Nowicjuszki pytań kilka(naście ;) )

Tutaj piszemy na luźne tematy, niekoniecznie związane z tematyką bażantów. Jeżeli wątek, który zamierzasz rozpocząć nie pasuje do innych kategorii to zrób to w tym dziale

Nowicjuszki pytań kilka(naście ;) )

Postprzez kicia_bastet » Środa, 06 Grudzień 2006 20:54

Witam! Zainteresowałam się hodowla bażantów z powodu ich piór - uwielbiam robic przeróżne kolczyki, bransoletki, naszyjniki i na wszystko patrzę przez pryzmat materiałów na bizuterię :) Zachwyciły mnie ich (bażantów :) ) pióra i od razu zaczęłam się zastanawiać, czy nie dało by sie hodować takiego bażanta u babci - babcia ma kury, czy da sie hodować bażanty z kurami? Przede wszystkim, czy mają smaczne mięso lub jajka? Bo to główna cecha, jaka musi miec ptactwo trzymane przez babcię :D
Mieszkam w małym mieście, (Kołobrzeg) a babcia na samych jego obrzeżach, z dala od hałasów, kury mają kurnik (oczywiście :) ) murowany z podłogą, obok jest zadaszone, osiatkowane, spore "coś" do trzymania młodych kur, az się stare do nich przyzwyczają, oraz wybieg wielkości sporego trawnika, tyle, że składa się z gołego klepiska, całość nie jest od góry ochroniona siatką, bo kury mają przycinane lotki (czy bażantom da sie przycinać skrzydła?) pytanie jest następujące: czy w takich warunkach da się trzymać bażanta? a raczej kilka? Zamierzam trzymać kilka, żeby co roku były młode "na rosół" no i naturalnie na piórka :D Słyszałam, że najłatwiejsze w hodowli sa łowne, jaki to gatunek? skoro są łowne, to chyba mają smaczne mieso, czy są tylko do zaspokajania żądzy zabijania? :wink: No i oczywiscie gdzie najlepiej je kupić?
Chyba na razie wyczerpałam mój zasób pytań (albo raczej zapomniałam pozostałe ;) ) liczę na wyrozumiałośc dla mojego słowotoku :)
kicia_bastet
 
Posty: 1
Rejestracja: Środa, 06 Grudzień 2006 19:31
Miejscowość: Kołobrzeg

Postprzez Admin » Środa, 06 Grudzień 2006 21:42

Witam na forum!

Postaram się odpowiedzieć na twoje pytania.

Tak bażanty mają bardzo piękne pióra, hodując różne gatunki mogła byś otrzymać tyle różnych piór, że prędzej brakło by Ci artystycznej inwencji niż materiału do budowy biżuterii. Oczywiście warto jednak zacząć od hodowli jednego gatunku - np bażantów łowych:) CO do hodowli bażantów z kurami to już widziałem takie rzeczy, że osowojone bażanty chodziły po podwórku i spały razem z kurami, miały podcięte lotki co skutecznie trzymało je wzagrodzie. Należy jednak pamiętać, iż są to ptaki z natury dzikie tak wiec taki eksperyment moze się nie zakończyć sukcesem ale jeżeli masz coś ala małą wolierkę to można spróbować.

Bażanty mają bardzo smaczne mieso, znawcy twierdzą nawet że wyśmienite, a rosół z bażanta to prawdziwa kulinarna uczta :) Co do jajek to raz tylko słyszałem, że u pewnego domorosłego hodowcy było pewnego roku tyle jajek, iż jego matka placki z nich piekła. Z doświadzcenia jednak wiem że hodowanie bażantów w celu pozyskania jaj konsumpcyjnych to przynajmniej dziwny pomysł.

Jeżeli tylko masz chęci, to warto spróbować, bażanty łowne (czyli takie jakie spotkać można dziko) są chyba najłatwiejsze w hodowli. Może warto też na początek zastanowić się nad jakimiś ptakami, które mogły by bardzo swobodnie przebywać z kurami np perliczki lub pawie.

