Miejsca na gniazda bażantów

Okres inkubacji to dla hodowli najważniejsza sprawa. Od tego zależy skuteczność naszej hodowli.
Piszcie tutaj o swoich problemach podczas inkubacji, klucia, odchowywania w pierwszych dniach życia ptaków.

Miejsca na gniazda bażantów

Postprzez Rysio » Sobota, 10 Luty 2007 13:17

W chowie naturalnym czy kura założy gniazdo w budce w której przesiadywała w zimie czy jednak na dworze :?: :?:
Rysio
 
Posty: 19
Rejestracja: Piątek, 09 Luty 2007 18:33
Miejscowość: Katowice-ochojec

Postprzez rapit » Sobota, 10 Luty 2007 13:47

Jezeli chodzi o naturalne chowy i wylegi to sprawa jest bardzo trudna. Jeżeli juz vędziesz miał szczęście i kura załozy gniazdo i będzie składać w nim jajaka a nie gdzie popadnia, a potem na nim usiadzie to już bedzie wielki sukces.

U mojego znajomego, który dochował sie naturalnego wylęgu sprawa woliera połaczona była z chlewikiem, bazanty były nauczone w nim nocować, jednak gniazdo i tak założyła na zewnątrz, ale czy mozna tu mowić o regule?
rapit
 
Posty: 241
Rejestracja: Poniedziałek, 28 Sierpień 2006 10:39
Miejscowość: Polska

Postprzez kogut » Niedziela, 11 Luty 2007 14:16

próbowałem robic bażantom coś ala budki legowe , ale nie bardzo chciały do nich wchodzić. Nie sądze też by chciały zakladać gniazdo w pomieszceniu, myslę że chetniej załozą gniazdo na powietrzu zgodnie z naturą na ziemi.

Oczywiscie mowie o bażantach lownych, które sa mniej udomowiaone niż złote, czy też królewskie.

Nie napisałeś o jakie baznaty chodzi bo np. zlote raczej będą składac jaja w budce.
kogut
 
Posty: 246
Rejestracja: Czwartek, 10 Sierpień 2006 18:12

Postprzez Rysio » Niedziela, 11 Luty 2007 15:09

Chodzi mi wyłącznie o bażanty złote i diamentowe.Jeśli nie będą chciały zakładac gniazda w budkach :( to mają dość miejsca na dworze ponieważ mam woliery 5na3 m a silki mają swoją 3na3 m :). W wolierach mam dużo roślinności (drzewka i krzewy) wysokość wolier 2 m :wink:
Rysio
 
Posty: 19
Rejestracja: Piątek, 09 Luty 2007 18:33
Miejscowość: Katowice-ochojec

Dobre warunki dla hodowli bazantów

Postprzez młody » Niedziela, 11 Luty 2007 15:43

Witam,
5x3m woliery + pomieszcenie to bardzo dobre warunki do hodowli bażantów, jak jeszcze dużo krzakow w środku to nic tylko zyczyc sukcesów.

Bażanty łowne mają troche inne podejscie do gniazdowania niż złote, u tych drugich gnizada spodziewałbym sie na twoim miejscu w budce.
młody
 
Posty: 161
Rejestracja: Piątek, 08 Wrzesień 2006 12:18
Miejscowość: Podkarpackie

Postprzez Rysio » Wtorek, 03 Kwiecień 2007 13:38

Dziś kurka bażanta złotego zniosła 1 jajko 8) :D nie zniosła w budce lecz na ziemi w przygotowanym przeze mnie gnieździe ona tylko pościeliła
Rysio
 
Posty: 19
Rejestracja: Piątek, 09 Luty 2007 18:33
Miejscowość: Katowice-ochojec

Postprzez Kurak » Wtorek, 03 Kwiecień 2007 22:21

Gratulacje!
Byle by było zalężone:)
Kurak
 
Posty: 15
Rejestracja: Wtorek, 27 Luty 2007 12:14
Miejscowość: Ligota

Postprzez xwiatr » Wtorek, 03 Kwiecień 2007 23:24

Gratulacje Rysio!
Takie jajko to prawdziwy skarb dla hodowcy. Trzymam kciuki aby było zalężone i czekamy na więcej!

