Inkubator - kontrola wilgotności

Okres inkubacji to dla hodowli najważniejsza sprawa. Od tego zależy skuteczność naszej hodowli.
Piszcie tutaj o swoich problemach podczas inkubacji, klucia, odchowywania w pierwszych dniach życia ptaków.

Inkubator - kontrola wilgotności

Postprzez garzew2 » Środa, 27 Luty 2013 10:56

Witam. Szukam niedrogiego inkubatora do użytku domowego przede wszystkim dla kur, gęsi i bażantów. Chciałem zapytać czy kontrola wilgotności przez specjalny sterownik i pompę jest wymagana w inkubatorze. Widziałem, że większość takich małych wylęgarek posiada wyłącznie jakieś zbiorniczki do nalewania wody - czy to jest wystarczające?
garzew2
 
Posty: 105
Rejestracja: Środa, 12 Wrzesień 2012 12:42

Re: Inkubator - kontrola wilgotności

Postprzez sputnik » Czwartek, 28 Luty 2013 8:51

Hej, myślę, że jeżeli będziesz go używał na domowe potrzeby, to inkubator z kontrolą wilgotności na zasadzie konwekcyjnej (dolewanie wody do zbiorniczka) Ci spokojnie wystarczy. Pompa wilgotności do inkubatora to większy wydatek no i na pewno lepsze warunki do inkubacji. Pytanie brzmi czy to wykorzystasz czy nie :)
sputnik
 
Posty: 288
Rejestracja: Poniedziałek, 23 Styczeń 2012 14:14

Re: Inkubator - kontrola wilgotności

Postprzez dominikp64 » Czwartek, 28 Luty 2013 11:02

Zgadzam się nie ma, co inwestować w specjalne sterowniki czy pompy wilgotności, jeżeli ma to być domowa wylęgarnia. Takie precyzyjne sterowanie wilgotnością w komorze to tylko w dużych wylęgarniach dla ferm czy przedsiębiorstw gdzie ma znaczenie każdy procent wylęgu i te parametry muszą być maksymalnie dostosowane do wylęgu.
dominikp64
 
Posty: 79
Rejestracja: Wtorek, 18 Wrzesień 2012 7:42

Re: Inkubator - kontrola wilgotności

Postprzez zbyniu78 » Piątek, 01 Marzec 2013 8:29

Tak przy okazji chciałem się podpytać jakie wg was są najlepsze higrometry? Bo słyszałem, że te włosowe mają bardzo szeroki zakres błędu...
zbyniu78
 
