osłonki na dzioby

Wszelkiego rodzaju informacje, pomoce, sugestie na temat pielęgnacji i żywienia bażantów. Zapraszamy do dyskusji związanych problemami żywienia i zabiegów pielęgnacyjnych.

osłonki na dzioby

Postprzez Grzegorz » Sobota, 02 Wrzesień 2006 14:12

mógłby mi ktoś doradzić, gdzie i za ile można kupić osłonki na dzioby uniemożliwiające ptakom wzajemne dziobanie się?
Grzegorz
 
Posty: 1
Rejestracja: Sobota, 02 Wrzesień 2006 14:10
Miejscowość: wlkp.

Postprzez rapit » Niedziela, 03 Wrzesień 2006 11:47

Ja kupowałem ostatnio osłonki na dzioby, tak na próbe, okazały mi się zbędne bo poprostu bażanty się nie dziobią.
Kupowałem jes od takiej firmy z Łodzi chyba za 60 gr sztuka, a dla małych za 40 gr. Muszę tylko poszukać telefonu, bo gdzieś mi się zapodział, poszukam dzisiaj wieczorem to jakby co to dam jescze znać.
rapit
 
Posty: 241
Rejestracja: Poniedziałek, 28 Sierpień 2006 10:39
Miejscowość: Polska

Postprzez xwiatr » Poniedziałek, 04 Wrzesień 2006 11:59

Faktycznie różnie to bywa z tym dziobaniem się. Ja kiedyś przypadkiem byłem w jednym sklepie we Warszawie.
I kupiłem sobie na wszelki wypadek. Koszt jest nie wysoki bo coś w okolicach 50gr za sztukę.
Niestety warszawę znam bardzo słabo i nie jestem w stanie powiedzieć na jakiej ulicy znajduje się ten sklep. :(
Tym bardziej, że był słabo wyposażony.
xwiatr
 
Posty: 152
Rejestracja: Sobota, 12 Sierpień 2006 0:49

Postprzez rapit » Wtorek, 05 Wrzesień 2006 14:16

Witam, przekopałem pół domu i nie znalazłem tego nru telefonu. Pamiętam że top było w łodzi, gdzie dokładnie to nie wiem bo załatwiałem to telefonicznie, a oni przysłali mi przesyłke a ja zapłaciłem listonoszowi.

Jeżeli nie potrzebujesz ich za dużo (np kilka sztuk) to mogę się podzielić.
Jak rozmawiałem kiedyś na targu to wystarczy założyć ochronki tylko tym najbardziej agresywnym osobnikom.

To jak bys potzrebował kilku sztuk to daj znać na priva.
rapit
 
Posty: 241
Rejestracja: Poniedziałek, 28 Sierpień 2006 10:39
Miejscowość: Polska

Postprzez kogut » Środa, 06 Wrzesień 2006 20:26

Moim zdaniem problem dzoibania nie leży w ptakach, tylko w złym żywieniu, zagęszczeniu itp.

Spróbuj wyeliminować najpierw przyczyny, moze osłonki okażą się zbędne.
kogut
 
Posty: 246
Rejestracja: Czwartek, 10 Sierpień 2006 18:12

Postprzez rapit » Środa, 06 Wrzesień 2006 21:33

Pewnie że tak, ale jak już problem się pojawi to trza działać, a poza tym jak masz małą wolierę to nagle nic nie wymyslisz.
rapit
 
Posty: 241
Rejestracja: Poniedziałek, 28 Sierpień 2006 10:39
Miejscowość: Polska

osłony na dzioby

Postprzez Iza » Środa, 27 Wrzesień 2006 21:57

Witam!
Firma, która sprzedaje osłony na dzioby dla odchowanych ptaków, siatkę na woliery i inne gadżety wykorzystywane w hodowli bażantów nazywa sie "Keber" i mieści się w Łodzi.
Dla zainteresowanych osób mogę odszukać dokładniejsze dane.
Można także szukać osłon u producentów zachodnich (głównie we Francji), na stronach internetowych dużych ośrodków hodowlanych oprócz oferty sprzedaży piskląt, ptaków w różnym wieku, jaj można trafić na dodatkowe akcesoria przydatne w hodowli.

