Problem z inkubacją

Okres inkubacji to dla hodowli najważniejsza sprawa. Od tego zależy skuteczność naszej hodowli.
Piszcie tutaj o swoich problemach podczas inkubacji, klucia, odchowywania w pierwszych dniach życia ptaków.

Problem z inkubacją

Postprzez Akkio » Piątek, 08 Maj 2015 10:52

Witam

Tak jak napisałem już w temacie mam problem z inkubowaniem bażantów łownych. Mam dosyć stary inkubator około 10 letni. Kiedyś gdy bażanty miał mój tata to właśnie z niego korzystał i wszystko mu się udawało znakomicie. Po dłuższej przerwie postanowiłem się zainteresować bażantami i wznowić hodowlę założyłem sobie stado bażantów łownych i to właśnie z nimi mam problem. Zanim założyłem jaj bażantów to włożyłem 8 jaj od karzełków łapciatych żeby sprawdzić czy inkubator działa poprawnie gdyż jest on dosyć stary a nie ma w nim żadnych czujników temperatury wilgotności i termometrów. Wyniki były świetne z 8 jaj 2 były czyste a sześć dobre i wszystkie sześć się wylęgło tylko 2 dni przed terminem. Miesiąc temu założyłem 10 jaj bażantów robiłem wszystko tak samo i wykluł się tylko jeden pisklak i to 3 dni przed terminem. Gdy rozbijałem pozostałe niewyklute jaj były w nich dosyć duże już pisklaki i trochę żółtka a tylko jedno jaj było czyste. Mógłby mi ktoś powiedzieć co jest nie tak?? Pozamawiałem już czujniki temperatury i wilgotności i czekam na nie. Na razie jak mierzyłem temperaturę termometrem lekarskim to różnie pokazywał raz 37,9 raz 38,3. i to w różnych miejscach inkubatora. Proszę o pomoc i rady gdyż za parę dni mają mi się kluć kolejne założone jaj po tych co były pierwsze.
Akkio
 
Posty: 4
Rejestracja: Piątek, 08 Maj 2015 10:33

Re: Problem z inkubacją

Postprzez Akkio » Sobota, 09 Maj 2015 18:47

Zagląda tu ktoś czy jak???
Akkio
 
Posty: 4
Rejestracja: Piątek, 08 Maj 2015 10:33

Re: Problem z inkubacją

Postprzez zbyniu78 » Poniedziałek, 11 Maj 2015 7:32

Bez sprawdzenia rzeczywistej temperatury i wilgotności nie ma co się wypowiadać raczej.
zbyniu78
 
Posty: 107
Rejestracja: Środa, 08 Luty 2012 7:59

Re: Problem z inkubacją

Postprzez Akkio » Poniedziałek, 11 Maj 2015 15:33

No na razie mierzę temperaturę termometrem lekarskim i tak jak w temacie napisałem wczoraj zaczęły się kluć te drugie jaja co założyłem po tych pierwszych i o dziwo z 14 jaj już wylęgło się 6 bażantów. Jedno już wyrzuciłem bo było pęknięte i też był tam mały bażant i sporo żółtka. Dalej też czekam na czujniki temperatury i wilgotności które zamawiałem i napisze jakie będą pomiary gdy już je zastosuje w inkubatorze.
Akkio
 
Posty: 4
Rejestracja: Piątek, 08 Maj 2015 10:33

Re: Problem z inkubacją

Postprzez Akkio » Poniedziałek, 11 Maj 2015 20:07

Już widzę swoje błędy w postaci zbyt małej wilgotności i zbyt wysokiej temperatury która wynosi około 38,5 a wilgotność na poziomie 40% Tyle na razie wywnioskowałem po założeniu dzisiaj czujników.
Akkio
 
Posty: 4
Rejestracja: Piątek, 08 Maj 2015 10:33

Re: Problem z inkubacją

Postprzez zyga7 » Czwartek, 04 Luty 2016 8:31

Dla bażanta okres inkubacji trwa 23-27 dni, temperatura inkubacji powinna wynosić 37,3 st. Celsjusza, a wilgotność względna 40-50%RH. Także jak widać wilgotnośc była ok, tylko temperatura za wysoka, tym bardziej jak mówiłeś że w każdej części inkubatora jest inna temperatura. Może lepiej zainwestować w jakiś nowy? Skoro i tak inkubujesz małą ilość jaj, także to nie będzie jakiś duży koszt, przynajmniej będziesz miał pewność że wszystko jest ok i nie zmarnujesz jajeczek. Do tego teraz te nowoczesne inkubatory posiadaja wyświetlacze LCD, na których wyświetlana jest aktualna temperatura oraz wilgotność, dlatego masz możliwość ciagłej kontroli przebiegu inkubacji.
Pozdrawiam :D
zyga7
 
Posty: 11
Rejestracja: Środa, 03 Luty 2016 8:40

Re: Problem z inkubacją

Postprzez donald997 » Środa, 10 Luty 2016 11:06

A jaki inkubator polecacie7? Na kilka lub ewentualnie kilkanaście jaj? Nie za drogi
donald997
 
Posty: 101
Rejestracja: Wtorek, 26 Styczeń 2016 9:41

Re: Problem z inkubacją

Postprzez kunek » Środa, 10 Luty 2016 15:49

http://www.hodowlany.pl/i1063_Inkubator ... ME_60.html , ten inkubator jest stosunkowo niedrogi, w dodatku całkiem pojemny ;)
kunek
 
Posty: 80
Rejestracja: Środa, 10 Luty 2016 11:07

Re: Problem z inkubacją

Postprzez donald997 » Czwartek, 11 Luty 2016 9:38

60 jaj to stanowczo za duży, a jakiś inny polecacie tak d max. 30 jaj??
donald997
 
Posty: 101
Rejestracja: Wtorek, 26 Styczeń 2016 9:41


Wróć do Inkubacja i wylęgi

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości

Polecamy:
Hodowla bażantów

Reklama:
Inkubatory do jaj
Sklep hodowlany