budowa inkubatora - problem z wilgotnością i grzałką

Wszystko to co niezbędne jest do hodowli bażantów. Porady i sugestie na temat budowy wolier, pomiesczeń odchowalnikowych, itp. Pytania jak zrobić, jak zorganizować itp...

Re: budowa inkubatora - problem z wilgotnością i grzałką

Postprzez Slavamaz » Środa, 05 Luty 2014 17:40

A to maszynownia.
P1130187.JPG
P1130187.JPG (190.4 KiB) Obejrzany 73849 razy
Slavamaz
 
Posty: 41
Rejestracja: Niedziela, 12 Styczeń 2014 18:40
Miejscowość: Uzhgorod, Ukraine

Re: budowa inkubatora - problem z wilgotnością i grzałką

Postprzez Slavamaz » Środa, 05 Luty 2014 18:26

Teraz kilka słów o przyciskach, przełącznikach i kontrolnych lampach.
(specjalnie dla zbyniu78). Zartuję! :D .

Z prawej strony paneli kierowanie widać dwa przełączniki. To elektryczne bezpieczniki na 10А. Ich zadanie jest takie samo, jak i w domu - wyłączyć napięcie, jeśli gdzieś będzie zwarcie. Również za pomocą ich. można naraz wszystko wyłączyć, jeśli powstanie taka potrzeba.
Koło ich zamieszczony woltomierz. On pokazuje napięcie w sieci. Czy tam 220В czy więcej albo mniej.
Z lewej strony na dole jest czerwienny przycisk i koło jej zielona żarówka.
To przycisk włączenia inkubatora. On podaje napięcie na całe przyrządy, wentylatory i główny termokontroler.
Po włączeniu napięcia - zapala się duża zielona żarówka.
Drugi czerwienny przycisk włącza światło w środku inkubatora, żeby było widać co w środku dzieje się.
Więc, jak widać z foto (na poprzedniej stronicy), inkubator ma duży główny wentylator. Jego robota przeganiać powietrze z roboczej komori u drugu, gdzie będzie rozmieszczony grzejny kabel.
Na paneli kierowanie (z lewa w wierzchu) jest regulator obrotów. Ten regulator reguluje obroty głównego wentylatora.
Koło regulatora obrotów znajduje się kontroler, który odpowiada za wymianę powietrza w środku inkubatora. On programuje się i włącza przez określony odstępy czasu mały wentylator z wierzchu inkubatora. Ten wentylator wypędza powietrze na zewnątrz a od spodu o tej porze otwiera się klapa, przez którą świeże powietrze zachodzi do środka. Przecież embrionom też jest potrzebne świeże powietrze dla tchnienia.
Również ten górny wentylator spracował w razie przegrzewania, jeśli takie jakimś sposobem będzie wywołane i wypędza gorące powietrze na zewnątrz, a zimne powietrze co będzie zachodziło od spodu - zniży ogólną temperaturę w środku.
Główny termokontroler również kieruje tym górnym wentylatorem.
Również na paneli kierowania jest przełącznik i niebieski przycisk, a nad nimi dwie małe żarówki (zielona i czerwienna). Ten przełącznik przełącza reżim przewracania jajek. Jeśli włączony reżim AUTO (zapala się zielona żarówka), to przewracaniem kieruje główny kontroler i przewraca jajka przez określony odstępy czasu. Wystawiam każde dwie godziny. Jeśli trzeba pracować z ladami z jajkami, albo ich należy wystawić do pozycji poziomej (w końcu inkubacji), przełącznikiem włączamy ręczny reżim (zapala się czerwienna żarówka). W takim położeniu za pomocą niebieskiego przycisku można wracać lady z jajkami w potrzebnym kierunku.
Slavamaz
 
Posty: 41
Rejestracja: Niedziela, 12 Styczeń 2014 18:40
Miejscowość: Uzhgorod, Ukraine

Re: budowa inkubatora - problem z wilgotnością i grzałką

Postprzez Slavamaz » Środa, 05 Luty 2014 18:30

Również zrobię taką rzecz, że w razie awaryjnej sytuacji (przegrzał), razem z włączeniem małego wentylatora na wydmuchiwał, inkubator mi zadzwoni na telefon komórkowy. :lol:

