieś 400zł, Ten inkubator jest całkiem fajny ale musisz się liczyć z ciągłym pamiętaniem o obracaniu jaj, a domyslam się że na głowie masz szkołe itp. Na początek ten inkubator to za dużo, ale jak się roziniesz to już za duzo.

Ja chyba bym na początek kupił najprostrzy inkubatorek za jakieś 400zł, jak się okaże że hodowla Ci się znudzi to sprzedarz z drobną stratą na allegro, a jak się rozwiniesz to też go sprzedarz i kupisz już taki z obracaniem automatycznym.

Pieniadz które teraz chcesz wydać przeznaczył bym lepiej na dobre siatki i budowe wolier.


ALe Maćku mamy woly kraj, zrobisz jak zechcesz.
kogut
 
Posty: 246
Rejestracja: Czwartek, 10 Sierpień 2006 18:12

...

Postprzez Maciek » Środa, 13 Grudzień 2006 8:08

Dziękuje Kogut! Jeszcze musze sie zastanowić nad tym inkubatorem, ale raczej taki mały to odpada, bo znajomy ma kilkanaście bażantów, i w tym sezonie mu zniosły kury po 42 (średnio) jaja. Ten duży służył by nam obu, po drugie musze pomyśleć, o romiarach hodowli, materiały już częściowo ustaliłem i odłożyłem sobie, więc teraz tylko pytanie czy zrobić woliery dla 5 bażantów czy dla 50. Ja chyba wybiorę tę drugę opcje ;)
Pozdrawiam
Dzięki za odpowiedź
www.bazanty.pl - najlepsza strona poświęcona hodowli bażantów ;)
Maciek
 
Posty: 142
Rejestracja: Poniedziałek, 20 Listopad 2006 13:52
Miejscowość: Kamienna Góra

Postprzez Daruncio » Środa, 13 Grudzień 2006 19:25

Siemka chciabym się dowiedziec dokładniej jak zrobic taki nie wielki inkubator jeśli ktoś może to niech mi wyśle plany budowy... pod adres: Daruncio@op.pl Z góry dzięki
Daruncio
 
Posty: 2
Rejestracja: Środa, 13 Grudzień 2006 19:18
Miejscowość: Międzylesie

Postprzez Inkubatorek » Czwartek, 14 Grudzień 2006 20:49

Mój nick zobowiązuje do odpowiedzi :)
Zrobić swój własny prosty inkubator taki, na kilkanaśie-kilkadzieścia jaj to raczej nie problem. Jedyne co muszisz na początek zorganizować to prwcyzyjny sterownik temperatury, ja sam chciałem taki sobie zrobić ale termostat jaki znalazłem kosztował 300zł, a za prosty inkubator(używany) zapłaciłem na targu 280zł.

Bo najważaniejsze to jest precyzyjna kontrola temperatury , a reszta to moze być to zwykła skrzynka.
Inkubatorek
 
Posty: 4
Rejestracja: Wtorek, 17 Październik 2006 20:24
Miejscowość: Wrocław

Postprzez xwiatr » Sobota, 16 Grudzień 2006 17:52

To prawda. Kontrola temperatury to podstawowa sprawa.
Nie zgodzę się natomiast, że wystarczy zwykła skrzynka. Niewielkim kosztem (jakieś 30zł) można zamontować wentylatorek, który przy odpowiednio uszczelnionym inkubatorze zapewni doskonałą cyrkulację powietrza, a to z kolei spowoduje równomienre rozprowadzenie temperatury.
Wbrew pozorom jest to bardzo ważna sprawa.
Jeśli chcesz mały inkubatorek, spokojnie możesz zrobić go samemu, ale zastanów się czy nie lepsze będzie zastosowanie naturalnej nasiadki.
xwiatr
 
Posty: 152
Rejestracja: Sobota, 12 Sierpień 2006 0:49

Postprzez Daruncio » Niedziela, 17 Grudzień 2006 10:15

A ile może wynieśc koszt takiego inkubatora jeśli miałbym sam go zrobi? Kilka rzeczy już mam np. Termostat tylko nie wiem czy jest odpowiedni...
Daruncio
 
Posty: 2
Rejestracja: Środa, 13 Grudzień 2006 19:18
Miejscowość: Międzylesie

Postprzez xwiatr » Niedziela, 17 Grudzień 2006 15:49

Jak masz termostat to spoko. To jest w zasadzie jeden z droższych elementów.
Ja całą skrzynię robiłem z płyt OSB. Grubość 12mm spokojnie wystarczy.
Grzanie realizuję w dość prosty sposób. Mam w środku dwie 150 watowe żarówki. Chyba najbardziej ekonomiczne rozwiązanie.
Do tego Oczywiście wentylatorek, tak jak pisałem wyżej.
Na mały inkubator wystarczy pewnie jedna płyta OSB.
Myślę, że w 200-300zł wystarczy żeby zrobić całość.
Pomyśl, jeszcze jak zrobić szuflady na jaja. Ja mam dno takie z rolek i wystarczy przesunąć całą szufladę aby rolki okręając się okręciły wszystkie jaja :-)
Proste, a skuteczne! 8)

Pozdrawiam
xwiatr
 
Posty: 152
Rejestracja: Sobota, 12 Sierpień 2006 0:49

Następna

Wróć do Urządzenia hodowlane

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości

Polecamy:
Hodowla bażantów

Reklama:
Inkubatory do jaj
Sklep hodowlany