Brak jajek u kuropatw

Okres inkubacji to dla hodowli najważniejsza sprawa. Od tego zależy skuteczność naszej hodowli.
Piszcie tutaj o swoich problemach podczas inkubacji, klucia, odchowywania w pierwszych dniach życia ptaków.

Brak jajek u kuropatw

Postprzez JarekPowozy » Środa, 08 Maj 2013 20:36

Witam.
Czy ktoś może mi pomóc .
Mam dwie pary kuropatw które trzymam w skrzynkach i nie niosą jajek .
Warunki są dobre ,mają odpowiedni pokarm wodę i względny spokój .Ja wchodzę do pomieszczenia 3-4 razy dziennie .Czy to jeszcze za wcześnie ?
Wystawiałem skrzynki do woliery ale kuropatwy poprostu szalały obijając się o ściany skrzynki .
Proszę ocenę jeśli jest na forum osoba która ma w tym doświadczenie .
Z góry dziękuję .
JarekPowozy
 
Posty: 21
Rejestracja: Sobota, 01 Grudzień 2012 19:07

Re: Brak jajek u kuropatw

Postprzez mokwam » Czwartek, 09 Maj 2013 13:03

A czy przypadkiem Twoje kuropatwy nie są ze sobą spokrewnione?

Kuropatwy nigdy nie łączą się w pary jeżeli są ze sobą spokrewnione (konkretnie jeżeli pochodzą z jednego gniazda).

Pozdrawiam,
mokwam
 
Posty: 73
Rejestracja: Niedziela, 07 Październik 2012 10:54
Miejscowość: Zator

Re: Brak jajek u kuropatw

Postprzez garzew2 » Czwartek, 09 Maj 2013 15:17

A czy tak samo się dzieje w przypadku innych gatunków np. bażantów czy kur? One też tak samo by reagowały i nie łączyły się w pary jeżeliby pochodziły z jednego gniazda?
garzew2
 
Posty: 105
Rejestracja: Środa, 12 Wrzesień 2012 12:42

Re: Brak jajek u kuropatw

Postprzez JarekPowozy » Czwartek, 09 Maj 2013 20:19

Witam
No dobre pytanie .Kupiłem dwie pary od jednego hodowcy .Jutro zapytam czy tak przypadkiem nie jest .
A załóżmy ,że nie to jak to jest z lęgami w klatce ?
JarekPowozy
 
Posty: 21
Rejestracja: Sobota, 01 Grudzień 2012 19:07

Re: Brak jajek u kuropatw

Postprzez sputnik » Piątek, 10 Maj 2013 12:30

Kuropatwy są ptakami monogamicznymi, co znaczy, że dwa ptaki łączą się w pary...może dostałeś dwa ptaki nie sparowane ze sobą?
sputnik
 
Posty: 288
Rejestracja: Poniedziałek, 23 Styczeń 2012 14:14

Re: Brak jajek u kuropatw

Postprzez mokwam » Poniedziałek, 13 Maj 2013 8:21

U innych ptaków zasadniczo ten problem nie występuje (mówimy oczywiście o bażantach, kurach indykach..., czyli wszystkich ptakach żyjących w stadach gdzie na jednego samca przypada więcej niż jedna samica).
Pamiętać trzeba jednak, że ptaki przeznaczone do rozrodu nigdy nie powinny być ze sobą spokrewnione.
Młode po spokrewnionych rodzicach zawsze są dużo słabsze niż młode po ptakach niespokrewnionych.

Sputnik słusznie zauważył, że z kuropatwami jest jeszcze taki mały problem, iż ptaki te muszą się dobrać w pary same (można spróbować dobrać pary samemu, ale raczej się to nie udaje).

Co do lęgów w klatce to nie ma jakichś większych przeciwskazań. Najważniejszy dla kuropatw jest spokój i brak obecności innych ptaków (zwłaszcza innych kuropatw). Kuropatwy wysiadują jaja razem (samiec i samica) a następnie razem odchowują młode. Dopiero po odchowaniu młodych kuropatwy łączą się w stada i żyją tak az do wiosny kiedy to znowu dobierają się w pary.

Pozdrawiam,
mokwam
 
Posty: 73
Rejestracja: Niedziela, 07 Październik 2012 10:54
Miejscowość: Zator


Wróć do Inkubacja i wylęgi

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

Polecamy:
Hodowla bażantów

Reklama:
Inkubatory do jaj
Sklep hodowlany