Praca jeszcze trwa. :roll:
Slavamaz
 
Posty: 41
Rejestracja: Niedziela, 12 Styczeń 2014 18:40
Miejscowość: Uzhgorod, Ukraine

Re: budowa inkubatora - problem z wilgotnością i grzałką

Postprzez zbyniu78 » Sobota, 08 Luty 2014 8:04

Dziękuje Slavmaz za szczegółowy opis :) Normalnie możesz rozpocząć masową produkcję - moduły GSM, alarmy - klasa :D
zbyniu78
 
Posty: 107
Rejestracja: Środa, 08 Luty 2012 7:59

Re: budowa inkubatora - problem z wilgotnością i grzałką

Postprzez Slavamaz » Sobota, 08 Luty 2014 15:06

Chociaż ja i biolog, jednak sześć lat zajmowałem się ustaleniem sygnalizacji. Polski system Satel.
Jednak w inkubatorze wszystko będzie prostsze. Dzwonić będzie telefon Nokia 6230 :D
Slavamaz
 
Posty: 41
Rejestracja: Niedziela, 12 Styczeń 2014 18:40
Miejscowość: Uzhgorod, Ukraine

Re: budowa inkubatora - problem z wilgotnością i grzałką

Postprzez DANIELO » Sobota, 08 Luty 2014 21:54

Masakra naprawde pełen szacunek . Gdybym nie wiedział o tym że to ty zrobiłeś te inkubator to bym powiedział że jest to orginał dobrej firmy . Ja właśnie dzisiaj skończyłem swój inkubator ale nie jest tak okazały jak twój :wink:
DANIELO
 
Posty: 39
Rejestracja: Wtorek, 10 Grudzień 2013 23:15

Re: budowa inkubatora - problem z wilgotnością i grzałką

Postprzez Slavamaz » Niedziela, 09 Luty 2014 7:05

Teraz to tylko wygląd dobry. :D On jest jeszcze nie skończony.
Jeśli będzie dawać dobre wyjście piskląt, wtedy można będzie mówić, że dobry.
Teraz to tylko kupa żelaza.
Wczoraj przyjechało moje grzejne przewodnictwo. Jutro będę montować grzejne elementy.

Danielo, pokaż zdjęcia. Ciekawy zobaczyć.
Slavamaz
 
Posty: 41
Rejestracja: Niedziela, 12 Styczeń 2014 18:40
Miejscowość: Uzhgorod, Ukraine

Re: budowa inkubatora - problem z wilgotnością i grzałką

Postprzez DANIELO » Niedziela, 09 Luty 2014 21:13

Pokaże ale jeszcze nie dziś, została mi mała kosmetyka i będzie ok i wtedy wstawię zdj.
DANIELO
 
Posty: 39
Rejestracja: Wtorek, 10 Grudzień 2013 23:15

Re: budowa inkubatora - problem z wilgotnością i grzałką

Postprzez Slavamaz » Poniedziałek, 10 Luty 2014 7:00

Super!
Dziękuję...
Slavamaz
 
Posty: 41
Rejestracja: Niedziela, 12 Styczeń 2014 18:40
Miejscowość: Uzhgorod, Ukraine

Re: budowa inkubatora - problem z wilgotnością i grzałką

Postprzez Slavamaz » Środa, 12 Luty 2014 7:10

A jest ktoś z miejscowości koło Kazimierza Wielka?
Slavamaz
 
Posty: 41
Rejestracja: Niedziela, 12 Styczeń 2014 18:40
Miejscowość: Uzhgorod, Ukraine

Re: budowa inkubatora - problem z wilgotnością i grzałką

Postprzez Slavamaz » Niedziela, 23 Luty 2014 9:22

Jak spawy, DANIELO?
Czy uda się zrobić zdjęcia?
Czy już wypróbowywał inkubator chociażby w pustym reżimie?
Slavamaz
 
Posty: 41
Rejestracja: Niedziela, 12 Styczeń 2014 18:40
Miejscowość: Uzhgorod, Ukraine

