Jak przyspieszyć znoszenie jaj?

Okres inkubacji to dla hodowli najważniejsza sprawa. Od tego zależy skuteczność naszej hodowli.
Piszcie tutaj o swoich problemach podczas inkubacji, klucia, odchowywania w pierwszych dniach życia ptaków.

Jak przyspieszyć znoszenie jaj?

Postprzez bronia » Piątek, 07 Styczeń 2011 14:46

Czy jest jakaś metoda żeby przyspieszyć znoszenie jaj przez bażanty? Proszę o wypowiedzi bardziej doświadczonych ;)
bronia
 
Posty: 21
Rejestracja: Poniedziałek, 29 Listopad 2010 10:55

Re: Jak przyspieszyć znoszenie jaj?

Postprzez andrzej-1948 » Piątek, 07 Styczeń 2011 16:12

Podawaj bażantom pasze dla kur niosek
andrzej-1948
 
Posty: 150
Rejestracja: Wtorek, 04 Wrzesień 2007 19:49

Re: Jak przyspieszyć znoszenie jaj?

Postprzez rapit » Piątek, 07 Styczeń 2011 16:20

Pasza jest też ważna ale tak naprawde jedyne co stymuluje bazanty do szybszego znoszenia jaj to długośc dnia. Słońca nie przekonasz żeby szybciej wschodziło i później zachodziło, ale możesz zawisić żarówke i doświetlać, nie trzeba dużej ilości światła ale musi przedłużać ono dobę rano i wieczorem.
rapit
 
Posty: 241
Rejestracja: Poniedziałek, 28 Sierpień 2006 10:39
Miejscowość: Polska

Re: Jak przyspieszyć znoszenie jaj?

Postprzez Karolina » Sobota, 08 Styczeń 2011 23:00

Czy ktoś zna dokładnie jak długo trzeba dośiwetlać o której godzinie zaczynać i której kończyć tak by nie odbiło się to niekorzystnie? Bardzo będę wdzieczna za wskazówki.
Karolina
 
Posty: 52
Rejestracja: Poniedziałek, 12 Luty 2007 18:40
Miejscowość: Koszalin

Re: Jak przyspieszyć znoszenie jaj?

Postprzez bronia » Czwartek, 13 Styczeń 2011 21:46

Tylko jest jeden problem z tym doświetlaniem przynajmniej u mnie, ptaki są w wolierze na powietrzu za dodatkowy schron służy tylko taki daszek z karmą a poza tym krzaki i drzewo. Jak ja mam je doświetlać przecież są cały czas na dworze a jak zacznę zaganiać do kurnika to mi się zestresują i co ja wtedy zrobię? Może ktoś ma rozwiązanie do takiej sytuacji. W paszę to jakoś trudno uwierzyć bo jak by to miało wpływ to by można było zbierać jaja cały rok, a można tylko parę miesięcy w roku.
bronia
 
Posty: 21
Rejestracja: Poniedziałek, 29 Listopad 2010 10:55

Re: Jak przyspieszyć znoszenie jaj?

Postprzez baranek124 » Poniedziałek, 17 Styczeń 2011 18:41

broniu pasza zaraz po naświetlaniu to według mnie pasza jest najwarzniejszym czynnikiem do owocnej produkcji jaj :D :D :D
baranek124
 
Posty: 73
Rejestracja: Niedziela, 17 Styczeń 2010 20:57
Miejscowość: stara jastrząbka

Re: Jak przyspieszyć znoszenie jaj?

Postprzez bronia » Wtorek, 25 Styczeń 2011 16:34

to napisz proszę jaką tą paszę trzeba dawać bo rozumiem, że jakąś specjalnie skomponowaną
bronia
 
Posty: 21
Rejestracja: Poniedziałek, 29 Listopad 2010 10:55

Re: Jak przyspieszyć znoszenie jaj?