Dziobanie się bażantów (kanibalizm i pterofagia) spowodowane są min. stresem związanym z zagęszczeniem ptaków na danej powierzchni, brakami składników pokarmowych (także witaminowych) w paszy, brakiem roślin (zielnych, zbóż, krzewów, drzew) na wolierze, które "odwracają uwagę" jednego ptaka od drugiego.
Poza tym "pojawienie się krwi" na kuprach, kloakach lub innych uszkodzonych częściach ciała bażantów działa jak "płachta na byka" tzn. w krótkim czasie powoduje nasilenie dziobania przez coraz większą liczbę ptaków. Dlatego należy codziennie kontrolować stan zdrowia i upierzenia ptaków, żeby nie dopuscić do uaktywnienia się któregokolwiek z w/w nieporządanych zachowań. W przypadku pojawienia się krwi należy bezwzględnie danego ptaka wyizolować od grupy(bo zadziubią go na śmierć), zdezynfekować ranę pioktaniną lub innym środkiem odkażającym. Jeżeli jednak nasila się wzajemne wydziobywanie piór, dziobanie do krwi wydaje się niezbędnym założenie osłon.
pozdrawiam!
Iza
 
Posty: 12
Rejestracja: Środa, 27 Wrzesień 2006 21:11
Miejscowość: Zielona Góra

Postprzez rapit » Czwartek, 28 Wrzesień 2006 13:07

Nie wiem właśnie jak to jest wkońcu z tymi osłonkami, czy to jest dobra rzecz czy nie. Ostatnio kupowałem 2 koguty i hodowca powiedział ze te z osłonkami na dziobach są słabsze i gorzej jedzą. Napewno taka osłonka to dla ptaka nic miłego. Czy jest na ten temat jakieś fachowe wyjaśnienie, używać czy nie?. U mnie nie ma problemu z zagęszceniem bażantów w paszy staram sie też aby miały wszytsko tak wiec sie nie dziobią, ale co zrobić jak już zaczną?
rapit
 
Posty: 241
Rejestracja: Poniedziałek, 28 Sierpień 2006 10:39
Miejscowość: Polska

osłony na dzioby

Postprzez Iza » Czwartek, 28 Wrzesień 2006 20:01

Przy obsadzie kilku sztuk bażantów nie widzę potrzeby zakładania osłon, o ile rzeczywiscie nie ma wzajemnego dziobania. Ewentualnie można założyć osobnikowi, który jest agresywny wobec pozostałych sztuk w haremie. Osłony tylko w pierwszych godzinach po założeniu trochę przeszkadzają i ptak próbuje ją zrzucić ocierając dziobem o np. ziemię lub drapiąc pazurem, a potem już się tak przyzwyczajają i nie zwracają uwagi na ten dodatek. Z moich doświadczeń (i nie tylko) wynika, że osłona nie wpływa na pobieranie paszy czy wody i nie pogarsza stanu zdrowia ptaków. Czasem jedynie, kiedy bażant podfruwa do góry pod siatkę lub wkłada głowę w gęste krzaki może sie zahaczyć lub powiesić za osłonkę.
Uważam ten gadżet za obowiązkowy w przypadku hodowli większej liczby ptaków, gdyż duże zagęszczenie zwłaszcza młodych bażantów nieodzownie wiąże się z z pterofagią (czyli wydziobywaniem wzajemnym piór, głównie z ogona oraz grzbietu) i jest pierwszym krokiem do kanibalizmu, z którego nie można wyleczyć bażantów, dlatego profilaktyka i zapobiegliwość jest szczególnie wskazana.
pozdrawiam, Iza.
Iza
 
Posty: 12
Rejestracja: Środa, 27 Wrzesień 2006 21:11
Miejscowość: Zielona Góra

Postprzez edgar9 » Poniedziałek, 09 Październik 2006 20:22

Ostatnio czytałem nieco o konibaliźmie. Bardzo ciekawe infromacje i najbardziej wiarydogne znalazłem w książce "Choroby drobiu" wydawnictwa Akademi Rolniczej we Wrocławiu. Piszą tam, że jest kilka odmian kanibalizmu a najsłabszą z nich jest "wypadanie piór", dopiero potem może to przekształcić się w wydziobywanie piór.
Na podstawie tego co tam przeczytałem myślę, że samo założenie osłonek nie wiele da jeśli nie wyeliminuje się czynników wywołujących tę chorobę. A tych jak podają autorzy jest bardzo wiele: niewłaściwa dieta, zbyt jaskrawe oświetlenie, zbytu duże zagęszczenie osobników. itp. itd.
Na tej podstawie uważam, że nakładanie osłonek to ostateczność gdyż najpierw trzeba wyeliminować przyczny aby móc leczyć skutki.
edgar9
 
