Odchowalniki.

Okres inkubacji to dla hodowli najważniejsza sprawa. Od tego zależy skuteczność naszej hodowli.
Piszcie tutaj o swoich problemach podczas inkubacji, klucia, odchowywania w pierwszych dniach życia ptaków.

Odchowalniki.

Postprzez konrad.klawikowski » Wtorek, 16 Wrzesień 2014 18:57

Czy odchowalniki są potrzebne do hodowli, a jeśli nie to czy można by było trzymać je w jakiś małych klateczkach np. 1m2 razem z lampą grzewczą? Czy promiennik jest konieczny w hodowli?
konrad.klawikowski

Obrazki: 0
Miejscowość: Nowa Kiszewa

Re: Odchowalniki.

Postprzez kazik » Środa, 17 Wrzesień 2014 15:24

Odchowalnik w sztucznej inkubacji jest wg mnie niezbędny. Musimy zapewnić pisklakom źródło ciepła - promiennik. Bez tego nie wiem czy by przetrwały pierwsze dni. Odchowalnik można zrobić z dowolnego materiału. Jeżeli masz mało ptaków to może być karton jakiś większy a jak masz większą ilość to można na podłodze zrobić tylko zrób jakieś ścianki żeby nie rozchodziły się.
kazik

Postprzez galazkairek » Czwartek, 18 Wrzesień 2014 21:53

Witam !!
Karton, klateczka, skrzynka to dobre rozwiązania pod warunkiem zabezpieczenia górnej części. Bażanty szczególnie małe mają istny dar do uciekania i wynajdowania różnych dziur do tego celu ... jak jest jakiś słabe ogniwo w "systemie bezpieczeństwa " to na pewno go znajdą i wykorzystają do niecnych celów ucieczki :lol: i tyle ich Kolego zobaczysz ... Promiennik jest potrzebny chociaż w formie oprawy z "kwoką" (taka żarówka), małe potrzebują ciepła to podstawa odchowania ptaszków do rozmiarów konsumpcyjnych lub pokazowych, trzeba im zastąpić naturalne ciepło kury. Pamiętaj Kolego o witaminach i odżywkach z mikroelementami, również podstawa sukcesu w hodowli.
Awatar użytkownika
galazkairek

Postprzez jacob » Czwartek, 25 Wrzesień 2014 7:07

Najlepsza jest sztuczna kwoka z żarówką i do tego oprawa promiennikowa. Czerwona barwa dodatkowo uspokaja pisklaki.
jacob

Postprzez donald997 » Piątek, 25 Marzec 2016 9:22

U mnie kwoka siedziała na jajkach i potem przenosiłem je do zwykłego kartonika, wyściełanego papierem takim kuchennym, co dziennie im zmieniałem, do dogrzania używałem zwykłej lampki biurkowej córki i wszystkie mi pięknie wyrosły, co prawda miałem zaledwie ok 10 sztuk także taka zwykła żaróweczka dawała rade żeby je ogrzać, przypuszczam że przy większej ilości potrzebna by była już kwoka z oprawą promiennikową. DO czego zmierzam - kwoka nie jest konieczna :)
donald997

Postprzez kamilm784 » Poniedziałek, 21 Sierpień 2017 14:40

Polecam zakupić profesjonalny odchowalnik, który posiada automatyczną kontrolę temperatury i zapewni odpowiednie warunki rozwoju piskląt.
kamilm784

Postprzez kamilm784 » Poniedziałek, 21 Sierpień 2017 14:46

https://www.bio-eggs.com/www.bio-eggs.c ... Pisklat/60
Na tej stronie możecie poczytać dlaczego zakupiony odchowalnik jest lepszy od zrobionego. Uważam, że warto zainwestować w taki sprzęt.
kamilm784

Postprzez Pio45 » Środa, 23 Sierpień 2017 12:47

Dogrzewanie po lęgach to konieczność, żeby pisklęta stopniowo przyzwyczajały się do warunków, tak samo jak z dziećmi :)
Dlatego na początku np. lampę masz niżej ustawioną i powoli ją podnosisz, przy sztucznych kwokach, najczęściej są nóżki których wysokość nad ziemią się reguluje :)
Pio45

Postprzez marcinnor » Piątek, 01 Wrzesień 2017 10:17

Najprostszy odchowalnik jak najbardziej spełnia swoją rolę ( skrzynka, promiennik - nic więcej nie potrzeba). Moim zdaniem te odchowalniki z linku powyżej są niepraktyczne. Uważam, że trzeba mieć łatwy dostęp do ptaków, bezproblemowo regulować wysokość promiennika etc. I najważniejsze pytanie - kto to będzie sprzątał :wink:
marcinnor

Postprzez gregor588 » Poniedziałek, 04 Wrzesień 2017 11:54

lampa promiennikowa wystarczy w zupełności , ja podłączyłem u siebie dodatkowo termoregulator żeby lampa włączała się jak temperatura spada
gregor588

Postprzez mieciu1988 » Środa, 06 Wrzesień 2017 9:27

Dobry pomysł z tym termoregulatorem, czy możesz podpowiedzieć jaki użyłeś ? Muszę pomyśleć o takim rozwiązaniu u siebie w kolejnych lęgach :mrgreen:
mieciu1988

Postprzez gregor588 » Środa, 06 Wrzesień 2017 12:13

mam taki termostat do regulacji temperatury
Załączniki
termostat.jpg
termostat.jpg (136.82 KiB) Obejrzany 380 razy
gregor588

Postprzez rolniczka585 » Poniedziałek, 11 Wrzesień 2017 8:00

Lampa promiennikowa obowiązkowo z czerwonym światłem doskonale spełnia swoją rolę. Też korzystam z termoregulatora który ułatwia pracę. Nie mam profesjonalnego odchowalnika, ale odpowiednie światło to podstawa prawidłowego odchowu. Może w przyszłości kupimy też profesjonalny odvhowalnik
rolniczka585

Postprzez phasianus » Wtorek, 12 Wrzesień 2017 7:32

Ja do swoich odchowów kupiłem gotową sztuczną kwokę. Mam w niej aluminiową grzałkę i wentylatorek, (aby była zachowana odpowiednia cyrkulacja powietrza). Jak do tej pory jestem zadowolony z tego rozwiązania, ale zwykła lampa promiennikowa też się sprawdzi, więc kto co lubi :D
phasianus

Wróć do Inkubacja i wylęgi

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

Polecamy:
Hodowla bażantów

Reklama:
Inkubatory do jaj
Sklep hodowlany