Hodowla kuropatw

Wszystko to co niezbędne jest do hodowli bażantów. Porady i sugestie na temat budowy wolier, pomiesczeń odchowalnikowych, itp. Pytania jak zrobić, jak zorganizować itp...

Hodowla kuropatw

Postprzez Maciek » Piątek, 26 Styczeń 2007 20:46

Witam!
Mam nadzieje, że Koledzy Hodowcy nie będą mieli nic przeciwko, mojemu zapytaniu o hodowle kuropatw na tym forum.
Wpadłem na pomysł, równoległej hodowli bażantów i kuropatw, biorąc pod uwagę aspekt introdukcji i zasiedleń zwierzyną drobną w naszym kole. Moje pytanie tyczy się wymogów terenowych tzn. ile m2 ma mieć woliera na stadko podstawowe, tego tyczy sie moje drugie pytanie ile sztuk powinno być w stadku podstawowym (ile kur na ile kogutów).Czy w 1 wolierze mogą przebywać np. dwa lub więcej koguty ?? Czy pisklaki mają takie same wymagania jak bażanta łownego, ile trwa okres inkubacji itp.
Wiem, że troche sie tego nazbierało, ale będe bardzo wdzięczny za odpowiedź.
Pozdrawiam
Maciek
www.bazanty.pl - najlepsza strona poświęcona hodowli bażantów ;)
Maciek
 
Posty: 142
Rejestracja: Poniedziałek, 20 Listopad 2006 13:52
Miejscowość: Kamienna Góra

Postprzez kogut » Piątek, 26 Styczeń 2007 23:33

Witaj Ma cku po dłuższej przerwie.
Myslę że nikt się nie pogniewa, że piszesz o kuropatwach, zresztą wiekszośc chyba ludzi na forum nie ogranicza sie do hodowli jedynie bazantów. Nie mam juz kuropatw ale mam pewne doświadczenia z przed paru lat.

Podstawowa informacja jest taka, ze hodowla kuropatw wymaga zezwolenia. Nie jest to tak jak z bazantami. Poprosyu musisz miec zezwolenie od Wojewody lub starosty. Ale nie zniechęcaj się przypadkiem, poprostu trzeba mieć to na uwadze albo załatwić pozwolenie albo tak jak większość hodowców poprostu hoduj i miej to na uwadze :)
teraz do rzeczy, odpowiedź na twoje pytania:


Moje pytanie tyczy się wymogów terenowych tzn. ile m2 ma mieć woliera na stadko podstawowe, tego tyczy sie moje drugie pytanie ile sztuk powinno być w stadku podstawowym (ile kur na ile kogutów)


Kuropatwy sa zwierzętami monogamicznymi, czyli kojarzyą się w pary, 1 kogut+1 kurka. Dodatkowo koguty są bardzo zaciekłe i bronią teretorium i jescze bardziej niż bazanty potrafią zwalczać konkurencje. Ja próbowałem trzymać je w wolierze z bażantami, i ten mały kogucik kuropatw gonił bazanta aż pióra leciały, tak więc trzymanie z bażantami raczej odpada. Aczkolwiek kolega trzymał z bażantami i problemów nie było. Byłem kiedys na fermie i pary kuropatw trzymali w klatkach takich około 2 mkw z polową zadaszoną i rzekomo w ten sposób uzyskiwali najlepsze efekty. Mlode odchowywali podobnie jak bazanty.

Czy pisklaki mają takie same wymagania jak bażanta łownego, ile trwa okres inkubacji itp.



Nie miałem sukcesów hodowlanych w tym zakresie tak więc dobrym doradcą napewno co do inkubacji nie bede.

Pozdrawiam
kogut
 
Posty: 246
Rejestracja: Czwartek, 10 Sierpień 2006 18:12

...

Postprzez Maciek » Sobota, 27 Styczeń 2007 9:12

Dzęki Kogut!
Co do trzymania bażantów i kuropatw w jednej wolierze to, nawet o tym nie myślałem, napisałem, że będe chciał hodować je równolegle ale w innych wolierach. Dziękuje za cenne porady, pozwolenie da się załatwić ;) Znalazłem na "Allegro" fajną książkę pt."Kuraki polne-bażant i kuropatwa" - opisuje ona hodowlę kuropatwy i bażanta w celach intrdoukcji. Już zamówiłem, i po przeczytamiu, na pewno będe bogatszy w wiedzę o hodowli kuropatw.
Jeszcze raz dziękuje i pozdrawiam!
Maciek
www.bazanty.pl - najlepsza strona poświęcona hodowli bażantów ;)
Maciek
 
Posty: 142
Rejestracja: Poniedziałek, 20 Listopad 2006 13:52
Miejscowość: Kamienna Góra

Postprzez rapit » Poniedziałek, 29 Styczeń 2007 10:28

Kuropatwa jest nacznie trudniejsza w hodowli niż bażant. Chyba głównie przez to że należy trzymać je w parach. Na 5 kurek kuropatwy musisz karmic 5 kogucików :( Ale zapewne dostarczy wiele przyjemnych chwil, bo kuropatwy to naprawde wdzieczne ptaki.

Maćku napisz jak tam twoje prace nad wolierami, czy budujesz, czy dasz rade ruszyć w lutym z obsadą wolier?

Pozdrawiam
rapit
 
Posty: 241
Rejestracja: Poniedziałek, 28 Sierpień 2006 10:39
Miejscowość: Polska

...

Postprzez Maciek » Poniedziałek, 29 Styczeń 2007 17:18

Witam Rapit!
W tym roku na pewno nie zaczne, chyba że wpuszcze bażanty i ewentualnie kuropatwy w listopadzie, woliery zaczne budowac równolegle z budową domu. Prawie wszystko jest dopięte na ostatni guzik, materiały zapewnione, tylko jeszcze nie wiem z kąd wziąźć ptaki.
Pozdrawiam i dzięki za pamięć !
www.bazanty.pl - najlepsza strona poświęcona hodowli bażantów ;)
Maciek
 
Posty: 142
Rejestracja: Poniedziałek, 20 Listopad 2006 13:52
Miejscowość: Kamienna Góra

Klatkowa hodowla kuropatw

Postprzez Maciek » Poniedziałek, 03 Wrzesień 2007 12:11

Witam!
Chciałbym poruszyć temat klatkowej hodowli kuropatw, czy słyszeliście o czymś takim, prosze o info ??
Pozdrawiam
www.bazanty.pl - najlepsza strona poświęcona hodowli bażantów ;)
Maciek
 
Posty: 142
Rejestracja: Poniedziałek, 20 Listopad 2006 13:52
Miejscowość: Kamienna Góra

Postprzez xwiatr » Środa, 05 Wrzesień 2007 7:37

Witam,

Faktycznie, o czymś takim słyszałem.
Podobno ławiej je hodować w małych klatkach, gdyż są one monogamiczne. Dlatego też w jednej klatce może przebywać tylko jedna parka.
Jeśli więc by każdą taką parkę trzymać w wolirze to byoby to zupełnie nieopłacalne. Klatki mają tę zaletę, że można ustawiać je pietrowo.

Nie wiem jednak jak wygląda tam sprawa rozrodczości. Kuropatwy są bardziej zdziczałe od bażantów. Takie klatki są więc dla nich na pewno stresujące. A to pewnie wpływa na ich wyniki w lęgach.

Pozdrawiam
xwiatr
 
Posty: 152
Rejestracja: Sobota, 12 Sierpień 2006 0:49


Wróć do Urządzenia hodowlane

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

Polecamy:
Hodowla bażantów

Reklama:
Inkubatory do jaj
Sklep hodowlany