Inkubator

Okres inkubacji to dla hodowli najważniejsza sprawa. Od tego zależy skuteczność naszej hodowli.
Piszcie tutaj o swoich problemach podczas inkubacji, klucia, odchowywania w pierwszych dniach życia ptaków.

Inkubator

Postprzez Maciek » Środa, 06 Grudzień 2006 15:12

Witam!
Na stronie w zakładce "Galeria" są zdjęcia urzązeń inkubacyjnych.
Mam pytanie do Pana Admina: Czy te inkubatory robił Pan sam czy są kupione jeśli tak, to jaka to firma ewentualnie model.
Pozdrawiam
Z góry dziękuje za odpowiedź!
www.bazanty.pl - najlepsza strona poświęcona hodowli bażantów ;)
Maciek
 
Posty: 142
Rejestracja: Poniedziałek, 20 Listopad 2006 13:52
Miejscowość: Kamienna Góra

Postprzez kogut » Środa, 06 Grudzień 2006 20:01

Adminem moze nie jestem, widziałem podobne inkubatory na allegro. Z tego co wiem to te drewniane różni głównie obudowa od takich metalowych no i cena oczywiście, bo są tańsze.
kogut
 
Posty: 246
Rejestracja: Czwartek, 10 Sierpień 2006 18:12

Postprzez Admin » Środa, 06 Grudzień 2006 21:50

Nasze inkubatory kupiliśmy od producenta z Gostynia, obudowe mają drewnianą ale działąja naprawde dobrze , wprawdzie były po zakupie małe problemy ale udało się im w porę zaradzić. Firma nazywa się bodajże FEST.
Admin
Good
 
Posty: 27
Rejestracja: Czwartek, 10 Sierpień 2006 11:10
Miejscowość: Klon

Postprzez xwiatr » Czwartek, 07 Grudzień 2006 0:09

Z tego co widzę to te na stronie [url]www.bażanty.pl[/url] są całkiem sporych rozmiarów i pewnie trochę kosztowały. Można natomiast kupić mniejsze inkubatory np na 100 jaj. Będą dużo tańsze i będą zajmowały mniej miejsca.
Propobuję skorzystać z dobrodziejstwa jakim jest
Pozdrawiam
xwiatr
 
Posty: 152
Rejestracja: Sobota, 12 Sierpień 2006 0:49

...

Postprzez Maciek » Czwartek, 07 Grudzień 2006 8:08

Dzięki! A jakie problemy były, jeśli można wiedzieć :) ?
Pozdrawiam
www.bazanty.pl - najlepsza strona poświęcona hodowli bażantów ;)
Maciek
 
Posty: 142
Rejestracja: Poniedziałek, 20 Listopad 2006 13:52
Miejscowość: Kamienna Góra

Postprzez Admin » Czwartek, 07 Grudzień 2006 14:53

Problem był dość poważny, bo źle zamocowany był czujnik temperatury przez co dostała sie do czujnika (jego części elektronicznej) para wodna, która się skropliła. W efekcie czujnik zaczął wariować, i przesterował temperature w komorze na 42 stopnie. Naszcęście stało się to wczasie testów przed włożeniem jaj. Sprzedawca okazał się naszceście sumienny, następnego dnia byli u nas serwisanci i usunęli usterkę.

Tak przy tej okazji warto przeprowadzić zawsze próbny wyląg, np włożyć kilka jaj kurzych i zobaczyć jak się uda wyląg.
Admin
Good
 
Posty: 27
Rejestracja: Czwartek, 10 Sierpień 2006 11:10
Miejscowość: Klon

...

Postprzez Maciek » Czwartek, 07 Grudzień 2006 20:44

Witam!
Co oznacza : półautomatyczne obracanie jaj ?? Co trzeba robić, i jak kupuje jusz inkubator taki na 500 jaj bażancich ( ok 2000 zł) to czy brać od razu z automatycznym obracaniem czy półautomatycznym ??
Pozdrawiam
www.bazanty.pl - najlepsza strona poświęcona hodowli bażantów ;)
Maciek
 
Posty: 142
Rejestracja: Poniedziałek, 20 Listopad 2006 13:52
Miejscowość: Kamienna Góra