Re: budowa inkubatora - problem z wilgotnością i grzałką

Postprzez DANIELO » Piątek, 28 Luty 2014 21:43

Witam , długo nie było mnie na forum inkubator już jest skończony miałem go trochę polepszyć ale stwierdziłem ze zostawię go tak jak jest. Uszczelniłem drzwi i zrobiłem zamykanie i na tym tyle na polepszeniach. Jest sprawdzony trzyma temperaturę ale wszystko się okaże jak w przyszłym tygodniu wsadzę jajka i za około miesiąc zaczną się kluć , czy bez problemu to się okaże. A tak po za tym to jakie macie plany na ten sezon ja nastawiłem się na powiększenie swojej hodowli,kupieniu pary uszaków i pewnie na tym się nie skończy. A wy koledzy :?:
DANIELO
 
Posty: 39
Rejestracja: Wtorek, 10 Grudzień 2013 23:15

Re: budowa inkubatora - problem z wilgotnością i grzałką

Postprzez simon » Wtorek, 04 Marzec 2014 8:47

Chłopaki ładne inkubatory budujecie, a w powiedzcie jak to wygląda kosztowo - czy opłaca się samemu się bawić w takie budowanie? Nie lepiej kupić jakiś firmowy inkubator?
simon
 
Posty: 45
Rejestracja: Wtorek, 20 Marzec 2012 8:05

Re: budowa inkubatora - problem z wilgotnością i grzałką

Postprzez Slavamaz » Wtorek, 04 Marzec 2014 20:10

Zbudowany inkubator automatycznie reguluje temperaturę i wilgotność (cyfrowe czujniki). Automatycznie (albo w ręcznym reżimie) obraca lady z jajkami. Automatycznie zarządza wymianą powietrza. Automatycznie przewiewa inkubator w awaryjnym reżimie (przy podwyższeniu temperatury do krytycznego poziomu) i dzwoni w tym czasie na telefon komórkowy. Również inkubator "zatelefonuje" na telefon komórkowy przy wyłączaniu napięcia w sieci.
Automatycznie dolewa wodę w pojemność w środku inkubatora, kiedy tam zmniejsza się poziom. Przewidziany na 250 jajek kury.
Zużyłem 3000 hrywien, co w przeliczeniu składa około 1000 polskich złotych.
A ile kosztują podobny firmowy u was? Bo tu znacznie drożej.
Slavamaz
 
Posty: 41
Rejestracja: Niedziela, 12 Styczeń 2014 18:40
Miejscowość: Uzhgorod, Ukraine

Re: budowa inkubatora - problem z wilgotnością i grzałką

Postprzez DANIELO » Piątek, 07 Marzec 2014 23:17

Kolego nie patrz na cenę bo tak naprawę to nie wiem jaki byś kupił inkubator i nie wiadomo jakie byś pieniądze za niego dał to nie równa się z tym którego sam zrobisz bo nie chodzi o to ze pójdziesz na gotowca i go kupisz tylko chodzi o to że sam go zrobiłeś . A jeszcze bardziej będziesz się cieszył jak zaczną się kluć np. kurczaki naprawdę to przeżycie jest bez cenne i nie zastąpi nawet najlepszemu inkubatorowi który byś kupił. BO SAM ZROBIŁEM to jest to dla czego warto się pomęczyć i poświęcić swój czas.
DANIELO
 
Posty: 39
Rejestracja: Wtorek, 10 Grudzień 2013 23:15

Re: budowa inkubatora - problem z wilgotnością i grzałką

Postprzez simon » Środa, 12 Marzec 2014 12:55

Slavamaz napisał(a):Zbudowany inkubator automatycznie reguluje temperaturę i wilgotność (cyfrowe czujniki). Automatycznie (albo w ręcznym reżimie) obraca lady z jajkami. Automatycznie zarządza wymianą powietrza. Automatycznie przewiewa inkubator w awaryjnym reżimie (przy podwyższeniu temperatury do krytycznego poziomu) i dzwoni w tym czasie na telefon komórkowy. Również inkubator "zatelefonuje" na telefon komórkowy przy wyłączaniu napięcia w sieci.
Automatycznie dolewa wodę w pojemność w środku inkubatora, kiedy tam zmniejsza się poziom. Przewidziany na 250 jajek kury.
Zużyłem 3000 hrywien, co w przeliczeniu składa około 1000 polskich złotych.
A ile kosztują podobny firmowy u was? Bo tu znacznie drożej.


