Ile wkońcu tych kurek na jednego koguta.

Wszystko to co niezbędne jest do hodowli bażantów. Porady i sugestie na temat budowy wolier, pomiesczeń odchowalnikowych, itp. Pytania jak zrobić, jak zorganizować itp...

Ile wkońcu tych kurek na jednego koguta.

Postprzez młody » Wtorek, 12 Wrzesień 2006 11:48

Zgodnie z waszymi radami zakupiłem pierwszą książkę o hodowli bażantów, konkretnie: "Bażanty- gatunki, pielęgnacja, choroby" bo chyba nie ma zabardzo innych książek na rynku.
Tutaj wyczytałem, iż na jednego koguta moze przypadać nawet 20 kurek. Troche budzi to moje zaniepokojenie bo słyszałem że 5-6 to już jest max. Co o tym sądzicie, bo na mój rozum to tak troche dużo, moze zależy to od jakości- mocy koguta :)?
młody
 
Posty: 161
Rejestracja: Piątek, 08 Wrzesień 2006 12:18
Miejscowość: Podkarpackie

Postprzez kogut » Wtorek, 12 Wrzesień 2006 14:32

Tak też czytałem ze moze być 20 kurek na koguta. Hmm niezłłe gniazdko. Ale skąd taka informacja, kto to sprawdził. Chyba że istnieją takie goguty których moce przerobowe są zadziwiające.
Ja jestem zdania ze przynajmniej u bażantów łownych to 5kur na koguta to optimum. Raz pozwoliłem sobie na próbe dałem 8 do 1 i wyszło 30% jaj pustych.
Pozdrowionka
kogut
 
Posty: 246
Rejestracja: Czwartek, 10 Sierpień 2006 18:12

Postprzez xwiatr » Wtorek, 12 Wrzesień 2006 18:41

Zdaje się, że kiedyś widziałem tę książke w empiku. Wydana bardzo ładnie, ale przeczytałem na miejscu parę stron i... nie zdecydowałem się.

Tego że 20 kur na bażanta to akurat tam nie wyczytałem, ale jeśli tak tam jest napisane to pasowałoby mi to do trzeciego działu tej książki: "choroby".
Wedle mojego uznania 20 kur na jednego koguta to albo hodowca jest chory albo kogut będzie chory. Ja przeczytałem w sumie kilka pozycji. I przyznam że najciekawszą znalazłem w miejscowaje bibliotece w domu strażaka. Wydana w latach 50'tych, niektóre fakty nieco przestarzałe ale daje gruntowne podstawy. Do tego była napisana bardzo przystępnym językiem. Tytuł nie był wyszukany "Bażanty", ale niestety nie pamiętam autorów ani wydawnictwa.
Wedle mojego uznania to 7-8 kurek to max, tak chyba nawet jest napisane na bazanty.pl

Pozdrawiam
xwiatr
 
Posty: 152
Rejestracja: Sobota, 12 Sierpień 2006 0:49

Postprzez rapit » Czwartek, 14 Wrzesień 2006 9:28

Ja uważam że nie można jednoznacznie określić jaka liczba kurek jest najlepsza. Bo za mało to źle, za duż to jeszcze źlej. Wszystko zlaezy od koguta, jeden jest lepszy od drugiego. Ale co by tutaj nie powiedzieć to z 20-toma sztuakmi to se żaden nie da rady. Miałem raz tak, że wsadziłem 7 kur i miałem prawie 100 procentowe zapłodnienie. Ale i tak najlepsza ilość moim zdaniem to 5 masymalnie 6 jak kogut wygląda dobrze.
rapit
 
Posty: 241
Rejestracja: Poniedziałek, 28 Sierpień 2006 10:39
Miejscowość: Polska

Postprzez tragopan » Piątek, 08 Grudzień 2006 19:50

Na jednego bażanta łownego samca może przypadać od 1-nawet 10 kur.
Tylko muszą być spełnione pewne kryteria: doś duża woliera dla większego stada, jakoś karmy, więcej zieleniny dla większego stada, zdrowotność i kondycja stada, wiek samca- czym starszy tym mniej reproduktywny. W małej wolierze może wystąpić dominacja kur. Czyli jest jedna lub kilka kur dominujących które samiec kryje. A reszta kur jest odganiana od samca lub nawet samiec jest zrzucany z sidajacej kury. Ale praktycznie zalecił bym dla bazanta łownego 3-6 kur na jednego samca.
tragopan
 
Posty: 44
Rejestracja: Piątek, 01 Grudzień 2006 15:44
Miejscowość: ALEKSANDRIA

Re: Ile wkońcu tych kurek na jednego koguta.

Postprzez jarcysz » Środa, 09 Marzec 2011 20:33

Czy kogut od kur moze zapłpdnić kury bażanta, i czy kogut bażanta zapłodni zwykłe nioski?
jarcysz
 
Posty: 1
Rejestracja: Środa, 09 Marzec 2011 20:24

Re: Ile wkońcu tych kurek na jednego koguta.

Postprzez kogut » Czwartek, 10 Marzec 2011 23:43

Teoretycznie nie, ale w praktyce róznie bywa. Znajomy dochował się hybrydy od kury domowej i bazanta mongolskiego- koguta. Wyszedł bardzo brzydki ptak.
kogut
 
Posty: 246
Rejestracja: Czwartek, 10 Sierpień 2006 18:12

Re: Ile wkońcu tych kurek na jednego koguta.

Postprzez bronia » Piątek, 25 Marzec 2011 12:16

ja mam 5 do 1 i jest dobrze kogut daje radę ;)
bronia
 
Posty: 21
Rejestracja: Poniedziałek, 29 Listopad 2010 10:55

Re: Ile wkońcu tych kurek na jednego koguta.

Postprzez Fabianoyamaha199 » Czwartek, 14 Kwiecień 2011 9:08

Mam dużo kurek ale to tak 7 to max na jednego.

Pozdrawiam Fabian :wink:
Fabianoyamaha199
 
Posty: 10
Rejestracja: Czwartek, 14 Kwiecień 2011 8:42


Wróć do Urządzenia hodowlane

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości

Polecamy:
Hodowla bażantów

Reklama:
Inkubatory do jaj
Sklep hodowlany