Postprzez Wiciu » Czwartek, 07 Grudzień 2006 23:17

Inkubator za 2 tys. to moze nie jest bardzo dużo, ale mało to to też nie jest. Z tego co się orientuje to inkubatr z półautomatycznym obracaniem jaj to taki który posiada ruchomą tacę , jednak jej uch jest wykonywany przy użyciu wajchy. Poprostu podchodzisz do inkubatora, przekręcasz wajche i wszystkie jaja naraz się obracają. Wiadomo ułatwoa tp sprawe ale i tak trzeba przynajmniej 2 razy dziennie punktualnie pamiętać by przekręcić tą wajchę.
Wiciu
 
Posty: 11
Rejestracja: Poniedziałek, 25 Wrzesień 2006 20:14

INKUBATOR

Postprzez wodnikus » Niedziela, 31 Grudzień 2006 17:42

Jeśli kogoś interesuje zakup inkubatora to mam dobra wiadomość. Wykonuje takie urządzenia na zamówienie.

Standardowy (najczęściej kupowany) to prosty w obsłudze , z ręcznym obracaniem jaj, elektronicznym termostatem (+-0,2st C).
Gwarancja 2 lata i bogata, konkretna instrukcja obsługi z wszelkimi danymi na temat inkubowania poszczególnych gatunków.
Pojemność 88 jaj kurzych (bażant ok.150szt).
Wykonany z tworzywa sztucznego i ocieplony styropianem.
Grzałka 70W.
Koszt takiego inkubatora 650zł plus 38zł wysyłka.

Pytania proszę kierować na FORUM lub tel. 605 677 060
wodnikus
 
Posty: 24
Rejestracja: Niedziela, 31 Grudzień 2006 16:06
Miejscowość: Kierzków

Postprzez xwiatr » Wtorek, 02 Styczeń 2007 0:20

Witam,

Panie Wodnikus, czy Pańskie inkubatory posiadają elektroniczną regulację wilgotności powietrza lub chociaż czy mają wbudowany higrometr?

Pozdrawiam
xwiatr
 
Posty: 152
Rejestracja: Sobota, 12 Sierpień 2006 0:49

Postprzez wodnikus » Wtorek, 02 Styczeń 2007 8:39

W małych inkubatorach znajduje się higrometr służący do kontroli wilgotności powietrza. Samą wilgotność reguluje się wkładaniem pojemniczków z wodą.
Natomiast w większych urządzeniach montowany jest elektroniczny regulator wilgotności, który samoczynnie reguluje wilgotność. Oczywiście istnieje możliwość dowolnej modyfikacji każdego urządzenia.
wodnikus
 
Posty: 24
Rejestracja: Niedziela, 31 Grudzień 2006 16:06
Miejscowość: Kierzków

...

Postprzez Maciek » Wtorek, 02 Styczeń 2007 18:20

A czy w takim aparacie lęgowym można obniżyć temperaturę o te 0,5 stopnia tak jak zalecają w literaturze, gdy są w nim inne jaja ?

Panie "wodnikus", rozmawiałem ze "wspólnikiem" i ewentualnie wziąłbym inkubator na 600 jaj tylko prosze o radę czy wziąźć aparat lęgowy i tak jak Pan mówił partiami wkładać jaja przekładać na tacki z siatką i tam przeprowadzić wylęg czy kupić może mniejszy inkubator tzn. na 400 jaj i oddzielny klujnik na np.250 (300) proszę o rade.
Z góry dziękuje za odpowiedź.
Pozdrawiam
www.bazanty.pl - najlepsza strona poświęcona hodowli bażantów ;)
Maciek
 
Posty: 142
Rejestracja: Poniedziałek, 20 Listopad 2006 13:52
Miejscowość: Kamienna Góra

Postprzez wodnikus » Wtorek, 02 Styczeń 2007 21:18

Maćku
No to jeszcze raz. Jak sobie obliczyć pojemność inkubatora i klujnika na własne potrzeby.
Pierwsze co trzeba wiedzieć to:

1. Ile jajek dziennie będziemy mogli pozyskać od swoich kur.
JD - Np. 20szt. dzienni.

2.Określamy teraz pojemność klujnika.(Dni Klujnika - DK)
Jajka leżą w klujniku - 3 dni
Po wykluciu pisklaki pozostają - 2 dni
Dezynfekcja - 1 dzień
Rezerwowy dzień - 1 dzień
RAZEM 7 dni

Pojemność klujnika- PK= (DKxJD ) 7dzni X 20szt.= 140szt.

