Inkubator

Okres inkubacji to dla hodowli najważniejsza sprawa. Od tego zależy skuteczność naszej hodowli.
Piszcie tutaj o swoich problemach podczas inkubacji, klucia, odchowywania w pierwszych dniach życia ptaków.

Postprzez dawid jarno » Środa, 26 Grudzień 2007 20:04

czy zarowki to zle rozwiazanie?ja mam i nie nazekam!!
dawid ziarno
dawid jarno
 
Posty: 5
Rejestracja: Sobota, 15 Grudzień 2007 21:53
Miejscowość: Wódka

Postprzez kogut » Piątek, 28 Grudzień 2007 11:59

Co do tych żarówek to złe czy dobre? Są tanie i łatwodostępne a skoro sie sprawdzają to czemu ich nie stodować.

Chciałem tez wrzucić swoje 5gr jeżeli chodzi o termostat, ten co piszecie za 117zł to tylko ładnie wygląda, zwróćcie uwage na kilka rzeczy.

Higrometr ma tylko wskazania nie ma regulacji, oczywiście dobrze że jest ale daje tylko wskazanie.
Regulacja temperatury potencjometrem, co oznacza że krecisz potencjometrem i w ten sposób regulujesz grzałką, nie ma możliwości ustawienia temperatury, tak zebyś sobie ustawił 37,5 i on będzie to trzymał.
Zwróciłem na to uwagę bo mam taki sam i niestety wylądował u mnie jako sterowik w odchowalniku gdzie wachania temperatury +-1 stopien C nie stanowią problemu.
Ja mam mały stary kupny inkubator, kiedyś chciałem zrobić sobie jakiś własny inkubator ale wkońcu zrezygnowałem. Właśnie z powodu problemu z termostatem bo kilka lat temu nie było takiej oferty szerokiej, za ten co wy piszecie 117zł za bardzo podobny ja zapłaciłem wtedy 250 :(

Ja na waszym miejscu poszukacł bym czegoś bardziej dokładnego i żeby można było ustawić temperature a nie moc grzałki np jak ten: http://www.hodowlany.pl/i412_Termoregul ... S500P.html

Oczywiście ja sukcesóe nie mam jeżeli chodzi o budowe własnego inkubatora, ale jeżeli chodzi o teorie to dużo swego czasu poczytałem :)
kogut
 
Posty: 246
Rejestracja: Czwartek, 10 Sierpień 2006 18:12

Postprzez Dave » Piątek, 28 Grudzień 2007 16:10

Chciałem tez wrzucić swoje 5gr jeżeli chodzi o termostat, ten co piszecie za 117zł to tylko ładnie wygląda, zwróćcie uwage na kilka rzeczy.

Higrometr ma tylko wskazania nie ma regulacji, oczywiście dobrze że jest ale daje tylko wskazanie.
Regulacja temperatury potencjometrem, co oznacza że krecisz potencjometrem i w ten sposób regulujesz grzałką, nie ma możliwości ustawienia temperatury, tak zebyś sobie ustawił 37,5 i on będzie to trzymał.
No to sie tu mylisz bo jest tam nastaw temperatury naciskasz nastaw i dajesz żądaną temperaturę może w Twoim tego nie było lub nie przeczytałeś instrukcji tego termoregulatora. Plusem właśnie tego termoregulatora jest to ze ma higrometr a regulacje wilgotności będę zmieniał rozetami powietrznymi. Co do żarówek można je dać ale lubią sie często palic
Dave
 
Posty: 21
Rejestracja: Wtorek, 03 Lipiec 2007 19:44
Miejscowość: Pszczyna

Postprzez kogut » Piątek, 28 Grudzień 2007 19:49

Acha to rozumiem, widocznie przez kilka lat technika poszłą do przodu :)
Jezeli chodzi o grzałkę to napewno się nie przepali a żarówka nie koniecznie.
kogut
 
Posty: 246
Rejestracja: Czwartek, 10 Sierpień 2006 18:12

...

Postprzez Maciek » Piątek, 28 Grudzień 2007 20:05

A czy tą grzałkę firmy heka, można bezpośrednio podłączyć to termostatu czy przez stycznik sieciowy ??
www.bazanty.pl - najlepsza strona poświęcona hodowli bażantów ;)
Maciek
 
Posty: 142
Rejestracja: Poniedziałek, 20 Listopad 2006 13:52
Miejscowość: Kamienna Góra

Postprzez Dave » Piątek, 28 Grudzień 2007 23:15

grzałkę podłączasz bezpośrednio tylko musisz do niej wtyczkę przykręcić normalną i tą wtyczkę wkładasz do termoregulatora
Dave
 
Posty: 21
Rejestracja: Wtorek, 03 Lipiec 2007 19:44
Miejscowość: Pszczyna

Postprzez studenttomek » Piątek, 18 Styczeń 2008 1:39

Witam

Jeśli mowa już o budowie inkubatora to chciałbym powiedzieć coś od siebie.
Można sobie zaoszczędzić naprawdę duża pracy, czasu i pieniędzy wyrzuconych w błoto(czyt. kupując kiepskiej jakości termostat, lub higrometr) kupując dobry sterownik, np taki z regulacją mocy grzałki(żarówki) unikamy w ten sposób skoków temperatury.. jest lepsza stabilizacja.
Możemy również kupić cały sterownik inkubatora:
-regulacja temperatury
-wilgotności
-obracanie automatyczne
-wymiana powietrza
Kupuje się w ten sposób gotowe rozwiązanie.