Posty: 40
Rejestracja: Czwartek, 10 Sierpień 2006 12:50
Miejscowość: Kalisz

Postprzez misiek » Poniedziałek, 05 Luty 2007 23:47

Miałem nadzieje że nigdy nie będę musiał stosowac tego typu wynalazków. Jednak doszło do tego, że mój sprawdzony 2 letni kogut stał sie bardzo agresywny i musiał bym chyba opatrzyć go taką osłonką.
Do tej pory miałem sposób na takie osobniki co dziobały inne. 2 dni "karce" tzn 2 dni w ciemnawej kaltce, jak sytuacja sie powtarzała to taką sztuke jeszcze raz i problemu nie było. Teraz jednak nic to nie pomaga, a zbliżają się gody i boje się że mój główny reproduktor przed okresem lęgowym zbytnio się zestresuje.

Acha czy znacie jakiś sklep internetowy z tego typu akcesoriami?
misiek
 
Posty: 6
Rejestracja: Poniedziałek, 05 Luty 2007 23:36
Miejscowość: Brzeziny

Postprzez misiek » Środa, 07 Luty 2007 0:32

Witam znalazłem wkońcu jakiś sklep internetwy- www.hodowlany.pl mają osłonki. Tylko teraz mam problem bo nie wiem jakie wybrać, potzrebuje ich niewiele różnica w cenie jest ale i tak majątku na te kilka sztuk nie stracę.

Które wybrać, tradycyjne:
http://www.hodowlany.pl/view_item.php?item=141
Czy te w blistrach-wyglądają lepiej:
http://www.hodowlany.pl/view_item.php?item=127

Dzięki za odpowiedź.
misiek
 
Posty: 6
Rejestracja: Poniedziałek, 05 Luty 2007 23:36
Miejscowość: Brzeziny

Postprzez kogut » Środa, 07 Luty 2007 12:43

Większość stosuje te czarne, moze z tego powodu z eswego czasu były bardziej dostępne. Jednka jak kupujesz kilka sztuk to proponuje zakup tych w opakowaniu, przynajmniej sam bym tak zrobił. Wygladają bardziej solidnie i powinno sie uniknąć problemu zaczepiania się osłonką o krawędź siatki.
kogut
 
Posty: 246
Rejestracja: Czwartek, 10 Sierpień 2006 18:12

Postprzez misiek » Czwartek, 08 Luty 2007 0:19

Dzięki za rade, zdecydowałem sie wkońcu na model w w blistrach. Przy okazji zamówiłem też poidło i karmik. NIech się bażanty cieszą :) acha no i wirkon. Dużo się mówi o dzeynfekcji i dbaniu o higienę ...

To mój pierwszy zakup przez internet. Czuję się troche tak jak w wieku 15 alt byłem za dawnych lat w berlinie zachodnim :)
misiek
 
Posty: 6
Rejestracja: Poniedziałek, 05 Luty 2007 23:36
Miejscowość: Brzeziny

Postprzez xwiatr » Czwartek, 08 Luty 2007 1:21

No te czerwone faktycznie wyglądają lepiej. Ale tak na prawdę to tylko bażanty chyba będą wiedzieć, które noszą się wygodniej :-)
xwiatr
 
Posty: 152
Rejestracja: Sobota, 12 Sierpień 2006 0:49

osłony

Postprzez Iza » Czwartek, 08 Luty 2007 7:49

Zakładam się, że na tych czerwonych będą sie lepiej wieszały na siatce lub innych sznurkach. Próba rozplątania najcześciej zakończy sie zcięciem zatyczki. Poza tym te skrzydełka skutecznie zasłaniają bezpośredni widok z przodu, więc nie jestem pewna, cz bażantom to będzie odpowiadało.
Kolor czerwony działa na bażanty jak płachta na byka :-)
Warto sie logicznie zastanowić!
Iza
 
