Co to za odmiana?

Tutaj można umieszczać swoje wszelkie wywody, opowiadania wątpliwości dotyczące systematyki bażantów. Porozmawiamy też który gatunek i dlaczego jest lepszy a drugi gorszy

Co to za odmiana?

Postprzez donald997 » Czwartek, 30 Czerwiec 2016 10:36

Witam hoduję bażanty łowne, ostatnio nawet zakupiłem taki domowy inkubator i zacząłem inkubować jaja bażancie. Po wykluciu trafiło się 5 na 50 wyklutych takich czarnych (jak na zdj) są całkiem inne od tych normalnych co zwykle. Może to jakaś inna rasa kojarzy ktoś może taką? Jaja mam swoje, wziąłem kilkanaście jeszcze od kolegi, ale on też ma czystą rasę. Czym to może być spowodowane? TO może być powoód sztucznej inkubacji? Podczas naturalne takie coś mi się jeszcze nie zdarzyło od kilkunastu lat hodowania...
Załączniki
IMG_1856.JPG
IMG_1856.JPG (41.17 KiB) Obejrzany 11393 razy
IMG_1922.JPG
IMG_1922.JPG (35.2 KiB) Obejrzany 11393 razy
donald997
 
Posty: 101
Rejestracja: Wtorek, 26 Styczeń 2016 9:41

Re: Co to za odmiana?

Postprzez mokwam » Poniedziałek, 04 Lipiec 2016 8:25

To są pisklęta bażanta mongolskiego.
mokwam
 
Posty: 73
Rejestracja: Niedziela, 07 Październik 2012 10:54
Miejscowość: Zator

Re: Co to za odmiana?

Postprzez mokwam » Poniedziałek, 04 Lipiec 2016 8:35

Zasadniczo jeżeli jaja pochodziły od bażantów łownych to nie powinna się taka sytuacja zdarzyć, ale...
Wystarczy, że w poprzednim pokoleniu któraś z kur była pomieszana z bażantem mongolskim (kura łowna + kogut mongolski).
Z takiego połączenia zdecydowana większość młodych będzie miała ubarwienie bażanta łownego (u bażantów dominujące są geny kury), jednak będą zawsze posiadać część genów po bażancie mongolskim, które wcześniej czy później się ujawnią.
Generalnie świadczy to tylko o tym, że nie jest tak jak napisałeś w swoim poście i Twoje lub Kolegi stado wcale nie jest czyste rasowo...
Swoją drogą bażant mongolski jest moim skromnym zdaniem dużo ładniej upierzony od łownego i rośnie nieco większy (oczywiście mówimy tu o czystej rasie, bo Twoje pisklaki ze zdjęcia to 100% mieszańce, skoro jak twierdzisz pochodzą z jaj bażanta łownego).
mokwam
 
Posty: 73
Rejestracja: Niedziela, 07 Październik 2012 10:54
Miejscowość: Zator

Re: Co to za odmiana?

Postprzez donald997 » Środa, 06 Lipiec 2016 11:31

Pewnie masz rację, ta cecha bażantów łownych ujawnia się znaczniej w co drugim pokoleniu zgodnie z II Prawem Mendla...
Kolega kupił pisklaki miały być czyste łowne widocznie oszukali go , bo już w nie były czyste "genowo". Najlepiej teraz nie mieszać tych "mieszanych" z czystymi, aby nie pogorszyć sprawy prawda?
donald997
 
Posty: 101
Rejestracja: Wtorek, 26 Styczeń 2016 9:41

Re: Co to za odmiana?

Postprzez stasiu77 » Piątek, 08 Lipiec 2016 11:22

To nie są pisklęta bażanta mognolskiego ani łownego.
mokwam ma racje to jest poprostu "mieszanka" genów, czyli najzwyczajniej tzw. mieszańce.
stasiu77
 
Posty: 116
Rejestracja: Środa, 02 Marzec 2016 11:43


Wróć do Systematyka bażantów

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

Polecamy:
Hodowla bażantów

Reklama:
Inkubatory do jaj
Sklep hodowlany