Introdukcja B. łownego

Tutaj piszemy na luźne tematy, niekoniecznie związane z tematyką bażantów. Jeżeli wątek, który zamierzasz rozpocząć nie pasuje do innych kategorii to zrób to w tym dziale

Introdukcja B. łownego

Postprzez Maciek » Niedziela, 26 Sierpień 2007 18:24

Witam !
Po dłuższej nieobecności, związanej z ogromem prac przy budowie domu powracam z ważnym pytaniem i prosze o wasze opinię.

Otóż : Pewne koło łowieckie wpuściło dzisiaj w południe do obwodu 41 bażantów, teren taki sobie, ponieważ jest jedna remiza, brak cieków wodnych ... to było o aspekcie przyrodniczym, teraz o "ludzkim" , w obwodzie nie ma żadnego podsypu dla bażantów :/ ! Pytam ile lisów strzelili w tym roku, odpowiedź : !!!!!!!!!!zero!!!!!!!!! w poprzednim :!!!!!!!!! trzy!!!!!!!! Sęk w tym że jak siedze na ambonie w tym obwodzie czy chodzę po lasach, to widzę więcej lisów niż saren. Moje zdanie na temat tej "późnej" introdukcji można wywnioskować z postu. Jak się dowiedziałem o tej akcji, takie słowa cisnęły mi się na usta : Tyle ptaków mogliście parę ładnie wypchać, resztę do zamrażarki, a nie lisy, kuny i sokoły dokarmiacie !!! I TO Z PIENIĘDZY KOŁA, CZYLI Z PIENIĘDZY MYŚLIWYCH.

O ile popieram akcję introdukcji bażanta, to nie popieram dokarmiania drapieżników !!

Pozdrawiam i dzięki za odp. !!
www.bazanty.pl - najlepsza strona poświęcona hodowli bażantów ;)
Maciek
 
Posty: 142
Rejestracja: Poniedziałek, 20 Listopad 2006 13:52
Miejscowość: Kamienna Góra

Postprzez szmery » Poniedziałek, 27 Sierpień 2007 15:09

to prawda liczba lisow zwiększyła sie od kąd zaczęto podrzucac im mięso ze szczepionką przeciwko wściekliżnie..... w mojej miejscowości są myśliwi którzy rególarnie prowadzą odstrzał tych drapierzników.... bo dochodziło juz do tego iż lisy nie bały się wogule ludzi i wchodziły na podwórza z których wynosiły ptactwo... np. mi porwały ponad 30 kaczek w ciągu 2 dni.. :? bażanty wychowane w niewoli mają słabo rozwinięty instynkt przed drapierznikami więc znaczna ich część zostanie pożarta.... jeżeli zlikwidujemy nadmiar naturalnych wrogów tych pięknych ptaków to introdukcja będzie przynosić lepsze efekty...


pozdrawiam..
szmery
 
Posty: 64
Rejestracja: Środa, 11 Kwiecień 2007 15:26
Miejscowość: KOWALE

Postprzez dabek » Poniedziałek, 27 Sierpień 2007 19:57

Tak problem z lisami jest bardzo wielki
W mojej miescowosci rozmawiałem kiedyś z jednym mysliwim na temat tych drapieznikow. Powiedział ze na lisy to mu szkoda śrutu woli pójść na strzelnice a z posrod jego kolegow to jest ich mała garstka która zawzięcie tępi tego drapieżnika.

Mój znajomy tez ma problem u niego lisy są tak bezczelne ze w biały dzień podchodzą pod dom, on mówi ze „lisy przychodzą do niego na obiad” stracił przez nich 20 kaczek i 15 kur

Chciał bym jeszcze wspomiec o jeszcze jednym drapiezniku mianowicie jenocie
-------
dabek
 
Posty: 21
Rejestracja: Wtorek, 14 Sierpień 2007 21:12
Miejscowość: Okonek

Postprzez xwiatr » Wtorek, 28 Sierpień 2007 23:02

No cóż, jedyne co mogę powiedzieć o takie "pseudointrodukcji" to, to że jest to po prostu strara pieniędzy i czasu. Nie ma szans aby taka garstka bażantów utrzymała się. Zwłaszcza jesli przyjdzie sroga zima.

