Ilość bażantów

Okres inkubacji to dla hodowli najważniejsza sprawa. Od tego zależy skuteczność naszej hodowli.
Piszcie tutaj o swoich problemach podczas inkubacji, klucia, odchowywania w pierwszych dniach życia ptaków.

Ilość bażantów

Postprzez luzak » Sobota, 05 Kwiecień 2014 11:04

Witam Serdecznie.
Posiadam 3 kurki i 3 koguty bażanta łownego oraz jednego koguta bażanta kaukaskiego.
Wszystkie trzymam w jednej dużej wolierze z dostępem do budynku gospodarczego (kurnika) do którego mają cały czas dostęp.
Moje pytanie dotyczy tego czy moge trzymać wszystkie bażanty razem czy też powinienem oddzielić koguty i zostawic tylko jednego. Jeśli musze zostawić tylko jednego samca to czy może być to bażant kaukaski z kurkami bażanta łownego?

Z góry dziekuje za wszystkie rady.
Załączniki
woliera.jpg
:)
woliera.jpg (255.33 KiB) Obejrzany 20155 razy
luzak
 
Posty: 5
Rejestracja: Poniedziałek, 24 Marzec 2014 13:32

Re: Ilość bażantów

Postprzez galazkairek » Niedziela, 06 Kwiecień 2014 8:24

Witam !
Trzeba uważać aby samce nie zaczęły walczyć. Jest niebezpieczeństwo że będą zabiegać o względy kurki ... szczególnie w okresie godowym. Obserwuj kolego zachowanie ptaków może inne gatunki nie będą z sobą rywalizować, czytałem nawet tutaj iż zachodzi taka możliwość.
Awatar użytkownika
galazkairek
 
Posty: 62
Rejestracja: Czwartek, 27 Marzec 2014 8:29

Re: Ilość bażantów

Postprzez KasiaB87 » Poniedziałek, 07 Kwiecień 2014 18:08

z doświadczenia wiem że lepiej jak jest jeden kogut bo u nas dochodziło do krwawych walk. Trzeba było jednego sprzedać.
i wiem że najlepszy komplet to 1 kogut + 3-4 kury.

Myślę że może być kogut innego gatunku ale czy warto robić taką krzyżówkę młodych?
KasiaB87
 
Posty: 8
Rejestracja: Poniedziałek, 07 Kwiecień 2014 18:03

Re: Ilość bażantów

Postprzez luzak » Poniedziałek, 07 Kwiecień 2014 18:36

Juz 2 koguty byłem zmuszony zabrac bo strasznie sie dziobały. Zostały mi teraz w wolierze 2 koguty i 3 kurki. Wczoraj zniosły pierwsze jajko dzisiaj jest drugie. Nie wiem czy mam je zabrac czy też zostawić ? hym....
luzak
 
Posty: 5
Rejestracja: Poniedziałek, 24 Marzec 2014 13:32

Re: Ilość bażantów

Postprzez KasiaB87 » Poniedziałek, 07 Kwiecień 2014 19:29

moje rozbijają jajka, jak masz duzo miejsca i kura wygrzebuje sobie miejsce w którym znosi jajko to ja bym zostawiła, zresztą zobaczysz czy kolejne jajka będą w tym samym miejscu czy nie, bo jak kazde w innym miejscu to raczej nie ma sensu zostawiac :D
KasiaB87
 
Posty: 8
Rejestracja: Poniedziałek, 07 Kwiecień 2014 18:03

Re: Ilość bażantów

Postprzez zigi69 » Poniedziałek, 07 Kwiecień 2014 19:47

Jeśli nie chcesz aby koguty ucierpiały to pozostaw tylko jednego, będą ciągłe walki aż jeden zginie i to na 1000%. Koguty nie tolerują innych kogutów na tak małych powierzchniach. Możesz zostawić koguta kaukaskiego część młodych poda się na niego inne na kury ogólnie wiadomo genetyka krzyżówki i te sprawy. Jajka zbieraj. Prawdopodobieństwo że kura Ci siądzie na jajkach jest równie znikome jak to że koguty się nie pozabijają. Za mała powierzchnia za dużo bażantów.
zigi69
 