Sterownik Inkubatora v2008

Sterownik inkubatora(v2008) jest kompletnym urządzeniem do kontroli warunków środowiskowych
podczas procesu inkubacji i klucia (wszystkich rodzajów ptaków: kur, kaczek, perliczek, bażantów, etc). Steruje niezbędnymi warunkami, aby proces inkubacji przebiegł z jak najlepszą efektywnością - tak aby osiągnąć jak największą efektywność klucia. Dzięki niemu można całkowicie zautomatyzować każdy rodzaj inkubatora,lub klujnika, bez większych nakładów. Cały proces inkubacji będzie sterowany automatycznie bez potrzeby ciągłej ingerencji człowieka np. (dokładania misek z wodą, bądź wietrzenie inkubatora-regulacja rozet)

W skład zestawu wchodzi:
-moduł sterujący
-sonda(czujnik temperatury i wilgotności)
-cztery niezależne "przekaźniki elektroniczne"

Moduł sterujący:
Moduł sterujący pozwala na obserwację najważniejszych parametrów inkubacji i klucia:
temperatury i wilgotności z bardzo dużą dokładnością. Rozdzielczość czujnika temperatury wynosi: 0,1st, natomiast rozdzielczość czujnika wilgotności to 1%RH(błąd odczytu jest mniejszy niż 5% dodatkowo istnieje możliwość kalibracji czujnika). Po zaprogramowaniu sterownika, urządzenie przeprowadza cały proces inkubacji od pierwszych godzin, aż do momentu klucia. Uwzględnia obniżenie temperatury oraz zwiększenie wilgotności w ostatniej fazie(klucia).

Panel sterujący jest wyposażony w klawiaturę 5 przyciskową, 4 diody sygnalizujące działanie poszczególnych modułów inkubatora:
- grzałki
- układ do nawilżania(np. podgrzewacz wody)
- układ obracania jaj
- układ wymiany powietrza
Wyświetlacz LCD z podświetlaniem informuje o najważniejszych parametrach. Na wyświetlaczu podczas normalnej pracy urządzenia pokazują się 2 rodzaje informacji:
-o temperaturze i wilgotności(odczyt aktualnej temperatury i wilgotności oraz ustalone przez użytkownika parametry optymalne podczas procesu inkubacji i klucia)
-informacje o aktualnym czasie inkubacji(dzień, godzina, minuta,sekunda), oraz informacje o czasie zadziałania układu obracania jaj, a także układu wymiany powietrza w inkubatorze.

Sonda:
Zestaw czujników który podpinamy pod Moduł sterujący. Gniazdo sondy pomiarowej oraz gniazdo "przekaźników" posiadają inne wejścia(żeńskie oraz męskie), co uniemożliwia niewłaściwe zamontowanie czujników. Bardzo prosta instalacja.


"Przekaźniki elektroniczne":
Zestaw 4 niezależnych układów do sterowania:
-grzałką(bądź innym elementem grzejnym, np: żarówką)
-układem zwiększającym wilgotność(podgrzewacz wody)
-układem obracania jaj(np. sterowanie silnikiem wolnoobrotowym, bądź suwnicą)
-układem wymiany powietrza(wentylatorem wmontowanym w ścianę inkubatora)
Każdy z kanałów wytrzymuje obciążenia 4A(It=4,0A; Vdrm=600V), co zapewnia podłączenie dużego obciążenia, np grzałki 800W