Posty: 107
Rejestracja: Środa, 08 Luty 2012 7:59

Re: Inkubator - kontrola wilgotności

Postprzez mokwam » Piątek, 01 Marzec 2013 9:00

W warunkach domowych nie ma żadnego sensu stosowanie drogich pomp do utzrymywania odpowiedniej wilgotności. W fabrycznych inkubatorach producenci zapewniają odpowiednią ilośc kanałów wodnych, których odpowiednie wykorzystanie zapewnia odpowiednią do inkubacji wilgotność. Ilość "zalanych" kanałów producent podaje w instrukcji obsługi i z doświadzcenia wiem, że jest tak jak piszą. Oczywiście zgadzam się jak najbardziej, że kontrola wilogotności jest sprawą bardzo ważną. Ja osobiście w swoim inkubatorze zastosowałem dwa niezależne od siebie higrometry. Pierwszy jest zamontowany na stałe w pokrywie inkubatora i pokazuje wilgotnośc podgrzewanego już powietrza (urządzenie znajduje się nad elementem grzewczym i witarkiem rozprowadzającym). Drugi higrometr jest wyposażony w zewnętrzną sondę pomiarową która jest umieszczona bezpośrednio na tacy obrotowej na której układa się jajka. Wskazania tego drugiego higrometru jest zdecydowanie ważniejsze ponieważ pokazuje wilgotność jaka działa bezpośrednio na jaja. Jak się okazuje w praktyce higrometr zamontowany w pokrywie pokazuje wilgotnośc nieco niższą co jest w naturalny sposób spowodowane wyższą temperaturą w bezpośrednim sąsiedztwie elementu grzejnego (w takich samych warunkach obydwa higrometry mają dokładnie takie same wskazania, co jest dowodem, że oba wskazują poprawnie).
U mnie takie dosyć dokładne kontrolowanie wilgotności zaowocawało jak na moje oko rewelacyjnym wynikiem wylęgu jaj przepiórczych. Dokładniej mówiąc z 68 jajek wykluło się 57 przepiórek.
Pytasz też o dokładnośc higrometrów. Nic prostszego do sprawdzenia - wystarczy umieścić urządzenie powiedzmy 10 centymetrów nad czajnikiem z gotującą się wodą i sprawdzić wskazanie. Prawidłowo higrometr powinien pokazywać pomiędzy 90 a 100 procent.
I jeszcze jedna bardzo istotna uwaga odnośnie dokładności higrometrów. Otóż trzeba pamiętać, że nie są to przyrządy laboratoryjne, a raczej wskaźniki i są obarczone pewnym błędem pomiarowym (w praktyce około +/- 5 prcent). Każdy jednak dobrze wie, że wymagana wilgotność do inkubacji jaj jest podawana w pewnym zakresie (z reguły +/- 10%) i błąd pomiarowy na poziomie 5% nie ma najmniejszego wpływu na prawidłową inkubację.

Pozdrawiam,
mokwam
 
Posty: 73
Rejestracja: Niedziela, 07 Październik 2012 10:54
Miejscowość: Zator

Re: Inkubator - kontrola wilgotności

Postprzez konrad.klawikowski » Niedziela, 14 Wrzesień 2014 8:48

A czy by mogła wystarczyć jakaś tacka z wodą w takim inkubatorze w stylu drewnianego pudła z 2 otworami do wentylacji, z kablem grzewczym, czujnikiem termostatu, higrometrem oraz jakimś małym wentylatorkiem? Czy zasilanie 220v wystarczy?
konrad.klawikowski
 
Posty: 33
Obrazki: 0
Rejestracja: Niedziela, 14 Wrzesień 2014 8:31
Miejscowość: Nowa Kiszewa

Re: Inkubator - kontrola wilgotności

Postprzez konrad.klawikowski » Niedziela, 14 Wrzesień 2014 8:54

Czy jaja w inkubatorze muszą być obracane lub czy mogą być obracane co jakieś ok. 10 godz.?
konrad.klawikowski
 
Posty: 33
Obrazki: 0
Rejestracja: Niedziela, 14 Wrzesień 2014 8:31
Miejscowość: Nowa Kiszewa

Re: Inkubator - kontrola wilgotności

Postprzez zbyniu78 » Poniedziałek, 15 Wrzesień 2014 7:57

konrad.klawikowski napisał(a):A czy by mogła wystarczyć jakaś tacka z wodą w takim inkubatorze w stylu drewnianego pudła z 2 otworami do wentylacji, z kablem grzewczym, czujnikiem termostatu, higrometrem oraz jakimś małym wentylatorkiem? Czy zasilanie 220v wystarczy?


konrad.klawikowski napisał(a):Czy jaja w inkubatorze muszą być obracane lub czy mogą być obracane co jakieś ok. 10 godz.?


Dokładnie, tacka wystarczy, w firmowych inkubatorach też jest zwykły pojemnik na wodę i wszystko działa. Jeżeli chodzi o obrót jaj, to przynajmniej dwa razy dziennie obracaj i będzie ok. Ewentualnie u siebie prywatnie mam taką tackę, która sama obraca jaja co 2 godziny:

Kod: Zaznacz wszystko
http://www.fermo.pl/produkt-1231-automatyczna-taca-do-obracania-jaj-z-przystawka.html
zbyniu78
 
Posty: 107
Rejestracja: Środa, 08 Luty 2012 7:59


Wróć do Inkubacja i wylęgi

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

Polecamy:
Hodowla bażantów

Reklama:
Inkubatory do jaj
Sklep hodowlany