Niedowład nóg u małych bażanciontek

Tutaj piszemy na luźne tematy, niekoniecznie związane z tematyką bażantów. Jeżeli wątek, który zamierzasz rozpocząć nie pasuje do innych kategorii to zrób to w tym dziale

Niedowład nóg u małych bażanciontek

Postprzez galazkairek » Sobota, 10 Maj 2014 8:09

Witam !
Mam problem z młodymi bażantami ... po tygodniu od wylęgu dwie sztuki dostały dziwnego niedowładu nóg. Dosłownie jednego dnia normalnie biegały i podlatywały wesoło się zabawiając itp. a następnego dnia "rozkraczyły się" i nie mogą się podnieść, zaobserwowałem również metodą porównawczą ze zdrowymi osobnikami siny kolor nóżek . Nadmieniam iż trzymam je w odhowalniku, higiena na wysokim poziomie dwa razy dziennie sprzątane, woda z witaminami zaopatrzonymi przez lekarza weterynarii, karma również wg zaleceń, temperatura wg zaleceń ... a one mi robią takiego psikusa. Co może być przyczyną ? naturalnie odseparowałem je od reszty zdrowego stada. :( :?
Awatar użytkownika
galazkairek
 
Posty: 62
Rejestracja: Czwartek, 27 Marzec 2014 8:29

Re: Niedowład nóg u małych bażanciontek

Postprzez sputnik » Sobota, 10 Maj 2014 8:36

Czytałem, że przyczyną takiego niedowładu są braki witamin E, B1 i B2 - czy zapewniasz im te witaminy?
sputnik
 
Posty: 288
Rejestracja: Poniedziałek, 23 Styczeń 2012 14:14

Re: Niedowład nóg u małych bażanciontek

Postprzez galazkairek » Sobota, 10 Maj 2014 9:22

Od weterynarza dostałem "MEDIVIT" z witaminami A, D3, E.
Awatar użytkownika
galazkairek
 
Posty: 62
Rejestracja: Czwartek, 27 Marzec 2014 8:29

Re: Niedowład nóg u małych bażanciontek

Postprzez galazkairek » Sobota, 10 Maj 2014 9:26

Zapytam jeszcze jak mniemam doświadczonego hodowcy, czy walczyć z tą przypadłością czy humanitarnie zakończyć cierpienia maluchów ... szkoda mi jak tak się męczą.
Awatar użytkownika
galazkairek
 
Posty: 62
Rejestracja: Czwartek, 27 Marzec 2014 8:29

Re: Niedowład nóg u małych bażanciontek

Postprzez galazkairek » Niedziela, 18 Maj 2014 7:14

Witam !
Wygląda to jak monolog, ale dla zainteresowanych: niedowład jest spowodowany dysplazją i zwichnięciami stawów skokowych. Geneza tej przypadłości to: nie przygotowanie lub za małe kurek do niesienia oraz za mało mikroelementów w diecie u maluchów.
Weterynarz zaopatrzył ptaszki w odżywkę do karmy i nadmanganian potasu do wody pitnej. Skutek zauważyłem po trzech dniach, porażonym pisklakom wyraźnie się poprawia a zdrowe zostały poddane profilaktyce. Poleconą odżywkę oraz środek anty septyczny stosuje również dla dorosłych bażantów.
Zdziwiłem się kosztami, badanie weterynaryjne nic nie kosztowało ( czyżby doktor Judum ), odżywka 12 zł, nadmanganian potasu 10 zł, satysfakcja, spokój duszy i sumienia oraz nauka i zdobyte doświadczenie bezcenne.
Awatar użytkownika
galazkairek
 
Posty: 62
Rejestracja: Czwartek, 27 Marzec 2014 8:29

Re: Niedowład nóg u małych bażanciontek

Postprzez kazik » Wtorek, 03 Czerwiec 2014 14:33

Może wygląda na monolog, ale z pewnością pomagają Twoje informacje wielu osobom - pomogły mi, też miałem podobny problem ostatnio, dzięki! :)
kazik
 
Posty: 32
Rejestracja: Piątek, 22 Listopad 2013 8:24

Re: Niedowład nóg u małych bażanciontek

Postprzez galazkairek » Niedziela, 08 Czerwiec 2014 18:19

Witam !
Dodam że dobrym naturalnym medykamentem jest również pokrzywa a dokładnie liście, a najlepiej młode mięciutkie. Pokrzywa ma właściwości przeciwzapalne. Mam drugi sztuczny lęg i jak na razie ... tydzień ... poprzednie objawy nie występują. Stosuje środki wymienione w powyższych postach tzn preparat witaminowy, odżywka z mikroelementami , nadmanganian potasu i wspomniana pokrzywa. Podawać od wyjęcia z klujnika lub inkubatora czyli ok 24 godzin od wyklucia. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
galazkairek
 
Posty: 62
Rejestracja: Czwartek, 27 Marzec 2014 8:29

Re: Niedowład nóg u małych bażanciontek

Postprzez donald997 » Środa, 01 Czerwiec 2016 10:34

U moich pisklaków też to często występuję i to zaraz po wykluciu już nawet. Mają powykręcane nóżki i nie mogą samodzielnie stać na nich. Wtedy uszkodzone są już kości i nie da się nic już zrobić...
donald997
 
Posty: 101
Rejestracja: Wtorek, 26 Styczeń 2016 9:41


Wróć do O wszystkim.... i o niczym...

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

Polecamy:
Hodowla bażantów

Reklama:
Inkubatory do jaj
Sklep hodowlany