Inkubator do bażantów

Okres inkubacji to dla hodowli najważniejsza sprawa. Od tego zależy skuteczność naszej hodowli.
Piszcie tutaj o swoich problemach podczas inkubacji, klucia, odchowywania w pierwszych dniach życia ptaków.

Inkubator do bażantów

Postprzez didia12 » Poniedziałek, 19 Listopad 2012 11:47

Witam serdecznie. Mam już paru miesięcy kilkanaście bażantów. W przyszłym roku planuje powiększyć hodowlę poprzez wylęg własnych piskląt. Dlatego chciałbym się dowiedzieć, w jaki sposób najlepiej powinny być prowadzony wylęg bażantów?
Czy mają one być do końca wysiadywane przez samice czy raczej lepszym rozwiązaniem byłoby zaopatrzyć się w specjalny inkubator? Jakie są wasze doświadczenia w tej kwestii?
didia12
 
Posty: 54
Rejestracja: Środa, 17 Październik 2012 7:13

Re: Inkubator do bażantów

Postprzez mokwam » Wtorek, 20 Listopad 2012 0:12

Niestety w warunkach wolierowych bażanty niechętnie wysiadują jajka. Oczywiście jeżeli mają bardzo dobre warunki to zdaża się, że kura "usiądzie" na jajkach, ale przynajmniej w moim przypadku to się jeszcze nie zdażyło. Zdecydowanie do wylęgu polecam inkubator. W tym roku przeprowadziłem mały eksperyment. Zebrałem odpowiednią ilość jaj jakie były mi potrzebne do inkubatora, a następne zniesione jaja zostawiłem kurom w wolierze. Miałem nadzieję, że kury zaczną wysiadywać, ale niestety tak się nie stało pomimo iż uważam, że w mojej wolierze mają bardzo dobre warunki. Natomiast wylęgalność w inkubatorze miałem na poziomie 75% co jak wezmę pod uwagę, że całe stado składało sie tylko i wyłącznie z młodych bażantów (jednorocznych) uważam za całkiem niezły wynik.
mokwam
 
Posty: 73
Rejestracja: Niedziela, 07 Październik 2012 10:54
Miejscowość: Zator

Re: Inkubator do bażantów

Postprzez sputnik » Wtorek, 20 Listopad 2012 8:17

Dokładnie, zgadzam się z mokwamem. Jeżeli zależy Ci na powiększeniu hodowli to bierz inkubator. Tak naprawdę to nie jest wcale takie trudne. I kupisz urządzenie już za jakieś 300 zł. Jak coś to pytaj na forum, postaramy się doradzić :)
sputnik
 
Posty: 288
Rejestracja: Poniedziałek, 23 Styczeń 2012 14:14

Re: Inkubator do bażantów

Postprzez Pio45 » Wtorek, 20 Listopad 2012 8:50

Ja tez o naturalnych legach moglem pomarzyc, ptaki nie bardzo kwapily sie do wysiadywania mlodych...samice zatracily po prostu instynkt. Od wielu lat korzystam również z inkubatora i zgadzam sie z poprzednikiem - to tylko tak trudno wyglada, najgorsze jak pamietam byly moje pierwsze wylegi , a potem to juz z górki
Pio45
 
Posty: 205
Rejestracja: Poniedziałek, 23 Styczeń 2012 14:57

Re: Inkubator do bażantów

Postprzez didia12 » Wtorek, 20 Listopad 2012 10:47

Właśnie dlatego pytam bo obawiałam (i widzę że słusznie) że mogą być problemy z wysiadywaniem jaj przez bażanty. Dlatego zapobiegawczo pytam teraz, gdy mam czas żeby się odpowiednio przygotować a nie panikować wiosną, kiedy już jajka będą wysiadywane. :lol:

Jestem zielona w kwestii inkubatorów może macie jakieś sprawdzone modele albo możecie polecić dobrych dostawców?
didia12
 
