Podsyp dla bażantów na zimę

Wszelkiego rodzaju informacje, pomoce, sugestie na temat pielęgnacji i żywienia bażantów. Zapraszamy do dyskusji związanych problemami żywienia i zabiegów pielęgnacyjnych.

Podsyp dla bażantów na zimę

Postprzez edgar9 » Niedziela, 15 Grudzień 2013 19:23

Witam,

Wiem, że wykonanie podsypu i dokarmianie dziko żyjących zwierząt to zadanie dla Kół łowieckich, ale mam ogrodzoną działkę o powierzchni mniej więcej 0,5h. Ostatnio zauważyłem, że od czasu do czasu przylatują na nią bażanty i kuropatwy. I tak sobie pomyślałem, że fajnie by było na zbliżający się okres zimy wykonać dla bażantów podsyp. Ziarno nie kosztuje majątku, ptakom się pomoże, a dla moich dzieciaków będzie to niezła frajda gdy z okna swojego pokoju będą mogły oglądać stado bażantów lub kuropatw buszujących po podwórku.

I tutaj mam pytanie, jakie wymiary powinien mieć taki podsyp dla bażantów. Czy powinien być czymś pokryty, czy po prostu zbić go z desek. Ponieważ będzie stał w ogrodzie musi on jakoś wyglądać, żeby nie szpecił ogrodu. Nie chcę też jednak przesadzić (np. z kolorami), żeby dzikie ptaki się nie bały pod niego podejść.

Z góry dziękuję za pomoc.
edgar9
 
Posty: 40
Rejestracja: Czwartek, 10 Sierpień 2006 12:50
Miejscowość: Kalisz

Re: Podsyp dla bażantów na zimę

Postprzez xwiatr » Czwartek, 19 Grudzień 2013 0:20

Edgar,

Faktycznie dokarmiane zwierzyny łownej to zadanie dla Kół Łowieckich. Ale na pewno nikt, a w szczególności zwierzęta nie będą Ci miały za złe jeśli je będziesz dokarmiał.

Wykonanie podsypu dla bażantów to sprawa stosunkowo łatwa. Najłatwiej jest zrobić daszek jednospadowy z okapem na wysokości około 40- 50cm. Wymiary takiego nasypu to około 4m2. Czyli 2x2m. Najlepiej wykonaj go z naturalnych desek, bez żadnych impregnatów. Mogłyby one pachnieć, a to zniechęci bażanty do wchodzenia pod niego.

Podsyp dla bażantów musi być tak ustawiony, aby osłonić wysypane pod nim ziarno przed zapadaniem przez śnieg i zamoknięciem. Warto więc daszek zabezpieczyć papą, ale żeby nie była widoczna to przykryj daszek gałęziami, słomą lub trzciną. Taka żeby wszystko to wyglądało naturalnie.

Podsypuj tam kukurydzę, pszenicę, owies. możesz rzucić trochę roślin oleistych. I nie zachodź do niego zbyt często. Może to odstraszać ptaki. W celu dospania ziarna, zachodź tam w godzinach popołudniowych. Tuż przed zmrokiem. Wówczas żadnego ptaka nie powinno tam być. Bażanty nocują raczej z dala od żerowiska.

Jak już coś sklecisz to wrzuć jakąś fotkę, zobaczymy, może coś poradzimy.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.
xWiatr
xwiatr
 
Posty: 152
Rejestracja: Sobota, 12 Sierpień 2006 0:49

Re: Podsyp dla bażantów na zimę

Postprzez donald997 » Środa, 01 Marzec 2017 9:49

Minionej zimy, (już mam nadzieje że odeszła na dobre :) ) właśnie zrealizowałem taki projekt, bardzo podobny. Spadzisty daszek pokryty gontami - spadzisty, podłoże wykonane z desek i podsypywałem im ziarno, oraz resztki domowe typu jakis chleb pokruszony, warzywa i owoce. :mrgreen: :mrgreen: podchodziły bardzo chętnie, w sumie teraz to już nie ma takich typowo dzikich, podchodzą bez problemu. na przyszły rok planuję założyć kamerkę :D
donald997
 
