dzikie bażanty na działce.

Wszelkiego rodzaju informacje, pomoce, sugestie na temat pielęgnacji i żywienia bażantów. Zapraszamy do dyskusji związanych problemami żywienia i zabiegów pielęgnacyjnych.

dzikie bażanty na działce.

Postprzez Leszek » Poniedziałek, 07 Październik 2013 6:58

Witam w bażanciarni.Mam pytanie : jak dokarmiać dzikie bażanty które przychodzą na działkę.Jest piękny samiec i harem czterech pań. Leszek.
Leszek
 
Posty: 3
Rejestracja: Środa, 02 Październik 2013 11:45

Re: dzikie bażanty na działce.

Postprzez janek » Środa, 09 Październik 2013 7:25

Witaj! Myślę, że możesz im dawać paszę. Szczególnie w okresie zimowym, bo zima jest najtrudniejszym dla nich okresem do przetrwania.
janek
 
Posty: 101
Rejestracja: Wtorek, 24 Styczeń 2012 15:32

Re: dzikie bażanty na działce.

Postprzez Jan77 » Środa, 09 Październik 2013 8:18

Podawaj jakies mieszanki zbożowe, do tego owoce i warzywa jak np. marchew, jabłka, jarmuz, pomidory, sałate czy kapustę pekinska.jeśli nie masz możliwości zawsze można kupic jakąs gotowa mieszankę
Jan77
 
Posty: 142
Rejestracja: Wtorek, 31 Styczeń 2012 14:27

Re: dzikie bażanty na działce.

Postprzez garzew2 » Środa, 09 Październik 2013 9:26

A nie uważacie że nie powinno się dokarmiać dziki zwierząt. One zamiast samemu sobie dawać radę, przyzwyczają się do jedzenia od człowieka.
garzew2
 
Posty: 105
Rejestracja: Środa, 12 Wrzesień 2012 12:42

Re: dzikie bażanty na działce.

Postprzez zigi69 » Środa, 09 Październik 2013 11:53

garzew2 napisał(a):A nie uważacie że nie powinno się dokarmiać dziki zwierząt. One zamiast samemu sobie dawać radę, przyzwyczają się do jedzenia od człowieka.


Kolego akurat ta reguła nie odnosi się do bażanta, który bez pomocy nie przetrwa w dobrej kondycji zimy. Bażant nie jest rodzimym gatunkiem w naszym kraju, a jego populacja utrzymuje się na w miarę dobrym stanie dzięki introdukcji oraz zimowemu dokarmianiu które myśliwi prowadzą corocznie w dużej ilości kół. Kiedyś czytałem że zaprzestanie dokarmiania i introdukcji spowoduje wymieranie. a w końcowym etapie wymarcie na terenie polski populacji bażanta i wcale nie będzie to długi okres.
Do czego bym się przyczepił to miejsce dokarmiania. Nie jest wskazanym aby ściągać ptaki pod domostwa ponieważ są one narażone na ataki zwierząt domowych a przede wszystkim kotów.
A co do pytania czym karmić to wystarczy jak bażanty dostaną pszenice i kukurydze i będzie to dla dzikich bażantów karma "wypas". Bo bażanty uwielbiają poślad np z rzepaku czy pszenicy, mogą w nim godzinami grzebać i wydzióbywać ziarna. Jest jeszcze jeden patent na który w tym momencie nie jest za późno chodzi o poślad z suszarni z kukurydzy do tego dosypuje się zboża i jest to idealne na zimę.
Pozdrawiam
Wojtas
zigi69
 
Posty: 255
Rejestracja: Wtorek, 11 Maj 2010 19:48
Miejscowość: Gierałtowiczki

Re: dzikie bażanty na działce.

Postprzez garzew2 » Czwartek, 10 Październik 2013 7:27

Rzeczywiście możesz mieć rację. Bażanty to nie jest rodzimy gatunek i może nie być w pełni przystosowany do radzenia sobie w zimie. No dobra przekonałeś mnie i cofam to co wcześniej powiedziałem ale tylko jeśli chodzi o dokarmianie bażantów. 8)
garzew2
 
Posty: 105
Rejestracja: Środa, 12 Wrzesień 2012 12:42

Re: dzikie bażanty na działce.

Postprzez Jan77 » Czwartek, 10 Październik 2013 8:06

Zigi ma w zupełności racje, przecież nawet myśliwi wykonują karmniki i dokarmiają nie tylko bażanty, ale również inne zwierzęta podczas zimy, gdzie warunki dla nich sa dość ciężkie. Fakt nie należy ich zwabiać pod dom, ale napewno w jakims cichym miejscu zdala od działek jak najbardziej
Jan77
 
Posty: 142
Rejestracja: Wtorek, 31 Styczeń 2012 14:27

Re: dzikie bażanty na działce.

Postprzez zigi69 » Czwartek, 10 Październik 2013 11:20

Kolego garzew2 są jeszcze inne powody dla których wskazane jest dokarmianie dziko żyjących zwierząt.
Pozdrawiam
Wojtas
zigi69
 
Posty: 255
Rejestracja: Wtorek, 11 Maj 2010 19:48
Miejscowość: Gierałtowiczki

Re: dzikie bażanty na działce.

Postprzez garzew2 » Piątek, 11 Październik 2013 7:54

Rozumiem że czasami trzeba dokarmiać przy ekstremalnych warunkach. Ale myśliwi w czy koła łowieckie raczej nie karmią zwierząt teraz kiedy karmy do około jest jeszcze pod dostatkiem. Tylko wtedy gdy zachodzi taka potrzeba przy przedłużającej się zimie lub gdy śniegu jest tyle że zwierzęta nie mogą sobie same poradzić by dostać się do pożywienia.
garzew2
 
Posty: 105
Rejestracja: Środa, 12 Wrzesień 2012 12:42

Re: dzikie bażanty na działce.