3.Aby określić wielkość inkubatora potrzebujemy:
Czas inkubacji – CI Bażant 21 dni.
Dzielimy to przez Dni Klujnika - DK
Mnożymy wszystko przez pojemność PK

Czyli:

Pojemność inkubatora PI = (CI / DK) * PK (jeśli CI / DK wyjdzie po przecinku zaokrąglamy w górę. Np. 3.1 przyjmujemy jako 4 tyczy się to innych gatunków)

Jak widzisz najważniejsze w tym wszystkim jest określenie JD. To musicie sobie sami określić.
A co do aparatu lęgowego to tak jak Ci mówiłem odradzam ze względów bezpieczeństwa higieny. To jest dobre dla hobbistów którzy posiadają różne gat. I niewielkie ilości.
wodnikus
 
Posty: 24
Rejestracja: Niedziela, 31 Grudzień 2006 16:06
Miejscowość: Kierzków

Postprzez wodnikus » Wtorek, 02 Styczeń 2007 21:25

Dokończenie punktu 3. pojemność inkubatora:

PI= (21 / 7) * 140 = 3 * 140 = 420

PODSUMOWANI
Przy pozyskaniu 20jajek dziennie potrzebujemy:
Pojemność inkubatora PI =420
Pojemność klujnika PK=140
wodnikus
 
Posty: 24
Rejestracja: Niedziela, 31 Grudzień 2006 16:06
Miejscowość: Kierzków

odchowywanie młodych bażantów

Postprzez kogut » Środa, 03 Styczeń 2007 10:50

Wodnikus, czy robisz też ochowalniki. Jestem wprawdzie hobbystą, ale bywa że na hodowlę bążantów mam mało czasu i to najgorsze jest to że jak się najwiecej zaczyna dziać to ja mam najmniej czasu. Kolega montował sobie coś ala skrzynie z płyty osb, gdzie włożył regulator temperatury z żarówki promiennika. Ustawiał sobie zadaną temperature i regulator ją trzymał. Ja pracuje tylko na żarówce i bywa to kłopotliwe, zawsze mam przeczucie, że źle coś robie. A chciałbym żeby pierwsze 2 tyg. życia bażanty spędzały u mjie w optymalnych warunkach.

CO myślisz na temat tego rozwiazania?

Ad. Maciek,
myśle że skoro robisz wszystko od podstaw warto by było moze i u ciebie o czymś takim pomyśleć.
kogut
 
Posty: 246
Rejestracja: Czwartek, 10 Sierpień 2006 18:12

Postprzez wodnikus » Środa, 03 Styczeń 2007 13:30

Wykonuje różnego rodzaju urządzenia, które potrzebują utrzymania stałej wilgotności lub temperatury. Zrobienie takich odchowalników nie stanowi problemu. Tylko musisz podać jakieś konkretniejsze dane na temat ilości pisklaków które maja się tam znajdować. Trzeba się zastanowić czy nie lepiej zadoptować jakieś całe pomieszczenie. Posiadam kontakty z hodowcami drobiu, którzy chętnie udzielają mi rad w niektórych sprawach. A także podrzucają jakąś literaturę. Ale pomimo tego trzeba zachować zdrowy rozsądek i znać biologie bażanta.
wodnikus
 
Posty: 24
Rejestracja: Niedziela, 31 Grudzień 2006 16:06
Miejscowość: Kierzków

...

Postprzez Maciek » Środa, 03 Styczeń 2007 16:13

Jestem pełen podziwu i szacunku dla Pana Wodnikusa. Chyba wszystkim można życzyć takiej wiedzy o wykonywanych przez siebie rzeczach i takiego podejścia do ludzi:)

Kogut ja teraz, już po namyśle kupie raczej ikubator i klujnik oddzielnie (przede wszystkim ze względów higieny) Tobie też radze takie rozwiązanie.

Panie Wodnikus ja musze jeszcze przemyślec i zastanowić się na ile jajek te urządzenia będą miały być. Dziękuje za wzór do liczenia.
Pozdrawiam
www.bazanty.pl - najlepsza strona poświęcona hodowli bażantów ;)
Maciek
 
Posty: 142
Rejestracja: Poniedziałek, 20 Listopad 2006 13:52
Miejscowość: Kamienna Góra

...