Pewnie ciężko byłoby znaleźć fabryczny inkubator z takim wyposażeniem i bajerami jak mówisz :roll:
simon
 
Posty: 45
Rejestracja: Wtorek, 20 Marzec 2012 8:05

Re: budowa inkubatora - problem z wilgotnością i grzałką

Postprzez Slavamaz » Czwartek, 13 Marzec 2014 7:00

Nie znam jak w Polsce, a w Ukrainie mało dobrych inkubatorów, które są przewidziane na 100-300 jajek. Oto i wypada czynić samemu.
Myślę, że można znaleźć dobry fabryczny inkubator z takimi możliwościami (chyba dzwonić nie będzie), jednak będzie droższy, aniżeli samorobny.
A dzwonenje można dorobić samemu. To nie ciężko. Głównie, żeby kontroler miał dodatkowy awaryjnych wyjście, kontakty którego będą zamykać się v awaryjnej sytuacji. Zrobić dzwonenje przy wyłączaniu napięcia - jeszcze lżej.
Slavamaz
 
Posty: 41
Rejestracja: Niedziela, 12 Styczeń 2014 18:40
Miejscowość: Uzhgorod, Ukraine

Re: budowa inkubatora - problem z wilgotnością i grzałką

Postprzez janek » Sobota, 15 Marzec 2014 13:57

DANIELO napisał(a):Kolego nie patrz na cenę bo tak naprawę to nie wiem jaki byś kupił inkubator i nie wiadomo jakie byś pieniądze za niego dał to nie równa się z tym którego sam zrobisz bo nie chodzi o to ze pójdziesz na gotowca i go kupisz tylko chodzi o to że sam go zrobiłeś . A jeszcze bardziej będziesz się cieszył jak zaczną się kluć np. kurczaki naprawdę to przeżycie jest bez cenne i nie zastąpi nawet najlepszemu inkubatorowi który byś kupił. BO SAM ZROBIŁEM to jest to dla czego warto się pomęczyć i poświęcić swój czas.


Wiem co masz na myśli kolego. Satysfakcja na pewno jest ogromna. Ale trzeba coś tam wiedzieć z tej elektroniki ;)
janek
 
Posty: 101
Rejestracja: Wtorek, 24 Styczeń 2012 15:32

Re: budowa inkubatora - problem z wilgotnością i grzałką

Postprzez Slavamaz » Czwartek, 17 Kwiecień 2014 8:45

No że, już można wyciągnąć pierwsze wnioski.
Inkubator pracuje. :D
15-го wykluły się przepiórki, a wczoraj kurczęta.
Przepiórki wykluły się na przestrzeni 3-6 godz
Kurczęta wykluwały się dłużej - na przestrzeni 30 godz
Teraz nie znam czy powolne wyjście kurcząt zza nie równomiernej temperatury podczas inkubacji czy przez to, że jajka do zakładania do inkubatora nie poprawnie zachowywały się (temperatura 6С i wilgotność 90%) Możliwości zachowywać jajka w lepszych warunkach - nie było.

Moje dzieci. :D

przepiórki
P1130314.JPG
P1130314.JPG (184.96 KiB) Obejrzany 73294 razy


kurczęta
P1130316.JPG
P1130316.JPG (170.79 KiB) Obejrzany 73294 razy
Slavamaz
 
Posty: 41
Rejestracja: Niedziela, 12 Styczeń 2014 18:40
Miejscowość: Uzhgorod, Ukraine

Re: budowa inkubatora - problem z wilgotnością i grzałką

Postprzez galazkairek » Czwartek, 22 Styczeń 2015 11:06

Witajcie !
Jestem na etapie konstruowania inkubatora na bazie lodówki o kubaturze ok 1200 cm3 ( czyli górna część dwukomorowej standardowej chłodziarko zamrażarki (amica) ) i w związku z tym proszę Kolegów o rady sprawdzone doświadczeniem:
1. przewód grzewczy czy grzałka ? wady i zalety.
2. wentylator od komputera ( ile sztuk ) czy inny wiatraczek ?
3. umiejscowienie systemu grzewczego i wentylacyjnego - na dole czy na górze inkubatora ?
4. wielkość otworów wentylacyjnych ( powierzchnia), umiejscowienie, ilość ?
5. rysunki ( plany, projekty półautomatycznego systemu rotacji jaj.
6. jakie urządzenia do automatycznego systemu rotacji jaj ( siłowniki, sterowniki itp )?
7. funkcjonalne i dobre sterowniki temperatury ( termoregulatory ) - jakie? modele?