Posty: 54
Rejestracja: Środa, 17 Październik 2012 7:13

Re: Inkubator do bażantów

Postprzez mokwam » Wtorek, 20 Listopad 2012 22:27

Ja w zeszłym roku kupiłem dokładnie coś takiego:

allegro.pl/inkubator-legowy-do-jaj-wylegarka-klujnik-lcd-i2792463453.html

Jest to co prawda półautomat (konieczność ręcznego obracania jaj), ale świetnie utrzymuje temperaturę i przede wszystkim bardzo cicho pracuje. Istnieje mozliwość dokupienia do tego inkubatora napędu do tacy i wtedy mamy pełny automat. Można tez od razu kupić automat, ale niestety wtedy trzeba się liczyć z wydatkiem nie 300 a około 600 złotych.
Moim zdaniem przy 56 jajkach jakie mieści taca ręczne obracanie jajek to sama przyjemność z brania udziału w wylęgu - no i dwa razy dziennie mamy wszystko pod kontrolą.

Można oczywiście kupić coś znacznie tańszego z tak zwanej garażowej produkcji, ale szczerze powiedziawszy nie spotkałem zbyt wielu pochlebnych opinii na różnego rodzaju forach o takich samoróbkach.
mokwam
 
Posty: 73
Rejestracja: Niedziela, 07 Październik 2012 10:54
Miejscowość: Zator

Re: Inkubator do bażantów

Postprzez sputnik » Środa, 21 Listopad 2012 8:30

Przy takiej niskiej cenie nie ma sensu brać inkubatorów własnej produkcji, które najczęściej są wątpliwej jakości. Możesz wybrać na allegro jakiś model albo obok z reklamy na www.infermo.pl mają bardzo duży wybór, na pewno coś znajdziesz dla siebie.
sputnik
 
Posty: 288
Rejestracja: Poniedziałek, 23 Styczeń 2012 14:14

Re: Inkubator do bażantów

Postprzez Pio45 » Środa, 21 Listopad 2012 9:41

Ogólnie to odradzam tez kupno styropianowych inkubatorów, bardzo wadliwe, do tego nawet ich nie zdezynfekujesz. Moim zdaniem lepiej pare złotych dołożyć niż poźniej się martwić i kupować drugi. Tez mam z inkubator półautomatyczny i wcale mi nie przeszkadza ze musze korbką obracac (i tak wszystkie sie przechylaja równocześnie), choc to tez zalezy od czasu ile sie ma
Ja ogólnie jeszcze kilka lat temu kupilem do swojego modelu wilgotnościomierz i powiem Ci ze mi sie przydal, bo dziwilem się czemu mam słabe lęgi skoro wszytko wydawalo mi się ok, a jak sie pozniej okazalo przelałem wody. Niby teraz z czasem juz sie nauczylem, ale i tak go stosuje.
Pio45
 
Posty: 205
Rejestracja: Poniedziałek, 23 Styczeń 2012 14:57

Re: Inkubator do bażantów

Postprzez Dudek » Czwartek, 29 Listopad 2012 19:52

Całkiem fajny ten inkubator a i cena całkiem przystępna
Dudek
 
Posty: 3
Rejestracja: Czwartek, 29 Listopad 2012 19:41

Re: Inkubator do bażantów

Postprzez sputnik » Piątek, 30 Listopad 2012 8:40

Rozumiem, że masz a myśli ten z allegro. Zgadzam się całkowicie za te pieniądze to idealne urządzenie na początek przygody z inkubowaniem jaj :)
sputnik
 
Posty: 288
Rejestracja: Poniedziałek, 23 Styczeń 2012 14:14

Re: Inkubator do bażantów

Postprzez Dudek » Piątek, 30 Listopad 2012 14:29

Tak chodzi mi o inkubator z allegro.pl
Dudek
 
Posty: 3
Rejestracja: Czwartek, 29 Listopad 2012 19:41

Re: Inkubator do bażantów

Postprzez sputnik » Wtorek, 18 Grudzień 2012 8:22

Zapomniałem dodać, żeby wybierać modele z możliwością zmiany temperatury - jest to przydatne podczas klucia.
sputnik
 
Posty: 288
Rejestracja: Poniedziałek, 23 Styczeń 2012 14:14


Wróć do Inkubacja i wylęgi

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości

Polecamy:
Hodowla bażantów

Reklama:
Inkubatory do jaj
Sklep hodowlany