Bażant złocisty bananowy - odmiana barwna<mutacja żółta&a

Tutaj można umieszczać swoje wszelkie wywody, opowiadania wątpliwości dotyczące systematyki bażantów. Porozmawiamy też który gatunek i dlaczego jest lepszy a drugi gorszy

Bażant złocisty bananowy - odmiana barwna<mutacja żółta&a

Postprzez Mateusz » Sobota, 13 Czerwiec 2009 18:32

Bażant złocisty żółty < lutnio, bananowy, cytrynowy, złotożółty> Chrysolophus pictus luteus

O tak ubarwionych bażantach złocistych wspominano już pod koniec IX wieku, jednak na tym się skończyło, prawdopodobnie tamte osobniki lub cała populacja zanikła.
Jednak w latach 50. w Niemczech pojawiło się jedno pisklę o jasnym puchu, był to kogut. Do roku 1957 odchowano z niego około 40 takich osobników. Ze względu na nietypowe ubarwienie żółte bażanty zdobyły wielu zwolenników i tak jest do dzisiejszych czasów.

Image

.
Budowa ciała powinnam być taka sama jak u standardowych bażantów złocistych. Czub koguta złocistożółty, długi. Twarz beżowa, jaśniejsza niż u koguta standardowego, pierś i szyja intensywnie cytrynowożółta. Kołnierz tak jak u standardów pomarańczowy z podłużnymi, czarnymi pasami. Ogon jasnoszary z beżowym kropkowaniem, pióra, na górnej części grzbietu,zielone z czarnymi oblamówkami. Dolna cześć grzbietu i plecy jaskrawożółte, pokrywy skrzydeł ciemnobeżowe z granatowym połyskiem, sierpówki białe lub jasnobeżowe. Całe upierzenie powinno połyskiwać


Kurka jaśniejsza od dzikiej formy. jej barwy są takie same jak na ogonie samca tej odmiany. Jest szara z beżowymi i białymi prążkami. Ogon Szary z jasnym rysunkiem.
Nogi i dziób u koguta oraz kury są żółta.

Żywią się tak samo jak standardowe bażanty złociste. Chętnie jedzą ziarna, pędy, jagody, owoce, larwy, owady, zielone części roślin, zioła i kwiaty. W okresie lęgowym kurom niezbędne są minerały i wapń, w razie nie doboru będą zjadały własne jaja i pióra. Kury niekiedy znoszą więcej jaj niż normalne samice.Kury chętnie same wysiadują jaja, które są jaśniejsze niż jaja formy dzikiej. Młode pisklęta są żółte z jasnoszarymi pręgami. Żywimy je granulatami przeznaczonymi dla piskląt bażancich, indyczych lub kurzych, bułką tartą, nasionami ziół i chwastów, twarogiem i jajkiem gotowanym na twardo.
Doświadczonemu hodowcy z łatwością przyjdzie odróżnić kilku tygodniową samicę od samca. Młoda samica jest nieco ciemniej ubarwiona, z większa ilością prążków, a jej tęczówka jest ciemno brązowa, tęczówka samca jest jasnożółta.

Młody kogut z mojej hodowli
Image


W naszym kraju trudno jest dobrać osobniki czysto gatunkowe.
Nie sprawiają problemów w hodowli, polecam je każdemu początkującemu hodowcy, łatwo się oswajają..
Można je krzyżować z formą standardową. Z takich krzyżówek otrzymamy 50% żółtych i 50% standardowych.[/img]
Mateusz
 
Posty: 24
Rejestracja: Sobota, 13 Czerwiec 2009 18:22
Miejscowość: Niedzrwica Kościelna (lubelskie)

Postprzez tragopan » Czwartek, 06 Sierpień 2009 21:31

Mateusz bardzo ładnie napisałeś.
A oto mój zloty cytrynek. Różni się trochę od lutino, bo ma cytrynową kryzę.
Image
.
tragopan
 
Posty: 50
Rejestracja: Piątek, 01 Grudzień 2006 15:44
Miejscowość: ALEKSANDRIA

Postprzez Mateusz » Piątek, 07 Sierpień 2009 21:02

uwielbiam tę mutacje xD
Mateusz
 
Posty: 24
Rejestracja: Sobota, 13 Czerwiec 2009 18:22
Miejscowość: Niedzrwica Kościelna (lubelskie)


Wróć do Systematyka bażantów

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

Polecamy:
Hodowla bażantów

Reklama:
Inkubatory do jaj
Sklep hodowlany