Posty: 12
Rejestracja: Środa, 27 Wrzesień 2006 21:11
Miejscowość: Zielona Góra

Postprzez xwiatr » Piątek, 09 Luty 2007 17:44

Czy jest tu jakiś bażant? Może on będzie wiedział :) :D
A tak poważnie, to iza może mieć tu rację.
Z drugiej strony zastanwia mnie, że jeśli te czerwone przesłoaniać będą widok do przodu. To może dałoby się dzięki temu trzymać w jednej wolierze rozpłodowej dwa koguty, a co za tym idzie więcej kur, a w konsekwencji zaoszczędziło by to sporo miejsca w hodowli :?:
xwiatr
 
Posty: 152
Rejestracja: Sobota, 12 Sierpień 2006 0:49

Postprzez Wiciu » Piątek, 09 Luty 2007 23:00

Chcciałem dodac swoje 5 groszy jeżeli chodzi o te osłonki, ja uzywam tych czarnych i musze powiedzieć że nie wiedziałem, że istnieją inne rodzaje. Wracając do osłonek to nie sama osłonka jest ryzykowna tylko ta szpilka, zawsze jak się bażant zaplątał w siatkę to własnie tą szpilką zachaczył.
Wiciu
 
Posty: 11
Rejestracja: Poniedziałek, 25 Wrzesień 2006 20:14

Postprzez karol » Wtorek, 11 Wrzesień 2007 15:40

Witam. :D
Właśnie zakupiłem obrączki na dzioby dla młodych bażantów i nie wiem jak powinny być załozone, czy z góry czy z dołu i jak wogóle zapobiegajom dziobaniu się skoro nie zasłaniajom końcówki dzioba?
karol
 
Posty: 16
Rejestracja: Wtorek, 02 Styczeń 2007 15:11
Miejscowość: Radlin

Postprzez kogut » Piątek, 14 Wrzesień 2007 10:30

Witam dawno nie gościłem na forum.

Są dwa rodzaje nakładek, jedne mają stanowić coś ala kaganiec są to takie standardowe czarne nakładki.

Drugi nowszy rodzaj to coś ala klapki na oczy poprostu okulary, nie zasałaniają dzioba tylko oczy. Poprostu bażant nie widzi co jest przed nim i te moim zdaniem są lepsze bo ptaki są bardziej spokojne.

Wszystkie zakłada sie tak samo , na górną część dzioba. Przez nozdrza przechodzi szpilka. Trzeba troche wprawy by przy zakąłdaniu nie przebijac błon tylko znaleść drogę pomiędzy błonami.
Jakbyś zakładał to staraj się kierować szpic igły w górę i w kierunku czubka dzioba.
kogut
 
Posty: 246
Rejestracja: Czwartek, 10 Sierpień 2006 18:12

Postprzez Grześ » Środa, 19 Wrzesień 2007 0:11

witam
czytam to forum jiż od dłurzszego czasu i moim zdaniem jest bardzo przydatne chodowcą szczegulnie takim jak ja choduje bażanty dopiero od roku i dzięki temu forum wiele sie nauczyłem ale gdy czytam na temat osłonek na dzioby to mi krew zamarza w żyłach . uważam że albo zapewnia sie ptakom odpowiednie warunki albo nadmiar w chodowli nalerzy sie pozbyć bo dziobanie sie ptaków moim zdaniem to nic innego jak zbyt durze zagęszczenie .
Grześ
 
Posty: 92
Rejestracja: Środa, 03 Styczeń 2007 0:27
Miejscowość: Woj.Śląskie

Postprzez rapit » Niedziela, 23 Wrzesień 2007 8:51

Osłonki- stosować czy nie. Jedynym chyba rozsądnym rozwiazaniem było by hodować bażanty na wolnej przestrzeni i poddać się zasadą natury. Gdzie poprostu nikt się nie martwi że słabsze osobniki zabiją słabszego taka jest zasada natury. Ja zauważyłem że z tym dziobaniem to poprostu czasami sie nie da tego uniknąć, w wolierach o większym zagęszczeniu się nie dziobały a tam gdzie ich było kilka nie mogłem dać rady w takich sytuacjach poprostu trzeba siegnąć po osłonki.
rapit
 
Posty: 241
Rejestracja: Poniedziałek, 28 Sierpień 2006 10:39
Miejscowość: Polska


Wróć do Karmienie i pielęgnacja.

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

Polecamy:
Hodowla bażantów

Reklama:
Inkubatory do jaj
Sklep hodowlany