Posty: 101
Rejestracja: Wtorek, 26 Styczeń 2016 9:41

Re: Podsyp dla bażantów na zimę

Postprzez donald997 » Środa, 01 Marzec 2017 10:26

Minionej zimy, (już mam nadzieje że odeszła na dobre :) ) właśnie zrealizowałem taki projekt, bardzo podobny. Spadzisty daszek pokryty gontami - spadzisty, podłoże wykonane z desek i podsypywałem im ziarno, oraz resztki domowe typu jakis chleb pokruszony, warzywa i owoce. :mrgreen: :mrgreen: podchodziły bardzo chętnie, w sumie teraz to już nie ma takich typowo dzikich, podchodzą bez problemu. na przyszły rok planuję założyć kamerkę :D
donald997
 
Posty: 101
Rejestracja: Wtorek, 26 Styczeń 2016 9:41

Re: Podsyp dla bażantów na zimę

Postprzez maryjanekmaryjanek » Niedziela, 19 Marzec 2017 15:50

bardzo ładnie z Twojej strony, że dokarmiasz ptactwo, zimą zawsze jest ciężko o pokarm.
Teraz już pachnie wiosną i bażanty sobie na pewno pokarm same znajdą .
Ale mimo wszystko jaki podsyp zrobisz, to bez problemu i tak ptaszki sobie poradzą.
maryjanekmaryjanek
 
Posty: 10
Rejestracja: Niedziela, 22 Styczeń 2017 13:18

Re: Podsyp dla bażantów na zimę

Postprzez danielo22 » Niedziela, 19 Marzec 2017 16:01

Nie zgadzam się , ze obojetnie jaki podsyp to sobie poradzą .
Jesli ziarno lub inny pokarm zamoknie, albo napada snieg, to bażanty poprostu nie znajdą jedzenia.
Zamoknięte ziarno splesnieje i popsuje sie poprostu.
Powinien podsyp być przynajmniej zabezpieczony troszkę przed waunkami atmosferycznymi.
danielo22
 
Posty: 20
Rejestracja: Środa, 11 Styczeń 2017 20:20

Re: Podsyp dla bażantów na zimę

Postprzez donald997 » Poniedziałek, 20 Marzec 2017 14:58

Dlatego też zrobiłem karmnik zadaszony zwykłą konstrukcją z daszkiem z blachy :)
donald997
 
Posty: 101
Rejestracja: Wtorek, 26 Styczeń 2016 9:41

Re: Podsyp dla bażantów na zimę

Postprzez Pio45 » Środa, 05 Kwiecień 2017 10:06

Widziałem kiedyś w jakimś lesie właśnie karmidło na zasadzie takiego domku, całe z blachy, pewnie ocynkowanej i też ziarno było zadaszone. Karmidło stało na nóżkach. Spore to było. Pewnie nadleśnictwo albo koło łowieckie tam założyło. Jedynie ciekawi mnie czy jeszcze tam stoi, czy jakiś złomiarz się nim nie zainteresował ;)
Pio45
 
Posty: 205
Rejestracja: Poniedziałek, 23 Styczeń 2012 14:57

Re: Podsyp dla bażantów na zimę

Postprzez donald997 » Poniedziałek, 10 Kwiecień 2017 13:47

Dlatego lepiej ten drewniany jednak, bo ludziom sie wszystko przyda...
Online też można obserwować budki lęgowe, karmniki itp dzięki którym można oglądać zwierzęta na żywo :) http://ptaki24.pl/
donald997
 
Posty: 101
Rejestracja: Wtorek, 26 Styczeń 2016 9:41


Wróć do Karmienie i pielęgnacja.

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości

Polecamy:
Hodowla bażantów

Reklama:
Inkubatory do jaj
Sklep hodowlany