bażant urodzony w marcu...

Tutaj można umieszczać swoje wszelkie wywody, opowiadania wątpliwości dotyczące systematyki bażantów. Porozmawiamy też który gatunek i dlaczego jest lepszy a drugi gorszy

bażant urodzony w marcu...

Postprzez Maciek » Niedziela, 03 Grudzień 2006 19:22

Witam!
Ccy bażant urodzony w marcu, jest już w pełni dorosły na następny rok ??
www.bazanty.pl - najlepsza strona poświęcona hodowli bażantów ;)
Maciek
 
Posty: 142
Rejestracja: Poniedziałek, 20 Listopad 2006 13:52
Miejscowość: Kamienna Góra

Postprzez kogut » Poniedziałek, 04 Grudzień 2006 10:00

Teoretycznie bażant łowny wykluty w marcu następnego roku jest już zdolny do reprodukcji. Pisze teoretycznie gdyż chyba ciężko o bażanta wyklutego w marcu gdyż pod koniec marca jak uda się pozyskać pirwsze jaja to raczej nie ma szans by młode wykluły się w marcu.
kogut
 
Posty: 246
Rejestracja: Czwartek, 10 Sierpień 2006 18:12

Postprzez Admin » Poniedziałek, 04 Grudzień 2006 13:01

Tak jak napisał kogut, najprawdopodobniej nie będziesz miał okazji cieszyć się z pisklaków w marcu. Piszę prawdopodobnie gdyż jest możliwość doświetlania, tzn. sztucznego przedłużania dnia, wtedy sztucznie wcześniej mozna zainicjować toki i znoszenie wartosciowych jajek.

Bażanty łowne w następnym roku są już gotowe do godów, jednak młodsze sztuki klute np w sierpniu wykazują mniejszą produktywnosć jeżeli chodzi np o ilosć i jakość składanych jaj.
Admin
Good
 
Posty: 27
Rejestracja: Czwartek, 10 Sierpień 2006 11:10
Miejscowość: Klon

Postprzez xwiatr » Czwartek, 07 Grudzień 2006 18:54

Faktycznie trudno o pierwsze lęgi w marcu.
W środowisku naturalnym bażanty lęgną się w okolicach drugiej połowy maja.
Jeśli chodzi o ich produktywność to, nawet te klute pod koniec czerwca będą zdolne do prokreacji (:-)) od następnego sezonu.
Z tego co zaobserwowałem, młode kury mają większe tendencje do gubienia jaj. Ich jaja są też mniej regularnych rozmiarów.
Stare, dwu letnie kury są lepsze, bo potrafią znieść więcej jajek, bardziej równomiernych rozmiarów, a w dodatku składają je z większą odpowiedzialnością. Starannie wybierają miejsce składania jaj.
xwiatr
 
Posty: 152
Rejestracja: Sobota, 12 Sierpień 2006 0:49

Postprzez tragopan » Piątek, 08 Grudzień 2006 19:57

Kurki bażanta łownego już w 8 miesiącu niosą jaja, a koguty w 10 miesiącu są już płodne. Może też być uzależnione to od warunków i karmy. Dobra karma i warunki, to i lęgi udane. Mutacja biała bażanta łownego u mnie jajka zaczeła nieść około 1 marca i niosły jeszcze we wrześmiu. Samice zniosły po około 100 jaj.
tragopan
 
Posty: 44
Rejestracja: Piątek, 01 Grudzień 2006 15:44
Miejscowość: ALEKSANDRIA

Postprzez xwiatr » Sobota, 16 Grudzień 2006 18:05

tragopan, ja posiadam tylko bażanty łowne i przyznam, że jeśli chodzi o moją hodowlę to o 100 jajach od jednej kurki to ja nawet nie marzyłem.
Napisz ile u Ciebie jaj znoszą bażanty łowne obrożne bo u mnie rekord to było 56jaj na kurkę.
xwiatr
 
Posty: 152
Rejestracja: Sobota, 12 Sierpień 2006 0:49

Postprzez tragopan » Środa, 02 Maj 2007 16:32

xwiatr
Tylko mutacje bażanta obrożnego mogą dużo jaj znieść. Najlepiej niosą mutacje białe. Miałem też samice która dużo jaj zniosła. Ale ta samica pochodziła z importu. Prawdopodobnie z Francji lub anglii.
Jak bażanty dostaja pełnowartościową karmę i mają dość dobre warunki. To powinny składać dość dużo jaj.
tragopan
 
Posty: 44
Rejestracja: Piątek, 01 Grudzień 2006 15:44
Miejscowość: ALEKSANDRIA

Postprzez Bodzio » Sobota, 26 Maj 2007 10:09

Ja zakupiłem kilka kurek z hodowli gdzie pisklaki są sprowadzane z francji. Musże przyznać iż jest to porażka. Niby bażanty wygladały ok ale kurki które kupiłem od Pana Stanisława z hodowli w Klonie od samego początku niosły ładne kształtne jaja. Te z importu dopiero w maju zaczęły nieść jakotako.
Bodzio
 
Posty: 131
Rejestracja: Czwartek, 02 Listopad 2006 16:47


Wróć do Systematyka bażantów

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

Polecamy:
Hodowla bażantów

Reklama:
Inkubatory do jaj
Sklep hodowlany