Posty: 255
Rejestracja: Wtorek, 11 Maj 2010 19:48
Miejscowość: Gierałtowiczki

Re: Ilość bażantów

Postprzez luzak » Poniedziałek, 07 Kwiecień 2014 20:40

Wielkie dzięki za wszystkie bardzo przydatne informacje. Jutro zobacze czy bedzie kolejne jajko w tym samym miejscu. Zabiore te jajka. Jak uzbieram wieksza ilość to podłożę pod kurę. Czy to prawda,że pierwsze jajka są czyste i nic sie znich nie wylęgnie?
luzak
 
Posty: 5
Rejestracja: Poniedziałek, 24 Marzec 2014 13:32

Re: Ilość bażantów

Postprzez mokwam » Poniedziałek, 07 Kwiecień 2014 20:55

Nie ma takiej zasady, że pierwsze jajka są czyste. Owszem z doświadczenia wiem, że jest pewien odsetek jaj czystych (może nawet nieco wyższy jak wśród jajek zniesionych później), ale nie można generalizować że pierwsze jajka do niczego się nie nadają. Ja na przykład w zeszłym roku miałem wysoką wylęgalność na poziomie 80%, a wylęgalność z jajek zebranych w pierwszym tygoniu wynosiła około 60%.

Pozdrawiam,
mokwam
 
Posty: 73
Rejestracja: Niedziela, 07 Październik 2012 10:54
Miejscowość: Zator

Re: Ilość bażantów

Postprzez luzak » Poniedziałek, 07 Kwiecień 2014 21:13

Ja w zeszłym roku kupiłem sobie 20 jajek podłożyłem je pod kwoke i wykluło sie 11 małych. Reszta jaj była czysta. Mam jeszcze takie pytanie. Moje uwielbiają kolby kukurydzy i ześrutowaną kukurydzę. A czy ktoś daje bażantom soje?
luzak
 
Posty: 5
Rejestracja: Poniedziałek, 24 Marzec 2014 13:32

Re: Ilość bażantów

Postprzez zigi69 » Wtorek, 08 Kwiecień 2014 20:33

Jeśli chodzi o czyste jajka to pojawiają sie one ale u młodych kur. Pierwsze jajka są najczęściej czyste. U kur u których nie jest to pierwszy sezon nieśności procent czystych jaj jest znikomy. Nie mniej jednak na pojawienie sie czystych jaj wpływ ma wiele czynników. Choćby zaburzenia pogodowe.
zigi69
 
Posty: 255
Rejestracja: Wtorek, 11 Maj 2010 19:48
Miejscowość: Gierałtowiczki

Re: Ilość bażantów

Postprzez KasiaB87 » Wtorek, 13 Maj 2014 19:47

a ja się nie zgodzę z tym że pierwsze jajka są czyste bo w zeszłym roku mielismy młode kury i były wszystkie jajka dobre, w tym roku tez mamy młode kury i czyste są od jednej która ma złamane juz od dawna skrzydło, gdzieś czytałam ze jak kura jest chora lub ma jakis defekt jak w tym przypadku skrzydło uszkodzone to kogut jej nie pokryje i widze ze to prawda,
a wiem że to jej jajka bo wszystkie które wyrzucam sa identyczne, kazda kura znosi troszeczke inne jajka, i wiem ze te są od tej właśnie....
KasiaB87
 
Posty: 8
Rejestracja: Poniedziałek, 07 Kwiecień 2014 18:03


Wróć do Inkubacja i wylęgi

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości

Polecamy:
Hodowla bażantów

Reklama:
Inkubatory do jaj
Sklep hodowlany