Postprzez baranek124 » Niedziela, 06 Luty 2011 12:02

ja podaję im paszę firmy nutrena dla niosek i efekty są według mnie bardzo dobre bo po odstawieniu paszy na 2 tyg ilość jaj spadła.A teraz mam pytanie:Czy jest możliwe by kurka łownego zniosła 2 jaja w ciągu dnia??Bo posiadałem 4 kury i koguta a jaja zbierałem codziennie i wolierę przeszukiwałem dokładnie aż pewnego dnia znalazłem w jednym miejscu 2 jaja i 3 rozrzucone po wolierze. :D :D :D :D :D
baranek124
 
Posty: 73
Rejestracja: Niedziela, 17 Styczeń 2010 20:57
Miejscowość: stara jastrząbka

Re: Jak przyspieszyć znoszenie jaj?

Postprzez Bodzio » Poniedziałek, 07 Luty 2011 5:27

Duzo też o tym czytałem i teoria mówi że nie, że kura bażanta może znieść maksymalnie jedno jajo dziennie. Ale z zycia wiem że jest inaczej, mam w wolierze bażantów lowych: 6 kur+ koguta, kilkakrotnie znalazłem 7 jajek jednego dnia, raz nawet 2 razy z rzędu. Czyli przynajmniej jedna bażancica musiała znieść 2 jajka bo koguta o to nie podejżewam:)
Bodzio
 
Posty: 131
Rejestracja: Czwartek, 02 Listopad 2006 16:47

Re: Jak przyspieszyć znoszenie jaj?

Postprzez baranek124 » Poniedziałek, 07 Luty 2011 7:25

czyli jest w tym coś prawdy hehe :D :D :D :D :D :D :D :D :D
baranek124
 
Posty: 73
Rejestracja: Niedziela, 17 Styczeń 2010 20:57
Miejscowość: stara jastrząbka

Re: Jak przyspieszyć znoszenie jaj?

Postprzez Woliera » Niedziela, 20 Luty 2011 11:48

Szukałem i znalazłem takie opracowanie na temat przyspieszenia nieśności u bazantów.

Próby badania wpływu sztucznego oświetlenia na przyspieszenie toków – znoszenia jaj , a w konsekwencji na nieśność bażantów prowadzone były przez szereg instytucji. W badaniach tych ustalono, że sztuczne oświetlenie wywiera na bażanty podobny wpływ jak na indyki i inne ptactwo domowe. Ptaki pod wpływem sztucznego światła mogą znosić jaja w każdej porze roku.

Badania te przeprowadzono również na fermach. zaprowadzono w wolierach rodzinnych światło elektryczne, po 1 lampce 50-watowej w każdej wolierze. Oświetlenie zaczęto stosować od 1 marca. Światło zapalano rano przed wschodem słońca, stopniowo doprowadzając do sztucznego oświetlenia przez 13 godzin dziennie bez względu na to, czy świeciło słońce, czy nie.
Po miesiącu kury bażancie zaczę%y znosić jaja, jednak pierwsze z nich w dużym procencie były niezalężone.

Przeprowadzone w latach następnych próby wykazały, że w stosunku do kogutów bażancich dla uniknięcia niezalężonych jaj w początkowym okresie niesienia sztuczne oświetlenie trzeba stosować wcześniej niż w stosunku do kur. Oświetlenie sztuczne w stosunku do kogutów, jeżeli trzyma się je oddzielnie, można stosować już w wolierach zimowych na 4 tygodnie przed przeniesieniem do wolier rodzinnych.

Trzeba zawsze pamiętać, aby woliery rodzinne miały wystawę południową, gdyż nasłonecznienie ma duży wpływ na nieśność i zalęganie się jaj.
Woliera
 
Posty: 17
Rejestracja: Piątek, 15 Październik 2010 13:42

Re: Jak przyspieszyć znoszenie jaj?

Postprzez pitbul » Środa, 13 Kwiecień 2011 19:28

kura bazanta polnego zniasła mi jajko 10 kwietnia i je zebrałem niewiem czy dobze zrobiłem bo mineły 3 dni a kura ani jednego jajka niezniosła :?: i co teraz . odp
pitbul
 
Posty: 6
Rejestracja: Środa, 13 Kwiecień 2011 18:50


Wróć do Inkubacja i wylęgi

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości

Polecamy:
Hodowla bażantów

Reklama:
Inkubatory do jaj
Sklep hodowlany