Gdzie kupować?
Małe ilości (1 parka) najkorzystniej kupić na miejscu na targu. Można też wysyłać pocztą koszt takiej wysyłki to około 20 zł no i nie jest to komfortowy środek transportu dla ptaków, ale jeżeli nie ma innej możliwości.

czy są tylko do zaspokajania żądzy zabijania?


Sam nie jestem myśliwym i nie zamierzam stawać w ich obronie ale wydaje mi się, iż jest to stwierdzenie przynajmiej niesprawiedlwe. Pamiętaj, że gdyby nie koła łowieckie to w wielu zakątkach Polski nie było by nam dane oglądać czy to dzikożyjacych bażantów, czy też saren danieli i innych zwierząt.
Admin
Good
 
Posty: 27
Rejestracja: Czwartek, 10 Sierpień 2006 11:10
Miejscowość: Klon

Postprzez xwiatr » Środa, 06 Grudzień 2006 21:43

Kiciu, wcale nie dziwię się, że zainteresowały Cię bażanty z powodu ich pieknego kolrowego upierzenia. Biżuteria z bażancich piór? Czemu nie.
Zauważ, że nie pierwsza wpadłaś na pomysł przyoozdabiania się bażancimi piórami :-) Sami myśliwi często wpinają sobie pióro z bażanciego ogona w kapelusz :-) To jeden z wielu przykładów...

No dobra ale wracając do sedna, to znaczy do hodowli.
Zasadniczo hodowla bażantów (zwłaszcza łownych) nie jest trudna. Z tego co napisałaś na temat babcinej zagrody można śmiało stwierdzić, że stanowi to dobrą bazę aby rozwinąć hodowlę.
Skoro zagroda dla kur jest ogrodzona (zakładam, że nie ma dziur w tym ogrodzeniu) wystarczy kupić kilka metrów siatki poliestrowej na zadaszenie i woliera będzie gotowa.
Odpada natomist przycinanie lotek bażantom. Ptaki te są bardzo skoczne i chyba trzeba by je całkiem z piór ogolić żeby nie wyskoczyły z takiej zagrody :-). Poza tym chcesz trzymać je właśnie dla piór, więc chodzi o to aby były one jak najładniejsze.
Zasadniczo można by na początku tryzmać bażanty z kurami, ale nie może byc zbyt duże zagęszczenie ptaków gdyż może pojawić się problem chorób itp.
Na wybiegu tym można by posadzić kilka iglaków aby dodać jakiś element schronienia.

Jeśli chodzi o walory smakowe to jak babcia raz zrobi rosół z bażanta, to już tylko będzie chciała bażanty hodować :-) Jaja natomiast bardziej wartościowe są jako materiał rozrodczy niż konsumpcyjny.

A teraz kilka wypunktowanych rad :-)

1) W hodowli większości gatunków bażantów na jednego koguta przypada kilka kur. Nie można więc trzymać dwóch kogutów w jednej zgrodzie gdyż będą ze sobą ciągle walczyć.

2) Zbyt duże zagęszczenie ptaków może prowadzić do wydziobywania piór i kanibalizmu.

3) Nie należy trzymać kilku gatunków bażantów w jednej wolierze, gdyż doprowadzi to do mieszania się gatunków i upierzenie nie będzie tak piękne jak powinno być.

4) Jeśli chodzi o upierzenie to wszystkie bażanty mają piękne ubarwienie, ale z tych najłatwiejszych w hodowli polecam: bażanta łownego (obrożnego), złocistego i królewskiego.

Trochę to wszystko tak na szybo piszę, ale mam nadzieję, że moje rady choć po części będą dla Ciebie pomocne.
Pozdrawiam
xwiatr
 
Posty: 152
Rejestracja: Sobota, 12 Sierpień 2006 0:49


Wróć do O wszystkim.... i o niczym...

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości

Polecamy:
Hodowla bażantów

Reklama:
Inkubatory do jaj
Sklep hodowlany