Pozdrawiam
xwiatr
 
Posty: 152
Rejestracja: Sobota, 12 Sierpień 2006 0:49

Postprzez Rysio » Piątek, 06 Kwiecień 2007 14:42

Mam już 6 jajek złotych bażantów. Ale jest problem bo obie uparły się na jedno gniazdo i tam znoszą jajka (dzisiaj były 2). Co należy zrobic w takiej sytuacji. Nie umie temu zaradzić. Kogut kryje samice zaledwie od tygodnia (bo tak widziałem) czy to nie za krótko i jajka nie będą puste
Rysio
 
Posty: 19
Rejestracja: Piątek, 09 Luty 2007 18:33
Miejscowość: Katowice-ochojec

Postprzez xwiatr » Piątek, 06 Kwiecień 2007 16:39

To, że obie samice znoszą jaja do jednego gniazda nie jest problemem. Fakt, że obie nie znoszą jajek byle gdzie świadczy o tym, że mają wrodzony naturalny instynkt. Częstym problemem jest, że w hodowlach wolierowych samice (zwłaszcza młode) znoszą jaja gdzie popadnie, nie dbając o to czy są one bezpieczne (np. od promieni słonecznych).
Jeśli twoje samice znoszą jajka do jednego gniazda, to musisz pilnować aby jaj nie pozostawały tam zbyt długo. Musisz je z tamtąd często podbierać, gdyż samice widząc, że w gnieździe są jaja (ptaki nie umieją liczyć) mogą chcieć na nich usiąść. W ten sposób mogą na jakiś czas zaprzestać znosić nowe jaja.

Co do zapłodnienia jaj, to najczęściej pierwsze jaja są puste (choć nie zawsze), ale spokojnie po 3 dniach od krycia jaja już są możliwe do inkubacji.

Pozdrawiam i życzę sukcesów
xwiatr
 
Posty: 152
Rejestracja: Sobota, 12 Sierpień 2006 0:49

Postprzez kogut » Piątek, 06 Kwiecień 2007 16:41

Szczerze mówiąc nie mam zielonego pojęcia, ile trzeba czasu ale chyba niedługo. Pewnym jest to że nawt przez 3-4 tygodnie po odłączeniu koguta możesz liczyć na zapłodnione jaja.

Ja tak miałem jak mi padł kiedyś kogut to jeszce po 25 dniach jaja były zapłodnione.
kogut
 
Posty: 246
Rejestracja: Czwartek, 10 Sierpień 2006 18:12

Postprzez Rysio » Poniedziałek, 30 Kwiecień 2007 17:34

Hej u mnie już z jedenastu bażantów (diamentowe, złote i bananowe)są 104 jajka Dwie silki wysiadują obecnie 25 jajek (pełnych). Będą się kluć ok. 5 maja. Mam siedem gniazd po 10 jajek, kury jeszcze nie siadły chociaż jedna złota zniosła już 14 . Niektóre jajka mają już powyżej 10 dni . Kto mi powie kiedy wreszcie usiądą na nich . Jest taka możliwość aby zabrać pisklaki silce zaraz po wykluciu i dać jej znów jajka bażancie czy raczej powinna odpocząć :?:

Jeżeli nie ma to złego wpływu na silke to najchętniej od razu dał bym jej nowe jajka :) chociaż obawiam się że na nich nie dosiedzi :?
Rysio
 
Posty: 19
Rejestracja: Piątek, 09 Luty 2007 18:33
Miejscowość: Katowice-ochojec

Postprzez Przepiór » Piątek, 04 Maj 2007 11:30

Ja bym tak z takimi roszadami nie kombinował zbytnio, bo silki to raczej mozesz być pewnien że Ci dochowa młodych, a wiesz bażantów nigdy nie możesz byc taki pewny.
Przepiór
 
Posty: 9
Rejestracja: Czwartek, 25 Styczeń 2007 14:47
Miejscowość: Koszalin


Wróć do Inkubacja i wylęgi

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

cron
Polecamy:
Hodowla bażantów

Reklama:
Inkubatory do jaj
Sklep hodowlany