Woliera wolna od nicieni

Wszelkiego rodzaju informacje, pomoce, sugestie na temat pielęgnacji i żywienia bażantów. Zapraszamy do dyskusji związanych problemami żywienia i zabiegów pielęgnacyjnych.

Woliera wolna od nicieni

Postprzez Miecho » Czwartek, 23 Styczeń 2020 20:41

Witam. Mam pytanie dotyczące utrzymania woliery z dnem gruntowym. Mianowicie stwierdzono u moich ptaków po badaniu kału - nicienie. Ptaki zostały odrobaczone za pomocą środka na odrobaczanie, ale nie chciał bym, by taka sytuacja się powtórzyła. Dlatego proszę o informację jakiego środka mogę użyć , żeby pozbyć się skutecznie jaj nicieni z gleby w wolierze. W ten sposób chcę uniemożliwić powtórnego zarażenia się ptaków przez zjedzenie jaj, które zostały wydalone z kałem.
Woliera została gruntownie posprzątana , odchody usunięte. Ale co można jeszcze zrobić? Czy przesypać dno np. wapnem budowlanym i przekopać ? Jakie macie sprawdzone sposoby na tego rodzaju profilaktykę.
Miecho
 
Posty: 2
Rejestracja: Czwartek, 23 Styczeń 2020 20:30

Re: Woliera wolna od nicieni

Postprzez xwiatr » Niedziela, 02 Luty 2020 21:39

Kolego, nie ma na to pewnego rozwiązania. Wszystko co możesz zrobić to rzetelna profilaktyka.
Ja stosuje wapno budowlane między rzutami. Staram się, aby każda moja woliera choćby raz w roku była pusta przez min 2 tygodnie. Wtedy usuwam cienką warstwę ziemi, wraz z obornikiem (około 5cm) posypuję to wapnem, normalnie szufelką.
Najlepiej zrobić to przed deszczem, ale jak nie pada, to polewam wodą, żeby wapno się zlasowało. I po około tygodniu zasypuję to lekką ziemią. Generalnie daje to dobry efekt. Potem co około 3 miesiące posypuję wolierę Dezosanem Wigor (zalecana dawka jest na każdym worku). Można go stosować w obecności zwierząt. Póki co od 3 lat mam spokój z pasożytami.
Mam nadzieję, że na zawsze...

Dezosan, kupuję w sklepie FERMO w 10kg workach. Od czasu do czasu kupuję paletę, więc dają mi jeszcze upust. Mam do nich niedaleko, więc oszczędzam na przesyłce:
https://www.fermo.pl/produkt-2803-dezosan-wigor-10-kg-preparat-do-suchej-dezynfekcji.html
xwiatr
 
Posty: 152
Rejestracja: Sobota, 12 Sierpień 2006 0:49

Re: Woliera wolna od nicieni

Postprzez Miecho » Poniedziałek, 03 Luty 2020 16:24

Dziękuję za informację. Ja zrobiłem dokładnie tak, jak Ty to opisałeś. Mam nadzieje że będzie to skuteczna metoda, :D
Miecho
 
Posty: 2
Rejestracja: Czwartek, 23 Styczeń 2020 20:30


Wróć do Karmienie i pielęgnacja.

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

Polecamy:
Hodowla bażantów

Reklama:
Inkubatory do jaj
Sklep hodowlany