Postprzez Maciek » Piątek, 05 Styczeń 2007 20:22

Panie Wodnikus policzyłem sobie ile jajek dziennie będe miał i interesował mnie będzie inkubator na 630 jajek i klujnik na 210. Prosze o podanie ceny takiego zestwau.
www.bazanty.pl - najlepsza strona poświęcona hodowli bażantów ;)
Maciek
 
Posty: 142
Rejestracja: Poniedziałek, 20 Listopad 2006 13:52
Miejscowość: Kamienna Góra

Postprzez wodnikus » Sobota, 06 Styczeń 2007 10:13

Rozumiem, że chodzi ci o ilość jaj bażanta. Jeśli tak to cena takiego zestawu wynosi 3300zł. Ale proponuje Ci założyć dodatkowe termostaty za 80zł szt. To by Cię wyniosło 3460zł. plus przesyłka ok. 150zł.
wodnikus
 
Posty: 24
Rejestracja: Niedziela, 31 Grudzień 2006 16:06
Miejscowość: Kierzków

Postprzez wodnikus » Sobota, 06 Styczeń 2007 10:20

Jeśli zamierzasz kupić ten sprzęt ode mnie. To proszę Cię pośpiesz się z zamówieniem bo i tak będzie w drugiej połowie lutego gotowy.
wodnikus
 
Posty: 24
Rejestracja: Niedziela, 31 Grudzień 2006 16:06
Miejscowość: Kierzków

Postprzez studenttomek » Środa, 18 Lipiec 2007 19:06

Dla osób które chcą same zbudować inkubator (dla osób mających podstawową wiedzę o inkubatorach) polecam sterownik inkubatora.

Powinien rozwiązać 95% dotychczasowych problemów przy budowie własnego inkubatora/klujnika.

Pozdrawiam serdecznie.
studenttomek
 
Posty: 12
Rejestracja: Wtorek, 13 Luty 2007 0:13
Miejscowość: Wrocław

Postprzez marcinerek » Poniedziałek, 10 Grudzień 2007 20:19

Pytanie do Wodnikusa,
czy oferta wciaz jest aktualna?
marcinerek
 
Posty: 106
Rejestracja: Wtorek, 17 Kwiecień 2007 14:44

Re: ...poco kupowc drogi inkubator.....

Postprzez dawid jarno » Poniedziałek, 17 Grudzień 2007 22:06

Maciek napisał(a):Witam!
Co oznacza : półautomatyczne obracanie jaj ?? Co trzeba robić, i jak kupuje jusz inkubator taki na 500 jaj bażancich ( ok 2000 zł) to czy brać od razu z automatycznym obracaniem czy półautomatycznym ??
Pozdrawiam


Witam ja dzisiaj debiutuje,pomyslalem ze napisze,bo poco kupowac drogi inkubator z pelna automatyka skoro mozna zrobic samemu i do tego tanim kosztem!!!Ja swoj inkubator zrobilem jakies trzy lata temu z polaltomatycznym obracaniem jaj(tzn.tace z rolkami przesowane do tylu i do przodu)wyrzucilem te tace i zrobilem nowe rolki z kijow do miotel,kupilem jak najrowniejsze kije,nawiercilem w nich otwory na koncach wsadzilem ciasno gwozdzie bez lebkow,jako pol osie,wziolem dwa plaskowniki nawiercilem w nich otwory co 3 cm o grubosci ciut wiekszej od tych gwozdzi,zeby sie luzno krecily,plaskowniki przykrecilem do scian inkubatora,nastepnie z detki rowerowej pociolem paseczki o grubosci 1 cm ktore dzialaja jak paski klinowe i lacza moje rolki na koncach z obydwu stron na przemian wkanalikach wyzlobionych w celu nieprzesuwania sie gumek,takze jedna rolka napedza druga,i wten sposob rownoczesnie kreca sie wszystkie rolki!!!rolka ktora jest w samym srodku ma podlaczony naped,ja wykorzystalem jakas stara niewielka przekladnie slimakowa bo to musi sie krecic powoli nawet bardzo zeby jaja nie ulegly wstrzasom,do tego jakis niewielki silniczek,ja mam na 12v z wycieraczek z fiata126p,a czasu obracania pilnuje mi regulator czasowy ktory kupilem za 30 zl ma 8 pozycji na dzien do obracania,ja moje jaja w inkubatorze obracam 4 razy na dobe co 6 godz,wiec to wszystko moze ze 100 zl mnie kosztowalo,ale poswiecilem nato prawie caly tydzien wieczorami,ale jestem z tego bardzo zadowolony!pozdrawiam.
dawid ziarno
dawid jarno
 