Szczerze mówiąc to już mam wypracowany zamiar i tzw. projekt mojego urządzenia, ale nie szkodzi zasięgnąć rady bardziej doświadczonych hodowców, a co kilka głów i pomysłów to nie jeden, i mogę się mylić w swoich zamysłach. Co prawda mam już jeden kupny inkubator typu domowego "infermo" - i-bator 60 ale nie spełnia on do końca moich oczekiwań co do półautomatu rotacji jaj (jest bardzo dobry lecz ma za małe i za duże dziurki na jaja bażanta co wymusza konieczność ręcznej rotacji ) oraz planuję większe ilości jaj do inkubacji. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
galazkairek
 
Posty: 62
Rejestracja: Czwartek, 27 Marzec 2014 8:29

Re: budowa inkubatora - problem z wilgotnością i grzałką

Postprzez Slavamaz » Sobota, 24 Styczeń 2015 9:21

Nie jestem dużym specjalistą w tym zakresie, ale z tego co znam i próbował -
1. lepiej grzejny drut. On ma mniejszą inercję (nie tak długo grzeje po wyłączaniu napięcia).
2. Jeśli objętość nie duża mogą być i komputerowe wentylatory. Oblicz tak, by ruch powietrza koło jajek był około 2 m/s
3. Ja zwolennik dodatkowej komori, w której są zamieszczone grzejne urządzenia, żeby nie było lokalnego nagrzewania jajek bezpośrednio od grzejnego elementu.
4. trzeba wyliczać od ilości i potrzeb jajek
5-6. automatyczna rotacja lepsza. Doradzam czynić właśnie tak.
to nie skomplikowano. Lżej i poprawniej czynić rotacja tace razem z jajkami na kąt 45/45
7. Obieraj wśród cyfrowych. Analogowi moim zdaniem nie godne uwagi.
Zatroszczyj się o dodatkowej kontroli temperatury i wilgotności (dodatkowe laboratoryjne termometry)
Pozdrawiam!
Slavamaz
 
Posty: 41
Rejestracja: Niedziela, 12 Styczeń 2014 18:40
Miejscowość: Uzhgorod, Ukraine

Re: budowa inkubatora - problem z wilgotnością i grzałką

Postprzez galazkairek » Sobota, 24 Styczeń 2015 14:48

Hej !!!
Ogromne dzięki za fachowe rady. Kolega trochę przesadza ze skromnością ... taki sprzęt z własnej produkcji (zamieszczone zdjęcia) to jak Bentley czy inny Maybach wśród inkubatorów. Maszyna że szok, wykonanie jak z fabryki a może i lepsze jeśli chodzi o zabezpieczenia i elektronikę. Mimo że Kolega rozwiał mi wszelkie wątpliwości to jeszcze mam kilka pytań:

1. Jaka moc przewodu grzejnego na komorę o wymiarach 50cm / 45cm / 95cm (213750 cm3) - około 160 - 200 jaj na czterech tacach (szufladach).
2. Czy przy rotacji jaj wystarczy kąt 35/35 ? Obawiam się że mi jajka z tac powypadają .

Jak na razie będę konstruował półautomat - jednym ruchem wszystkie jaja w tacach z możliwością rozbudowy o moduł automatyczny ( na razie nie rzucił mi się w oczy, chyba że Kolega ma jakieś źródło cenowo przystępne - proszę o adres ). komora grzejna również będzie zastosowana ... urządzenia grzejne nie będą bezpośrednio operowały na jaja. I myślę iż 3 szt. wentylatorów od komputera wystarczy na moją kubaturę inkubatora.
Jeszcze raz serdeczne dzięki za drogocenne informacje. Jak zrealizuję przedsięwzięcie to się pochwalę na łamach forum. Pozdrawiam. :)
Awatar użytkownika
galazkairek
 