Instrukcja obsługi:
Programowanie sterownika następuje po naciśnięciu klawisza "SET" na klawiaturze.
Po jego naciśnięciu przez chwilę pojawi się informacja na wyświetlaczu o wejściu w tryb
ustawień. Poszczególne ustawienia pojawiają się w poszczególnej kolejności:
1) Temperatura inkubacji - temperatura podczas procesu inkubacji ustawiana z dokładnością do 0,1 stopnia: np:37,5
2) Wilgotności inkubacji - wilgotność podczas procesu inkubacji ustawiana z dokładnością do
1%RH
3) Czas inkubacji - czas procesu inkubacji. Dla przykładu jeśli wprowadzimy 19 dni(dla kur),
oznaczać to będzie że proces inkubacji będzie trwał 19 dni, a po tym czasie sterownik
przejedzie automatycznie w tryb klucia - obniży temperaturę i zwiększy wilgotność.
4) Temperatura klucia - temperatura podczas procesu klucia, ustawiana jest jako temperatura
domyślna po "czasie inkubacji"(ustawianym w punkcie trzecim)
5) Wilgotność klucia - wilgotność ustawiana podczas procesu klucia, analogicznie do punktu 4tego.
6) Dzień inkubacji - aktualna liczba dni które minęły od rozpoczęcia procesu. W momencie
rozpoczęcia procesu ustawiamy "0" jako dzień inkubacji.
7) Godzina inkubacji
8) Minuta inkubacji - Punkt 6,7,i 8 informują nas o aktualnym czasie inkubacji np: 10 dni, 11h i 45 min
9) Czas obrotu jaj - okres co jaki ma się włączać układ obracania jaj(możliwość ustawienia od 1 min do 9h i 59min)
10) Czas wymiany powietrza - okres co jaki ma się włączać układ wymiany powietrza w inkubatorze(od 1 min do 9h i 59 min)
11) Czas rotacji jaj - czas ustalający jak długo ma pracować układ obracający jaja(od 1s do 99s)
12) Czas wentylacji - czas ustalający jak długo ma pracować układ wymiany powietrza(od 1s do 99s)
13) Czas kopi bezpieczeństwa - zapamiętuje informacje o czasie inkubacji w przypadku zaniku
zasilania. zakres zapisów od 60s do 99s(lub 0). Zalecany czas to 99s lub 0 gdy mamy pewność
że nie nastąpi zanik zasilania podczas całego okresu inkubacji i klucia.
14)Panel czasowy - czas wyświetlania informacji o aktualnym dniu i godzinie inkubacji, oraz
o czasie do włączenia układu obracania jaj, oraz układu wymiany powietrza(zakres ustawień od 2s-60s)
15)Panel czujników - czas wyświetlania informacji o aktualnej temperaturze i wilgotności w
komorze inkubatora, oraz informacje o optymalnych parametrach
16) Korekcja temperatury - możliwość kalibracji czujnika temperatury o +/-0,5stC. z
dokładnością do 0,1st
17) Korekcja wilgotności - możliwość kalibracji czujnika wilgotności o +/- 10%RH z
dokładnością do 1%RH


Z tego co się ostatnio dowiedziałem firma z Wrocławia: projektuje sterowniki inkubatorów na indywidualne zamówienia. Ich oferta wydaje się w miarę atrakcyjna.
Ostatnio edytowany przez studenttomek Wtorek, 04 Marzec 2008 2:07, edytowano w sumie 2 razy
studenttomek
 
Posty: 12
Rejestracja: Wtorek, 13 Luty 2007 0:13
Miejscowość: Wrocław

...

Postprzez Maciek » Środa, 23 Styczeń 2008 19:19

Witam,
poważnie zabieram się za budowe inkubatora. Zamawiam termoregulator RT2CIW z higrometrem za 117 zł obudowa bedzie z pojedynczej płyty osb. Wymiary jeszcez przemyśle,ale chce zrobić taki na 200 jajek bażancich. Jakiej mocy powinna być grzałka ?? Czy moge zastosować zwykły termometr lekarski ( szklany) zamiast specjalistycznego ??
Pozdrawiam.
www.bazanty.pl - najlepsza strona poświęcona hodowli bażantów ;)
Maciek
 
Posty: 142
Rejestracja: Poniedziałek, 20 Listopad 2006 13:52
Miejscowość: Kamienna Góra

Postprzez studenttomek » Czwartek, 24 Styczeń 2008 0:53

Dołóż lepiej dwie stówki i kup coś lepszego.
studenttomek
 
Posty: 12
Rejestracja: Wtorek, 13 Luty 2007 0:13
Miejscowość: Wrocław

Postprzez bartosz55 » Środa, 20 Luty 2008 19:16

Dave mógłbys wysłac pare fotek twojego inkubatora na gg 2568478
bartosz55
 
Posty: 8
Rejestracja: Środa, 20 Luty 2008 16:03
Miejscowość: Brusy

Postprzez szymon » Poniedziałek, 17 Marzec 2008 7:47

kupie parę bażantów z okolicy Częstochowy tel..696355664
szymon
 
Posty: 22
Rejestracja: Niedziela, 16 Marzec 2008 18:43

Re: Inkubator

Postprzez Przepiórka » Niedziela, 11 Grudzień 2011 20:49

Witam zna ktoś może firmę z Gostynia która sprzedaje inkubatory...
Przepiórka
 
Posty: 1
Rejestracja: Niedziela, 11 Grudzień 2011 20:43

Re: Inkubator

Postprzez kogut » Poniedziałek, 19 Grudzień 2011 20:04

Słyszałem dużo złego o tej firmie, raczej nikt się pochlebnie nie wypowiadał.
kogut
 
Posty: 246
Rejestracja: Czwartek, 10 Sierpień 2006 18:12

Re: Inkubator

Postprzez Adam123 » Wtorek, 21 Luty 2012 22:40

s
przed aż inkubatorów profesjonalnych tanio inkubatory z sklejki od 50 jaj do 300 bardzo dobry osprzęt ( nie to co na Allegro za 300zł gdzie termostat kosztuje 40zł i nadaje się tylko do klujników 603614213 Nowakowskiadam123@ wp.pl
Adam123
 
Posty: 9
Rejestracja: Wtorek, 01 Listopad 2011 19:56

Poprzednia

Wróć do Inkubacja i wylęgi

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości

Polecamy:
Hodowla bażantów

Reklama:
Inkubatory do jaj
Sklep hodowlany