Posty: 5
Rejestracja: Sobota, 15 Grudzień 2007 21:53
Miejscowość: Wódka

Postprzez michał » Wtorek, 18 Grudzień 2007 21:20

witam
kolego"dawid jarno" czy mógłbyś mi wysłać na email dokładną budowe inkubatrora i czego potrzebuje do zbudowania jego . bo też chce samemu go zrobiś ale niewiem za co mam sie wziąś

z góry dzieki

pozdrawiam
michał
 
Posty: 61
Rejestracja: Niedziela, 02 Grudzień 2007 21:23
Miejscowość: końskie

Postprzez peter_spider » Czwartek, 20 Grudzień 2007 14:47

A co myślicie o inkubatorze z pojemnika styropianowego?
peter_spider
 
Posty: 1
Rejestracja: Wtorek, 27 Listopad 2007 17:03
Miejscowość: Wólka Czernięcińska

...

Postprzez Maciek » Czwartek, 20 Grudzień 2007 17:18

Witam!
Jeżeli chodzi Ci o ten "kupny" to nie jest to rewelacja, jego cena jest niska, ale wystarczy ci na pare sezonów, a taki swój jak zrobisz to będziesz miał na lata.
Pozdrawiam
www.bazanty.pl - najlepsza strona poświęcona hodowli bażantów ;)
Maciek
 
Posty: 142
Rejestracja: Poniedziałek, 20 Listopad 2006 13:52
Miejscowość: Kamienna Góra

Postprzez dawid jarno » Czwartek, 20 Grudzień 2007 22:15

styropian,no lekki ni trzeba go ocieplac tylko chyba ciezko cokolwiek do niego zamontowac??? ja posatwilem na drewno
dawid ziarno
dawid jarno
 
Posty: 5
Rejestracja: Sobota, 15 Grudzień 2007 21:53
Miejscowość: Wódka

Postprzez michał » Piątek, 21 Grudzień 2007 17:46

moglibyście opisać jak inkubator zrobić i co kupićdo jego budowy .
michał
 
Posty: 61
Rejestracja: Niedziela, 02 Grudzień 2007 21:23
Miejscowość: końskie

Postprzez Dave » Piątek, 21 Grudzień 2007 19:16

Ja kupiłem na budowę inkubatora :

Termoregulator z higrometrem

Grzałkę firmy Heka 200W -

Programator Czasowy do silniczka do obracania jaj - na allegro
Polecam tego sprzedającego miły kontakt oraz szybka wysyłka

Silniczek do obracania jaj - tego dostałem od teścia z rożna małe obroty

Rozety powietrzne do regulacji wymiany powietrza - l]

Wentylatorek do Komputera żeby wymusić obieg powietrza

Transformator na 12V do wentylatora - zwykły transformator do halogenów

Rolki - kolki bukowe o średnicy 12mm większych nigdzie nie umiałem dostać kopiłem je w Castoramie za 1mb 2,06zl naciągnę na nie wąż gumowy

Płyta OSB 3 22mm - to na obudowę inkubatora

No i jeszcze muszę kupić plekse na okienko do drzwiczek myślę ze pleksa mniej przepuszcza ciepła niż szyba

Aktualnie wszystkie części elektryczne mam u elektryka co mi je łączy w całość i zabezpiecza mi przed ewentualnym uszkodzeniem będzie to skrzynka sterująca całym inkubatorem
Dave
 
Posty: 21
Rejestracja: Wtorek, 03 Lipiec 2007 19:44
Miejscowość: Pszczyna

Postprzez młody » Sobota, 22 Grudzień 2007 10:30

Zamiast pleksy na drzwiczki spróbuj użyć szyby zespolonej, mój znajomy załatwił sobie całe kompletne skrzydło od okna z pcv z szybą zespoloną. Wyszło naprawde dobrze.
młody
 
Posty: 161
Rejestracja: Piątek, 08 Wrzesień 2006 12:18
Miejscowość: Podkarpackie

Postprzez Dave » Sobota, 22 Grudzień 2007 11:19

właśnie dzisiaj już sobie ja zamówiłem szybę zespolona o grubości 12mm wbrew pozorom wyszła mnie taniej niż pleksa
Dave
 
Posty: 21
Rejestracja: Wtorek, 03 Lipiec 2007 19:44
Miejscowość: Pszczyna

...