Posty: 62
Rejestracja: Czwartek, 27 Marzec 2014 8:29

Re: budowa inkubatora - problem z wilgotnością i grzałką

Postprzez Slavamaz » Sobota, 24 Styczeń 2015 18:31

Myślę, 250-350 Wt będzie starczało.
Tu należy próbować. Trzeba dobrać tak, by temperatura mocno nie przeskakiwała zadaną przy wyłączaniu napięcia grzejnego elementu, lecz zarazem żeby długo nie grzał się przy włączeniu.
Najlepiej wziąć dwa elementy. Na przykład na 125 Wt i 225 Wt.
Podłaczyć tak, by można było obierać jak włączać tylko 125, tylko 225 czy naraz 350 Wt. Na rozgrzanie trzeba dużo energii, na wsparcie zadanej temperatury mniej.
Przy kąt w 45 nie bój się. Jajka nie wypadną. Zresztą, zrobisz eksperyment z jednym jajkiem :D
Mechanizm rotacji jest nie skomplikowany.
Za podstawę możesz wziąć taki.
Jak jego przyprowadzać do działania, są wiele wariantów. Chociaż rączkę ze strony dosztukuj. :wink:

rxa-225.jpg
rxa-225.jpg (24.98 KiB) Obejrzany 71594 razy



Na moich zdjęciach widać mechanizm.
Zasada taki jak na podanym schemacie.
Slavamaz
 
Posty: 41
Rejestracja: Niedziela, 12 Styczeń 2014 18:40
Miejscowość: Uzhgorod, Ukraine

Re: budowa inkubatora - problem z wilgotnością i grzałką

Postprzez galazkairek » Sobota, 24 Styczeń 2015 19:41

Witam !
Serdecznie dziękuję. I oto mi chodziło. Informacje są bezcenne, teraz z czystym sumieniem i spokojem mogę zamawiać poszczególne elementy mojego wytworu "pomyślunku". Jeszcze raz dziękuję. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
galazkairek
 
Posty: 62
Rejestracja: Czwartek, 27 Marzec 2014 8:29

Re: budowa inkubatora - problem z wilgotnością i grzałką

Postprzez Slavamaz » Sobota, 24 Styczeń 2015 21:00

Niech Jesus pomaga.
Nie zapomnij potem podzielić się swoimi zdjęciami, opisem i wynikami.
Slavamaz
 
Posty: 41
Rejestracja: Niedziela, 12 Styczeń 2014 18:40
Miejscowość: Uzhgorod, Ukraine

Re: budowa inkubatora - problem z wilgotnością i grzałką

Postprzez galazkairek » Niedziela, 25 Styczeń 2015 12:27

Hej !!!
To jeszcze raz ja, przepraszam że się tak naprzykrzam ale muszę zasięgnąć jeszcze rady odnośnie systemu grzewczego ... czy grzałki ceramiczne ( takie od piecyków elektrycznych do pieczenia ciast itp ( prodziż )) będą się nadawały ... po prostu mam dostęp do takich podzespołów prawie gratisowy co znacznie obniży koszty produkcji mojego inkubatora.
Dziękuję za życzenia - po staropolsku Bóg zapłać. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
galazkairek
 
Posty: 62
Rejestracja: Czwartek, 27 Marzec 2014 8:29

Re: budowa inkubatora - problem z wilgotnością i grzałką

Postprzez Slavamaz » Niedziela, 25 Styczeń 2015 13:17

Nie próbowałem takie wykorzystywać.
Tu odpowiedź da tylko wypróbowanie.
Na razie korpus, mechanizm rotacji, elektryczne przeprowadzenie można czynić i tak, a grzejne elementy stawiać już potem. Próbne włączenia pokażą czy te grzejne elementy są godne uwagi czy nie. W dowolnym razie jeśli oni są podarowane - to warto spróbować. Kupić i zamienić zawsze zdążysz.
Również weź pod uwagę taką radę, że grzejny element lepiej podbierać tak, by on mocno nie grzał się. Czyli dobrze, jeśli temperatura samego grzejnego elementu nie przekracza 50-60 С
Myślę, że z piecykow będą grzać się silniej.
Slavamaz
 
Posty: 41
Rejestracja: Niedziela, 12 Styczeń 2014 18:40
Miejscowość: Uzhgorod, Ukraine

Poprzednia

Wróć do Urządzenia hodowlane

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości

Polecamy:
Hodowla bażantów

Reklama:
Inkubatory do jaj
Sklep hodowlany