Aktualnie mamy wyż drapieżników. Zajęcy, bażantów (o kuropatwach nie wspomnę) jest jak na lekarstwo. Myślę jednak, że jest to naturalny cykl natury. Jak jest duzo drapieżników to jest mało ich ofiar.
W ciągu kilku lat z powodu braku pożywienia ilość drapieżników spadnie w naturalny sposób i wówczas znów pojawi się więcej ptactwa i zwierzyny drobnej. I tak w kółko, chyba, że będzie się drapieżniki dokarmiać takimi introdukacjami...
xwiatr
 
Posty: 152
Rejestracja: Sobota, 12 Sierpień 2006 0:49

Postprzez marcinerek » Środa, 29 Sierpień 2007 20:10

xwiatr, ale pamietej ze czlowiek zaingerowal w te piramide zywienia, podajac lisom szczepionke przeciwko wsciekliznie i teraz lisow jest wiecej niz powinno.
Ja osobisie mam nadzieje, ze czesc slabszych drapieznikow padnie sama a czlowiek nie wpadnie na koleny wspanialy pomysl ratowania populacji przez dokarmianie (czyt. introdukcje).
chociaz u mnie w okolicy raczej az tyle lisow nie ma, ale ...
ale z drugiej strony jezeli nie bedzie "bezbronnej" ofiary lisy beda tak zdesperowane, ze nie dosc ze wyniszcza cala - podkreslam cala - populacje dzikiego ptactwa i zajecy oraz beda zachodzic na podworka by wykradac podworkowy drob. A potem sila rzeczy beda ginac z glodu ale wowczas z czego bedzie miala sie dziczyzna odrodzic? bez pomocy czlowieka bedzie jej ciezko.
Ale niestety gotowych odpowiedzi nie ma.
Natura rzadzi sie wlasnymi prawami i najlepiej bedzie by tak pozostalo.
marcinerek
 
Posty: 106
Rejestracja: Wtorek, 17 Kwiecień 2007 14:44

...

Postprzez Maciek » Czwartek, 30 Sierpień 2007 14:21

Wszystko co napisaliście jest prawdą ... ale ... Trzeba pamiętać, że w dzisiejszym, zurbanizowanym świecie, zacierają się różnicę w podziale organizmów ze względu na rodzaj pobieranego przez nie pokarmu ( mówie tu o: mięsożercach, roślinożercach i wszystkożercach ) i tak ; lis w momencie braku pokarmu zwierzęcego, zadowoli się ziarnami zbóż a w zimie będzie korzystał z wysypisk, kubłów na śmieci i kurników !!! Także moim zdaniem nie można zostawić drapiezników w spokoju i czekac aż ich populacja sama spadnie. Myśliwi powinni wywierać zdecydowanie większą presję na drapieżniki, nawet nie ze względu na ptactwo, ale ze względu na lecącą na łeb, na szyję populację zajęcy !! Także Koledzy myśliwi - broń , wabik i do lasu :) !! Może doczekamy takich chwil że za odstrzał lisów bedziemy dostawali pieniądze !! A co do wabienie, to noszę się z zamiarem kupna takowych wabików, czy może jest na forum osoba, która może doradzić w sprawie wabienia lisów ?? Ze względu, właśnie na tak liczną liczbę drapieżników i brak zapału myśliwych do introdukcji, odszedłem od realizacji pomysłu hodowli bażanta.

Pozdrawiam !!
www.bazanty.pl - najlepsza strona poświęcona hodowli bażantów ;)
Maciek
 
Posty: 142
Rejestracja: Poniedziałek, 20 Listopad 2006 13:52
Miejscowość: Kamienna Góra


Wróć do O wszystkim.... i o niczym...

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 16 gości

cron
Polecamy:
Hodowla bażantów

Reklama:
Inkubatory do jaj
Sklep hodowlany