Postprzez Maciek » Niedziela, 23 Grudzień 2007 18:44

Dave,
Ja planuje obudowe zrobić trój-warstwową: płyta osb grubsza, styropian 10 (mm) i płyta osb cieńsza, czy może być tak, czy wystarczy pojedyncza płyta ??
Troche wydałeś na tą grzałke, czy może ją zastąpić zwykła grzałka piekrarnikowa ??
Pozdrawiam
www.bazanty.pl - najlepsza strona poświęcona hodowli bażantów ;)
Maciek
 
Posty: 142
Rejestracja: Poniedziałek, 20 Listopad 2006 13:52
Miejscowość: Kamienna Góra

Postprzez Dave » Niedziela, 23 Grudzień 2007 22:10

grzałka z piekarnika odpada temu ze jej moc na pewno jest większa niż 1000W nawet jak by była mniejsza 800W to wyobraź sobie jak długo sie musi schładzać co za tym idzie ze temperatura w inkubatorze może przekroczyć 37,8 C. Możesz tez zastosować żarówki zwykłe ale odradzam nie są długotrwałe. Co do obudowy inkubatora to tak drewno jest świetnym izolatorem ciepła nie musisz dawać styropianu przecież nie będziesz go trzymać w niskich temperaturach tylko raczej w pokojowej temperaturze. Piszesz
Trochę wydałeś na tą grzałkę
to wyobraź sobie ze jak chcesz dać drugą płytę osb cieńsza i styropian to ten inkubator wyjdzie Ci drożej niż ja za niego wydałem i gdzie tu oszczędność?? nie wiem czy 61zl plus koszt przesyłki to dużo za ta grzałkę a grzałka jest typowo przeznaczona do inkubatora
Dave
 
Posty: 21
Rejestracja: Wtorek, 03 Lipiec 2007 19:44
Miejscowość: Pszczyna

Postprzez rapit » Poniedziałek, 24 Grudzień 2007 16:27

Moim zdaniem nie ma co szaleć z izolacją, bo i tak w inkubatorze musi być dobra wntylacja.
Maciek jak dasz podwójną płytę osb to twój inkubator przybierze na wadze ale sam się zastanawiam czy ta izolacja dużo da?
rapit
 
Posty: 241
Rejestracja: Poniedziałek, 28 Sierpień 2006 10:39
Miejscowość: Polska

...

Postprzez Maciek » Poniedziałek, 24 Grudzień 2007 18:28

Ja dopiero zaczynam moją przygodę z "tymi" sprawami i brak mi doświadczenia praktycznego... Cena płyty OSB nie spełnia tu dużej roli bo mam mały zapas na budowie ( chyba 5 m2). Miałem już taką wizję budowy tego inkubatora : termoregulator taki jak u Dave'a z higrometrem za 117 zł, wiatraczek od komputera, cały aparat ma być bez automatycznego obracania jaj, nie duży, na 200-300 jaj bażancich. no i właśnie obudowę planowałem zrobić ocieplaną, potrójną, ale jak tak mówicie to zrobie pojedynczą z grubszej płyty. Jako element grzewczy planowałem zwykłą spiralkę piekarnikową, ale chyba też zastosuję taką jak Dave.
Pozdrawiam
www.bazanty.pl - najlepsza strona poświęcona hodowli bażantów ;)
Maciek
 
Posty: 142
Rejestracja: Poniedziałek, 20 Listopad 2006 13:52
Miejscowość: Kamienna Góra

Następna

Wróć do Inkubacja i wylęgi

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości

Polecamy:
Hodowla bażantów

Reklama:
Inkubatory do jaj
Sklep hodowlany