Postprzez zigi69 » Piątek, 11 Październik 2013 13:29

garzew2 nie obraź się ze się czepiam ale z naszej wymiany zdań trochę informacji płynie. Znowu się z Twoim zdaniem nie zgodze:


garzew2 napisał(a):Rozumiem że czasami trzeba dokarmiać przy ekstremalnych warunkach. Ale myśliwi w czy koła łowieckie raczej nie karmią zwierząt teraz kiedy karmy do około jest jeszcze pod dostatkiem. Tylko wtedy gdy zachodzi taka potrzeba przy przedłużającej się zimie lub gdy śniegu jest tyle że zwierzęta nie mogą sobie same poradzić by dostać się do pożywienia.


Czasami trzeba karmić, a właściwie podkarmiać zwierzynę przez cały rok. Chodzi tutaj o szkody łowieckie. Często robi się pasy zaporowe w lasach aby utrzymać tam dziki i jelenie, żeby nie wychodziły na pola i nie robiły zniszczeń.
Łowiectwo to nie jest taka prosta jak się niektórym wydaje ze myśliwi tylko strzelają, ale nie o tym tutaj mowa.
Pozdrawiam
Wojtas
zigi69
 
Posty: 255
Rejestracja: Wtorek, 11 Maj 2010 19:48
Miejscowość: Gierałtowiczki

Re: dzikie bażanty na działce.

Postprzez garzew2 » Poniedziałek, 14 Październik 2013 7:37

Rzeczywiście w tej kwestii masz absolutną rację i dokarmianie jest nawet wskazane. Lepiej zapobiegać niż później płacić za szkody łowieckie, które mogą być naprawdę kosztowne.
garzew2
 
Posty: 105
Rejestracja: Środa, 12 Wrzesień 2012 12:42

Re: dzikie bażanty na działce.

Postprzez edwardo1 » Niedziela, 20 Październik 2013 17:34

mam pytanie jak utrudnic odfruniecie bazantow z dzialki chcialbym je wyposcic na podworze i ogladac w calej okazalosci
boje sie ze odfruna
edwardo1
 
Posty: 1
Rejestracja: Niedziela, 20 Październik 2013 16:34

Re: dzikie bażanty na działce.

Postprzez sputnik » Poniedziałek, 21 Październik 2013 10:09

Nie wiem jak u Ciebie wygląda teren, gdzie chcesz je wypuścić, ale możesz im zrobić taką większą wolierą jeśli masz możliwości:

Image
sputnik
 
Posty: 288
Rejestracja: Poniedziałek, 23 Styczeń 2012 14:14

Re: dzikie bażanty na działce.

Postprzez janek » Wtorek, 22 Październik 2013 7:22

No ładna wolierka otwarta, ale to spory wydatek przykrycie większej powierzchni.
janek
 
Posty: 101
Rejestracja: Wtorek, 24 Styczeń 2012 15:32

Re: dzikie bażanty na działce.

Postprzez Pio45 » Wtorek, 22 Październik 2013 8:11

Woliera w tym momencie bedzie najlepszym rozwiazaniem, ale wcale nie musi być rozległa, zależy na ile ptaków i jaki obszar
Pio45
 
Posty: 205
Rejestracja: Poniedziałek, 23 Styczeń 2012 14:57

Re: dzikie bażanty na działce.

Postprzez dominikp64 » Wtorek, 22 Październik 2013 9:22

Sputnik, ta siatka na pokrycie woliery jest dosyć nisko na moje oko niewiele jak 1,5m wysokości. Wiosną ją zdejmujesz żeby uprawić ziemię i posiać kukurydzę?
dominikp64
 
Posty: 79
Rejestracja: Wtorek, 18 Wrzesień 2012 7:42

Re: dzikie bażanty na działce.

Postprzez sputnik » Środa, 23 Październik 2013 7:06

To nie moja woliera, wziąłem zdjęcie ze strony sklepu, gdzie zamawiałem ostatnio siatkę ;)
sputnik
 
Posty: 288
Rejestracja: Poniedziałek, 23 Styczeń 2012 14:14

Re: dzikie bażanty na działce.

Postprzez Leszek » Czwartek, 26 Listopad 2015 18:19

Witajcie! Pisałem o bażantach dość dawno i teraz dziękuję za wszystkie odpowiedzi i podpowiedzi ! Na razie mam znowu 5 samiczek i 1 samca. Jedna samiczka to już je mi z ręki ( ale frajda !!! ) Leszek
Leszek
 
Posty: 3
Rejestracja: Środa, 02 Październik 2013 11:45

Re: dzikie bażanty na działce.

Postprzez Leszek » Czwartek, 14 Kwiecień 2016 18:23

Witajcie ! Zima już ma się ku upadłości ,a bażanty się zadomowiły coś za bardzo, bo jeden z działkowiczy ma do mnie pretensje ,że dokarmiając zimą te śliczne kuraki, one przez zimę robiły u nich ślady na śniegu, a teraz wiosną wyżerają wszystko co tylko im wyrośnie ! A, na innych działkach obok nie , mimo że tam też coś już rośnie ! Leszek.
Leszek
 
Posty: 3
Rejestracja: Środa, 02 Październik 2013 11:45


Wróć do Karmienie i pielęgnacja.

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron
Polecamy:
Hodowla bażantów

Reklama:
Inkubatory do jaj
Sklep hodowlany