I raz mam młode

Wszelkiego rodzaju informacje, pomoce, sugestie na temat pielęgnacji i żywienia bażantów. Zapraszamy do dyskusji związanych problemami żywienia i zabiegów pielęgnacyjnych.

I raz mam młode

Postprzez Roman » Czwartek, 31 Maj 2007 22:07

Witam wszystkich pierwszy raz mam młode bażanciki. Czy ktoś wie po jakim czasie można odróżnic kure od koguta. Nie mam odpowiedniej paszy dla nich, wiec daje im pasze dla indyk czy tak można czy coś im dodawac.
Pozdrawiam.
Roman
 
Posty: 3
Rejestracja: Czwartek, 10 Maj 2007 21:31
Miejscowość: Skarżysko

Postprzez Hobbysta » Piątek, 01 Czerwiec 2007 7:41

Ja daję swoim jeszcze gotowane na twardo jajko i twaróg. Bażanty jak indyki potrzebują w tym okresie dużo białka zwierzęgo a nie wiem czy pasze zawierają go tyle ile im potrzeba. Jeśli są to bażanty łowne to ich płeć odróżnisz koło 2 miesiąca zycia.
Hobbysta
 
Posty: 27
Rejestracja: Piątek, 04 Maj 2007 11:43
Miejscowość: śląskie

Postprzez xwiatr » Piątek, 01 Czerwiec 2007 7:46

Witaj,

Płeć bażantów najłatwiej odróżnić gdy zaczną się pierzyć. W oklicach 7-8 tygodnia po wykluciu. Kogutom zaczynają się wtedy pojawić czerwonawe pióra na szyi.

Jeśli chodzi o karmienie to faktycznie w pierwszej fazie najlepiej karmić je paszą. Może to być pasza dla indyków lub dla perliczek.
Później stopniowo będzie można dodawać ziarna zbóż, oraz różne ważywa, marchewka, kapusta itp.

Moje bażanty na przykład bardzo lubią kapustę pekińską.
xwiatr
 
Posty: 152
Rejestracja: Sobota, 12 Sierpień 2006 0:49

Postprzez edgar9 » Piątek, 01 Czerwiec 2007 9:12

Fajnie jest to przedstawione tej na stronie: Zdjęcia bażantów

Tam jest zdjęcie bązantów w 7-8 tygodniu życia.
edgar9
 
Posty: 40
Rejestracja: Czwartek, 10 Sierpień 2006 12:50
Miejscowość: Kalisz

Postprzez Bodzio » Środa, 06 Czerwiec 2007 6:51

Co do paszy dla indyków, to rzeczywiście można ją stosować. Ale słyszałem że ma za mało białka. Bażanty potrzebują go znacznie więcej, dlatego to dodawanie siekanego jajka to bardzo dobre rozwiązanie.

Sam mam zresztą problem w tym roku mam około 50 bażancików, maja troche ciasno i wydziobuja sobie pióra, niektóre na grzbiecie już prawie nie mają piór. Jak temu zaradzić? Jak sobie z tym radzicie.
Bodzio
 
Posty: 131
Rejestracja: Czwartek, 02 Listopad 2006 16:47

Postprzez Hobbysta » Środa, 06 Czerwiec 2007 9:55

Wydaje mi się, że przyczyna tkwi (jak sam napisałeś) w zbyt dużym zagęszczeniu, a i lubi się do tego jeszcze "przyczepić" brak jakiegoś składnika w pożywieniu. Z mojego doświadczenia wynika, że nawet jeśli się usunie wszystkie potencjalne przyczyny to całkowicie trudno jest się pozbyć tego wydziobywania. Staje się to potem chyba jakimś nawykiem i bażanty się dziobią jak gdyby z przyzwyczajenia, nawet jeśli im niczego nie brakuje. Radziłbym zwiększyć im wybieg (jesli to możliwe) i dawać im dużo białka zwierzęcego. Nie zaszkodziłoby też zafundowanie im czegoś, co by pochłaniało ich uwagę np. spore ilości zielonki, plewy z siana, czy fragmenty darni z jakimiś roslinami, które lubią (powinno to przynajmniej zmniejszyć kanibalizm). Ciekawe jest to, że takie nawyki bardzo rzadko się pojawiają u ptaków kiedy stadko nie jest duże i mają sporo miejsca, więc chyba gdzieś tu trzeba by szukać rozwiązania.
Hobbysta
 
Posty: 27
Rejestracja: Piątek, 04 Maj 2007 11:43
Miejscowość: śląskie


Wróć do Karmienie i pielęgnacja.

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron
Polecamy:
Hodowla bażantów

Reklama:
Inkubatory do jaj
Sklep hodowlany